Dva roky a dost! Jak šel čas v historii pražského Lva v KHL? | iSport.cz
25. června 2014 • 20:50

Dva roky a dost! Jak šel čas v historii pražského Lva v KHL?

Autor: lah, tej
 • Lev Praha v příští sezoně pravděpodobně nenastoupí do KHL Lev Praha v příští sezoně pravděpodobně nenastoupí do KHLFOTO: Pavel Mazáč (Sport)

  Lev Praha po dvou letech končí v Kontinentální hokejové lize. Klub potvrdil finanční problémy a zánik jediného klubu hrajícího KHL je více než pravděpodobný. Lev přitom ještě nedávno ukázal, že má sílu porazit i ty největší hokejové velikány. Ze začátku ho nikdo nepovažoval za silného soupeře, přesto dokázal v letošní sezoně projít až do finále, kde podlehl Magnitogorsku. Druhé místo je však více než jen úspěchem. Podívejte se, jak šel čas se Lvem Praha.

 • Březen 2012 - Zrok klubu, příběh začíná

  Justin Azevedo a Jakub KlepišJustin Azevedo a Jakub KlepišFoto Pavel Mazáč (Sport)

  Příběh začíná, KHL se stěhuje z Popradu do Prahy. „Lev se narodil v Česku. Mají zde velkou a moderní arénu, financování je zajištěno minimálně na tři roky,“ pochvaloval si Alexandr Medveděv, prezident mezinárodní ligy. Nový subjekt na scéně vítá i svaz, jsou mu přislíbeny výrazné dotace. „Bylo by ke škodě českého hokeje, kdybychom se k tomu stavěli zády,“ prohlašoval Tomáš Král, předseda ČSLH.

 • Duben až červen 2012 - Stavba prvního kádru

  Kapitán Lva Jiří NovotnýKapitán Lva Jiří NovotnýFoto Barbora Reichová (Sport)

  Myšlenka byla jasná. Česko-slovenská reprezentace se postaví Rusům. Majitelé se soustředili na podepisování osvědčených jmen, brzy získali Ondřeje Němce, Jakuba Klepiše a další. V červenci pak stvrdil v Praze kontrakt i Jiří Novotný, nový kapitán. Trenérem byl jmenován Josef Jandač.

 • Září 2012 - Vítejte na scéně

  Kotel fanoušků Lva PrahaKotel fanoušků Lva PrahaFoto Pavel Mazáč (Sport)

  Boj o fanoušky v hlavním městě je tvrdý a ve Lvu to brzy pochopili. Sparta, Slavia, hokej, fotbal, divadla, koncerty... Na první zápas proti Rize dorazilo 6358 zvědavých návštěvníků a viděli triumf 2:1. Start měl nový klub vynikající, dokázal zvítězit v sedmi z prvních osmi duelů a vévodil celé KHL. Jenže pak zamíchala karty výluka NHL. Do Evropy zamířily největší hokejové hvězdy a pozměnily poměr sil.

 • Říjen 2012 - Hvězdy Chára a Ovečkin

  Obránce Zdeno Chára během výluky NHLObránce Zdeno Chára během výluky NHLFoto Michal Beránek (Sport)

  Na českých stadionech válel Jaromír Jágr, ve Lvu byl zaměstnaný Zdeno Chára. A s Dynamem Moskva do Prahy přijel Alexandr Ovečkin. Právě na jeho show dorazilo do O2 Areny 16 317 diváků, kteří tak utvořili nový rekord návštěvnosti KHL. Ovšem přišla i výsledková krize – kouč dostal padáka a nahradil ho Václav Sýkora.

 • Únor 2013 - CSKA dominovalo

  Jedna z bitek ve druhém zápase mezi Lvem Praha a JaroslavlíJedna z bitek ve druhém zápase mezi Lvem Praha a JaroslavlíFoto Pavel Mazáč (Deník Sport)

  Pražané dokázali povstat z kómatu, zvládli vydolovat play off . Přitom ještě v lednu vězeli zamotáni ve šňůře čítající pět proher. Usekli ji obratem z 0:3 v bitvě s Čerepovcem a do play off dostali mocné CSKA. Moskvané vedení Alexandrem Radulovem sérii jasně ovládli 4:0 a v organizaci soupeře se zdvihl vítr změn.

