Tvrdá opatření: Všechny lístky budou na jméno | iSport.cz
9. listopadu 2010 • 21:03

Tvrdá opatření: Všechny lístky budou na jméno

Autor: ČTK
TOP VIDEA
Vítejte ve Vémolandu! Karlos s Lelou ukázali svoje luxusní sídlo Vítejte ve Vémolandu! Karlos s Lelou ukázali svoje luxusní sídlo
Šilhavý: Hrozila devalvace Anglie. Sestavy ale nelituji Šilhavý: Hrozila devalvace Anglie. Sestavy ale nelituji
VŠECHNA VIDEA ZDE

Policie a organizátoři fotbalových zápasů v Česku dále zpřísní bezpečnostní opatření na ligových stadionech a v jejich okolí. Vstupenky na všechna utkání by se měly od příští sezony prodávat na jméno, kamery budou fanoušky sledovat už při cestě na zápasy a ministr vnitra Radek John požádá ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, aby přímo na stadionech byli mobilní soudy a soudci.Soudci by ihned trestali příznivce, kteří by porušili zákony. Uvedli to dnes Johnův mluvčí Pavel Novák, televize Nova a Česká televize (ČT).

Nová opatření mají předejít opakování výtržností, které provázely sobotní prvoligové utkání Ostravy s Plzní. Policie po nich obvinila čtyři fanoušky ostravského Baníku.

Dýmovnice, policejní dělbuchy a nakonec slzný plyn. Kolem Bazalů zuřila v sobotu válkaDýmovnice, policejní dělbuchy a nakonec slzný plyn. Kolem Bazalů zuřila v sobotu válkaFoto ČTK


O dalších opatřeních, která na tyto události reagují, dnes jednali John, předseda Českomoravského fotbalového svazu Ivan Hašek a ředitel pořádkové policie Petr Sehnoutka."Počet problematických zápasů, kdy je nutný zásah policie, se snížil, ale naše úsilí musí pokračovat, dokud výtržníky, kteří se rekrutují hlavně z řad extremistů, nedostaneme ze stadionů úplně. Myslím, že zákaz vstupu na utkání po dobu až deseti let je dostatečná hrozba, která fanoušky odradí od výtržností. Je důležité, aby se tyto tresty tvrdě a důsledně uplatňovaly ve větší míře než dosud," prohlásil John.

Hašek považuje v současnosti za stěžejní zavedení možnosti zrychleného soudního řízení při rizikových utkáních přímo na stadionech. "Jako to praktikuje třeba Sparta. Svaz by to velmi přivítal jako nástroj proti výtržnostem. Samozřejmě jsem si vědom, že je potřeba to projednat ještě s ministerstvem spravedlnosti," řekl ČTK předseda ČMFS.

Proti výtržníkům na Bazalech zasahovali i policisté na koníchProti výtržníkům na Bazalech zasahovali i policisté na koníchFoto ČTK


Podle televize Nova vyprovokovali sobotní výtržnosti pravděpodobně pravicoví extremisté, kteří se podle Johna nyní přesunuli mezi fotbalové chuligány.

Johnův mluvčí Novák ČTK sdělil, že ministerstvo vnitra připravilo komplexní vyhodnocení dosavadního fungování systému, který má divácké násilí řešit.Materiál nazvaný "Zpráva o situaci v oblasti diváckého násilí, dopadu koncepce v praxi a návrzích dalších opatření" dostane do konce listopadu vláda.

Policejní zákrok proti chuligánům z BazalůPolicejní zákrok proti chuligánům z BazalůFoto ČTK


Při sobotních násilnostech házeli fanoušci na ulici před ostravským stadionem pyrotechniku a ohrožovali projíždějící auta. Zasahující policisté se střetli s agresivními příznivci, kteří je napadli, během zápasu před stadionem. Ulice u Bazalů se podle svědků změnila v bojiště.

Fanoušci útočili na policisty kameny a světlicemi. Při zásahu bylo zraněno několik lidí, převážně policistů. Policie během potyčky a těsně po ní zadržela 12 lidí. Obvinění si vyslechli čtyři z nich.

Slzný plyn na dvacet minut přerušil i samotný zápas
Slzný plyn na dvacet minut přerušil i samotný zápas

Témata:  sport, fotbal, fanoušci, lístky
 
Články odjinud


Články odjinud