12. listopadu 2008 • 17:04

Lener: Cítím se jako v Hradci

Autor:
Reklama
Slavomír Lener
TOP VIDEA
LIGA NARUBY: Baroš odmítl Odezřeno, Škoda setřásl sníh, Rada chválil i zuřil LIGA NARUBY: Baroš odmítl Odezřeno, Škoda setřásl sníh, Rada chválil i zuřil
Liberec - Mountfield HK: Stránský se porval s Cibulskisem, souboj skončil remízou Liberec - Mountfield HK: Stránský se porval s Cibulskisem, souboj skončil remízou
VŠECHNA VIDEA ZDE

Český hokejový trenér Slavomír Lener a útočníci Jaroslav Hlinka s Janem Hlaváčem si užívají při svém působení ve švédském Linköpingu poklidný život.Kdysi malinké město se v první polovině 20. století sice po vzniku leteckého koncernu Saab výrazně rozrostlo, ale jen na současných asi 130.000 obyvatel. České trio poznává velké rozdíly oproti bydlení v Praze.

Navíc ke spokojenosti jim přidávají i výsledky, protože mladý ambiciózní klub aktuálně vládne Elitserien.

"Po životní stránce je to tu super. V lize se nám taky docela daří, jen v Lize mistrů už tolik ne. Mám tady dobré spoluhráče, jednoho dobrého kamaráda z Česka. Nechybí mi vůbec nic," pochvaloval si v rozhovoru s českými novináři Hlinka.

S manželkou Klárou a dětmi se usadili na okraji Linköpingu.

"Jsme tam v baráčku i kvůli psovi. Na místní poměry je to od haly poměrně daleko, ale na ty pražské kousíček. Asi deset minut autem. Když jsem byl teď dva dny v Praze, tak mě ty zácpy dostaly. Ve Švédsku jsem si úplně odvykl. Dojíždění je úplně super. Je to, jako kdybych v Čechách bydlel v malém městě," připojil centr, který zamířil do Linköpingu po ročním působení v Coloradu.

Hlaváč, který také minulou sezonu strávil v NHL v Tampě Bay a v Nashvillu, dal přednost bydlení v centru města. "Mně to vyhovuje víc. I se psem se tam dá jít, tady je klid všude," prohlásil Hlaváč k výběru bytu, který zvolili s manželkou Marikou pro sebe a své dvě dcery.

Rušnější městský život jim ale občas chybí.

"Docela rád bych občas někam vyrazil, třeba i za písničkou, ale na to čas skoro žádný není. Od začátku sezony hrajeme zápasy skoro obden, to si pak trochu klidu rád dopřejete.

Vyhovuje mi to tu," navázal Hlinka. Centrum města podle něj ožívá o víkendech. "Lidi tu přes týden pracují a pak se baví. Je tam pár barů, kde se dá fajn posedět. A obchody taky."

Na rozdíl od svých svěřenců je Lener větší část svého angažmá v Linköpingu sám. Zbytek rodiny ho občas navštěvuje.

"Lítají sem a zase zpátky. Mají školu a zaměstnání. To je jediné, co mi tu chybí," řekl. Podobně jako Hlinka si od pražského shonu odvykl.

"Když jsem tam přijel, jak jsme hráli Ligu mistrů, tak jsem byl úplně v šoku. Člověk si odvykne od té dopravy a stresu. Tady všude chodím pěšky. Bydlím od stadionu přes vodu. Mám to spočítané na 12 minut nebo 11 a půl minuty. Podle toho, jak jdu rychlým krokem. Dá se všude i na kole," popisoval Lener.

Sportovní areál u Cloetta Center nabízí veškeré vyžití, které ve volném čase sám nebo i s rodinou využívá.

"Máme v areálu tři stadiony, osm tenisových kurtů, squash, prostě všechno. Na sportování je to super. I stravování je tady super, jí se tady hodně," pochvaloval si Lener život ve Švédsku.

V letech 2005 až 2007 už působil v Lulee, která leží blízko polárního kruhu. Teď poznává zase jinou švédskou kulturu.

"Byli tam fantastičtí lidi. Neříkám, že tady nejsou, jsem tady krátce. Jak jsem je ale poznal v Lulee, byli to takoví správní příroďáci a čestný lidi. Jsou tam odtržení od světa v dobrém slova smyslu. Je to neskutečný. Tady to je úplně jiné. Je to velká vzdálenost, třeba jako z Prahy do Španělska nebo Itálie. Kulturně je to někde jinde," řekl Lener.

Život v Lulee si užíval, ale v Linköpingu je prý výhoda, že je všechno důležité blíž.

"V Lulee to bylo hlavně o přírodě a o sněhu. I když od listopadu do konce ledna je tam asi jen dvě a půl hodiny světlo, tak se to dalo zvládnout velmi dobře. Měli jsme tréninky dřív, tak jsem šel v poledne ven na jezero si světlo užít," popisoval.

"Ale cestování tam bylo náročnější. Tady je to mnohem variabilnější."

V Linköpingu je podle Lenera více možností jak vyplnit volný čas.

"Město je tady veliké akorát. Je tu staré centrum, kultura. Cítíte se jak někde v Hradci," prohlásil Lener, jehož zajímá hudba i umění.

"Bohužel zajímavé koncerty jsou v naší hale v době, kdy jsme většinou na cestách. Jinak tu jsou ale výstavy. Galerií je tu asi patnáct. Když je tady rodina, jdeme do kina. Jen divadlo si užiju až v Praze. Ty velké události si užiju až tam. Těším se na prosinec, až si budu moct objednat lístky na Pražské jaro."

Vyžití je podle něj v Linköpingu bohaté.

"Je tu třeba nádherná velká knihovna. Od klasických historických knížek až po internetové přístupy. Když chcete studovat jazyky, můžete si tam pustit videa, DVD, co chcete. Na to oni jsou fantasticky vybavení. Navíc Stockholm není daleko, asi dvě a půl hodiny, a tam se toho vždycky najde spoustu zajímavého, když je na to nálada," dodal Lener.

Zaujala jej i linköpingská katedrála z 12. století.

"Byl jsem tam několikrát. Dokonce mě poznali a pozvali na vánoční koncert. Ta katedrála je známá tím, že tam všechna náboženství mají svoje koutky, a připadal jsem si tam jak v Jeruzalémě," podotkl Lener.

Do Izraele se dostal v létě díky dceři.

"Tancuje a byla tam na tři měsíce, tak jsme tam vyrazili, jinak bych tam nejel. Byla to kulturně fantastická zkušenost," dodal.

MS v hokeji 2018: program a skupiny >>
Klasická verze
Mobilní verze