 • Duben až září 2013 - Kádr čistí severský vítr

  Normunds SejejsNormunds SejejsFoto Michal Beránek (Sport)

  Odchází šéf Normunds Sejejs, vylidňuje se slovenská kolonie. Hlavní zodpovědnost za stavbu kádru přebírá Rašid Chabibulin, do metropole míří především hráči ze severu Evropy. Niko Kapanen, Petri Vehanen, Martin Thörnberg – to mají být hrdinové příštích měsíců. Dříve než pořádně začne, naopak končí poněkud podivínský ruský snajpr Nikolaj Žerděv. První domácí duel druhého ročníku Lva pak sleduje zoufalá návštěva 2441 lidí.

 • Říjen až listopad 2013 - Přísný Jalonen zavádí pravidla

  Kari JalonenKari JalonenFoto Barbora Reichová (Sport)

  Tady začalo povstání proti ruské dominanci. Nově příchozí kouč Kari Jalonen zavedl v kabině tvrdou disciplínu, propracovaný defenzivní systém. A výsledky začaly gradovat, už na konci listopadu se podařilo odehrát venkovní trip se čtyřmi triumfy na kontě.

 • Březen až duben 2014 - Záhřeb, Doněck, Jaroslavl se klaní

  Jiří Novotný s Ondřejem NěmcemJiří Novotný s Ondřejem NěmcemFoto Jaroslav Legner Sport

  Tentokrát se do play off postupovalo bez nervů, jasno o tom bylo už před olympijskou pauzou. V prvním kole šel český zástupce proti drsňákům ze Záhřebu. Vyprovodil je 4:0 na zápasy. Druhé kolo Doněck. Nepříjemné stěhování mezi Prahou, Slovenskem a Ukrajinou. Postup 4:2 na zápasy. Pak finále konference proti Jaroslavli, která odklidila z cesty Dynamo Moskva a Petrohrad. Jasná výhra 4:1 na zápasy.

 • Duben 2014 - Finále nevyšlo, přesto je Lev za krále

  Slavnostní nástup Lva Praha a Metallurgu Magnitogorsk ke třetímu zápasu finálové série KHLSlavnostní nástup Lva Praha a Metallurgu Magnitogorsk ke třetímu zápasu finálové série KHLFoto Pavel Mazáč (Sport)

  Velké finále proti Magnitogorsku, Gagarinův pohár se poprvé mohl stěhovat mimo hranice Ruska. Parta kapitána Jiřího Novotného měla sérii rozehranou skvěle, z úvodních tří střetnutí zvládla dvě. Navíc si užila další rekordní návštěvu v O2 Areně, druhý domácí duel sledovalo 17 073 fanoušků. V Magnitogorsku už to však nevyšlo. Lev padl v sedmém rozhodujícím utkání.

 • Květen 2014 - Přihláška podaná, Lev chce do KHL i za rok

  Rozlučka s fanoušky - hokejisté pražského Lva se podepisovali na týmové autogramiáděRozlučka s fanoušky - hokejisté pražského Lva se podepisovali na týmové autogramiáděFoto Pavel Mazáč (Sport)

  Na začátku května všechno vypadalo v pořádku. Klub doložil KHL všechny potřebné doklady pro start v příštím ročníku a doložil dokonce i financování. Vedení soutěže jim tak pro další sezonu dal zelenou. O měsíc později je však všechno jinak.

 • Červen 2014 - Finanční problémy, hrozí zánik klubu

  Brankář Lva Praha Petri VehanenBrankář Lva Praha Petri VehanenFoto Pavel Mazáč (Sport)

  Už na začátku měsíce se začalo proslýchat, že má Lev problémy s penězi. Na konci měsíce to už bylo zcela jasné. Zatímco v úspěšné stříbrné sezoně disponoval se 750 miliony korun, na tu další už peníze nesehnal. A reálně hrozí zánik celého klubu, žádné stěhování ho tentorkrát už nezachrání. Finanční problémy potvrdili i funkcionáři klubu Petr Speychal a Jevgenij Myškovský: "Klub v tuto chvíli potvrzuje problémy s financováním následující sezony a existuje možnost, že v příštím ročníku KHL Lev nebude startovat."

Témata:  sport, hokej, Lev Praha, khl, zánik, konec
 
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud