9. září 2008 • 14:03

Jágr jako pamětihodnost

Autor:
Reklama
Jaromír Jágr
TOP VIDEA
Postup do Evropy řadím k titulu. Ten je ale pořád priorita, říká Zmrhal Postup do Evropy řadím k titulu. Ten je ale pořád priorita, říká Zmrhal
Další stare down Marpa s Rytmusem! Promotér věří v plnou halu, vrací se Konečný Další stare down Marpa s Rytmusem! Promotér věří v plnou halu, vrací se Konečný
VŠECHNA VIDEA ZDE

Za "hlavní pamětihodnost" Omsku, milionového města na západní Sibiři, označil nedávno časopis Newsweek ve své ruské mutaci Jaromíra Jágra,Zároveň v něm vidí reklamu pro nově vznikající soutěž - Kontinentální hokejovou ligu.

Jágr v ní zatím odehrál tři zápasy na ledě soupeřů, ve kterých zaznamenal jedinou asistenci. Jeho tým dvakrát prohrál, jednou uspěl. Ve středu však omské mužstvo vyjede poprvé na domácí led, v moderní omské aréně, postavené pro 10.000 diváků.

Podle mluvčího klubu Jágrův příchod zvýšil odbyt lístků o 30 procent a středeční i páteční zápas jsou vyprodané.

Lanaření hvězd NHL do převážně ruské KHL není jen snahou zvýšit počet "pamětihodností" v místech jako je Omsk. Anebo ukázat Američanům, že i Rusové si mohou nyní dopřát "kult hvězd".

KHL, která nyní vstupuje do své první sezóny, může být podle Newsweeku vnímána i jako sociální jev - odvážný projekt plný hvězd má uspokojit touhu ruské střední třídy po solidní zábavě ve slušném prostředí zbrusu nových či náročně zrekonstruovaných stadionů.

To nemůže nabídnout fotbal, kde dosud často lze v hledišti "beztrestně dělat to, za co v běžném životě hrozí trestní odpovědnost". KHL má být o něčem jiném. "Čech, naverbovaný Avangardem, je ústřední reklamní postavou KHL," usoudil časopis.

Cílem nové soutěže ovšem je přeměnit sport, který v Rusku zatím sehrává roli bezedné studny na peníze, v řádné a hlavně výnosné podnikání. "Hokej se musí zalíbit střední třídě, aby mu svými investicemi umožnila rozvíjet se podle zákonů trhu.

Zní to jako pohádka. Ale před deseti lety by ukončení Jágrovy kariéry v Rusku, a nikoliv v NHL, taky znělo jako zázrak," usoudil Newsweek.

Jágrův přínos tím nemusí končit. Omsk už patří k předpolím, odkud české firmy pronikají do ruských regionů, kde území ještě mnohdy nejsou tak "vykolíkovaná" či nevede se o ně tak tvrdý konkurenční boj jako v Moskvě či Petrohradu.

V Omsku se před časem uplatnila zakázka na 200 českých autobusů Karosa a firma Karex usiluje o další, Alta Brno vyjednává o stavbě cihelny za desítky milionů korun, Silostroj Turnov staví sklárnu, která by od příštího jara měla dodávat stamiliony lahví ročně.

O dalších zakázkách se vyjednává, i mladoboleslavská škodovka zde hledá svého dealera, zatím totiž do Omsku dodává vozy prostřednictvím moskevského partnera.

Svou roli v pootvírání dveří do regionu může sehrát nejen politická podpora - ostatně do Omsku před pár lety nikoliv náhodou, zavítal i prezident Václav Klaus.

Zabrat by mohla i česká hokejová hvězda. "Jágr je lepší reklama než cokoliv jiného," řekl ČTK ekonomický rada českého velvyslanectví v Moskvě Bohuslav Strejc.

Témata:  sport, hokej, jágr, omsk

TIPSPORT extraliga – nejvyšší hokejová liga 2018/2019

Aktuální kolo Kompletní rozpis zápasů Tabulka Kanadské bodování hráčů Statistiky brankářů Program v TV Nová pravidla a tresty Přestupy ONLINE Sazka Fantasy extraliga

Nejvyšší domácí hokejová soutěž Tipsport extraliga startuje v pátek 14. září. Na fanoušky čeká celkem 52 kol plus play off, skupina o udržení a baráž o extraligu. Nově Tipsport extraligu vysílá vedle ČT sport i program O2 TV Sport. Program extraligy v TV sledujte zde >> Současně se v hokejové extralize zavádí nová pravidla, jejich přehled najdete zde >>

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze