21. října 2020 • 11:20

Padlá jednička draftu znovu mění dres. Přijde o miliony, oživí ho parťák?

Autor: kal
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Příbram - Pardubice: Se Starkou na „balkónku“ sledují baráž i Vémola s Rittigem
Tijani rozdrtil pověst dřeváka tvrdou dřinou. Jde nahoru jako kdysi Koller
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ani na Dálném východě nezanechal velkou stopu. Nail Jakupov, bezesporu jedna z nejhorších jedniček draftu NHL, v Kontinentální hokejové lize potřetí během jednoho roku mění adresu. Ruského útočníka vyměnili z Amuru Chabarovsk do Omsku, kde podepsal kontrakt do konce sezony. Hlavní důvod dalšího stěhování rodáka z Nižněkamsku je podle ruských médií celkem prostý - pro klub s početnou českou kolonií byl příliš drahý. Během dvou sezon si měl totiž ve městě u hranic s Čínou vydělat 140 milionů rublů (asi 41 milionů korun).Před novou sezonou Chabarovsk jako jeden z týmů s nejskromnějším rozpočtem v KHL, který chvíli dokonce řešil holou existenci klubu, hodně překvapil zlanařením Naila Jakupova. Ruská média čekala, že stále finančně náročného hráče v časech koronaviru a pořádně ořezaných platových stropů vymění za levnější posilu co nejdřív. Nynější trejd do Omsku byl velkým překvapením.

Spekulovalo se, že sám hráč od začátku odmítal za mužstvo z Asie nastoupit. Příběhu o trucování dopomohlo, že sedmadvacetiletý forvard úplně vynechal společnou letní přípravu i první zápasy. Podle klubu ale léčil zranění.

Za Amur stihl Jakupov odehrát 15 zápasů, ve kterých si připsal jeden gól a šest asistencí. Další starty přidá nově v dresu Avangardu společně s českým útočníkem Jiřím Sekáčem . Podle informací webu championat.com dostal Chabarovsk za někdejší velký talent ruského hokeje finanční náhradu. Šlo ale jenom o formalitu, klub s pěti Čechy v sestavě (Tomáš a Hynek Zohornové , Michal Jordán , Dominik Mašín a Marek Langhamer) chtěl především výrazně ulevit rozpočtu.   

Jakupov sice odešel z týmu s nejhorší obranou v KHL do ambicióznějšího mužstva, finančně si ale o dost přihoršil. Před začátkem nynější sezony se Jakupov, kterého do Chabarovsku dostal rychlý trejd z Podolsku, dohodl s vedením Amuru na dvouleté smlouvě s ročním platem 70 milionů rublů (zhruba 20,7 milionů korun).

Po výměně do Omsku si rodák z Nižněkamsku vydělá „pouze“ 25 milionů, i když od posledního klubu již stihl pobrat stejnou částku. Vzhledem ke zrušení kontraktu na příští ročník ale přijde o celých 90 milionů rublů. 

Snížení odměny však univerzálnímu křídlu zřejmě nevadí. Podle generálního manažera Omsku Alexeje Volkova přijal při uzavření ročního kontraktu všechny klubové podmínky. „Snažili jsme se nalézt příležitost k posílení našeho útoku. O Jakupova se zajímaly ještě dva kluby, ale nám se povedlo se s ním dohodnout rychleji. Avangardu přidá rychlost a zlepší tah na branku. V zámoří hrával s Reidem Boucherem, chceme vyzkoušet, jak spolu budou znovu fungovat v našem týmu. Klub hlavně těší, že Nail je extrémně motivovaný,“ prozradil šéf Avangardu.

Díky podpisu smlouvy v Omsku se někdejší juniorský reprezentant stane po konci sezony nechráněným volným hráčem. Bude tak hodně záležet, jaké výkony předvede pod kanadským koučem Bobem Hartleyem. 

Historie si bude Jakupova hodně dlouho připomínat jako jeden z největších přehmatů klubů NHL během draftu. Onu chybnou volbu učinil před osmi lety Edmonton, ve kterém Rus nedokázal naplnit obrovský potenciál a očekávání. Nepovedlo se mu to ani v St. Louis či Coloradu, kde vydržel pouze sezonu. Před dvěma roky tak dal bývalý hráč sborné sbohem zámoří a upsal se bohatému Petrohradu. Po dvou sezonách však organizace SKA už přestala mít zájem o další spolupráci.

Ruský útočník Nail Jakupov je řazen mezi nejhorší jedničky draftu v historii NHL
Ruský útočník Nail Jakupov je řazen mezi nejhorší jedničky draftu v historii NHL

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud