Ovečkin poslal Washington do čela, Hertl pomohl k výhře asistencí

0
Koubkův majstrštyk: Osm nul a LM pro Česko. Další krok: smlouva a boj o titul?
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny

Hokejisté San Jose porazili ve středečním utkání NHL Philadelphii 4:2 a po čtyřech porážkách na domácím ledě se dočkali výhry před vlastními fanoušky. Asistenci u vítězného gólu si připsal Tomáš Hertl.

Žraloci vyhráli v domácí hale teprve podruhé z posledních devíti zápasů. Naposledy se jim to povedlo před měsícem proti Calgary. A ani výhra s Flyers se nerodila snadno. Po gólu Seana Couturiera ve 45. minutě totiž Sharks prohrávali 1:2. Pak ale předvedli třígólový obrat a vyhráli pošestnácté z posledních devatenácti vzájemných duelů.

Hosté doplatili především na nedisciplinovanost. Krátce po trefě Couturiera putoval na trestnou lavici za sekání R. J. Umberger a v přesilové hře vyrovnal přesnou střelou zápěstím Brent Burns.

V 52. minutě obránce Letců Shayne Gostisbehere zahákoval Hertla a tři sekundy po vypršení jeho trestu vstřelili domácí rozhodující gól. Hertl zavezl puk do útočného pásma, tam ho přenechal Justinu Braunovi, který přihrávkou od pravého mantinelu našel na druhé straně osamoceného Joea Pavelského a ten pohotově zakončil.

Stejný hráč pak 49 sekund před závěrečnou sirénou potrestal další vyloučení Gostisbeherea a uzavřel skóre večera. Sharks tak využili celkem tři přesilovky ze šesti, i jejich první gól ve 30. minutě totiž vstřelil Joe Thornton v početní převaze.

V brance Philadelphie nastoupil popáté za sebou Steve Mason. Původně měl utkání odchytal Michal Neuvirth, jenž naposledy stál mezi tyčemi v polovině prosince. Českého gólmana ale odpoledne před zápasem přepadly příznaky nemoci a tak nakonec zůstal jen na střídačce.

Washington vyhrál devátý zápas v řadě

Do čela celé ligy se vyhoupli hokejisté Washingtonu, kteří porazili 5:2 Buffalo a prodloužili vítěznou sérii na devět zápasů. Dvěma góly se na triumfu podílel ruský kanonýr Alexandr Ovečkin.

Domácí prohrávali po dvou třetinách 1:2, ve třetím dějství ale skóre otočili čtyřmi góly. A to i přesto, že předtím se jim zranili dva centři Nicklas Bäckström a Jay Beagle.

Nejprve ve 42. minutě vyrovnal Ovečkin, v polovině závěrečné dvacetiminutovky pak Capitals odskočili do dvoubrankového vedení, když se v rozmezí 84 sekund trefili švédský útočník Marcus Johansson a rakouský mladík Andre Burakovsky. Triumf pak pečetil Ovečkin gólem při power play do prázdné branky.

"Jsme tým, který jen tak něco nezlomí. Když ztratíte dva hráče, je to samozřejmě těžké, ale my stejně umíme najít cestu k vítězství," pochvaloval si brankář Braden Holtby. "Máme spoustu sebevědomí, dobře víme, co jako mužstvo dokážeme. Myslím, že jsme hráli dobře celý zápas. Vypadá to, jako bychom váleli jen ve třetí třetině, ale góly jsme mohli dát už dřív," dodal Holtby.

Ve zbývajících třech zápasech vítězili hosté. Toronto uspělo 3:2 po samostatných nájezdech v Pittsburghu, New Jersey dobylo 3:0 Ottawu a New York Rangers vyválčili výhru 5:2 v Tampě.

Výsledky:

Pittsburgh - Toronto 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 6. Kunitz, 25. Crosby - 4. Phaneuf, 22. Gardiner, rozhodující sam. nájezd Parenteau. Střely na branku: 41:36. Diváci: 18.662. Hvězdy zápasu: 1. Bernier (Toronto), 2. Murray (Pittsburgh), 3. Gardiner (Toronto).

Washington - Buffalo 5:2 (0:1, 1:1, 4:0)
Branky: 42. a 59. Ovečkin, 35. Justin Williams, 49. Johansson, 50. Burakovsky - 6. Gionta, 39. Girgensons. Střely na branku: 43:27. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Kuzněcov, 2. Ovečkin (oba Washington), 3. Eichel (Buffalo).

Tampa Bay - NY Rangers 2:5 (1:1, 1:1, 0:3)
Branky: 17. Marchessault, 40. Stralman - 2. Boyle, 21. Zuccarello, 44. Moore, 59. Stalberg, 60. Nash. Střely na branku: 22:26. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Moore (Rangers), 2. Stralman (Tampa), 3. Boyle (Rangers).

Ottawa - New Jersey 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
Branky: 10. a 19. Cammalleri, 60. Stempniak. Střely na branku: 36:21. Diváci: 19.825. Hvězdy zápasu: 1. Cammalleri, 2. Schneider (oba New Jersey), 3. Karlsson (Ottawa).

San Jose - Philadelphia 4:2 (0:0, 1:1, 3:1)
Branky: 54. a 60. Pavelski (na první Hertl), 30. J. Thornton, 46. Burns - 36. Giroux, 45. Couturier. Střely na branku: 33:19. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. J. Thornton, 2. Pavelski, 3. Couture (všichni San Jose).

Místo Hemského Faksa

Český hokejový útočník Aleš Hemský bude minimálně týden chybět Dallasu se zraněnou nohou, kterou si pochroumal ve úterním utkání NHL na ledě Columbusu. Dvaatřicetiletý mistr světa z Vídně z roku 2005 byl zařazen oficiálně na marodku a jeho místo v kádru Stars zaujal krajan Radek Faksa, který byl povolán z farmářského celku Texas Stars.

Hemského trefil do brusle puk vystřelený obráncem Fjodorem Tjutinem. V této sezoně už pardubický odchovanec vynechal jeden zápas na začátku listopadu kvůli problémům s kyčlí. Celkem si připsal v 37 zápasech 13 bodů za tři branky a 10 asistencí.

Jednadvacetiletý Faksa v tomto ročníku v NHL debutoval a ve 14 duelech zaznamenal dva body za gól a asistenci. Na farmě v nižší AHL si v dresu Texasu v této sezoně připsal 13 bodů za devět přesných zásahů a čtyři přihrávky.

3. Chicago 38 21 4 13 104:94 46
4. Minnesota 35 19 6 10 95:84 44
5. Nashville 37 18 7 12 100:96 43
6. Colorado 37 18 2 17 106:102 38
7. Winnipeg 36 17 2 17 97:105 36