Miroslav Horák
5. ledna 2016 • 10:35

Skvělý Jágr v NHL sklízí obdiv, doma mu ale berou Kladno

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Ševčík: „hajzlík“ i talent, co vás ohromí. Vycepují ho Priske s Rosickým?
Životní obrat! Muchová vstala z popela, udolala favoritku a je ve finále
VŠECHNA VIDEA ZDE

Florida je rájem důchodců. Mnoho bývalých českých hokejistů tam s rodinami tráví zaslouženou penzi, utěšeně nabírá kilogramy a užívá si přívětivého podnebí. Jen jeden krajan, nezničitelný a brzy 44letý útočník Jaromír Jágr, dál žije naplno misí v NHL. Je za ni ze všech stran veleben. Zato doma uvízl v nepříjemnostech. Někdejší parťáci a další známí mají zálusk na jeho Kladno.V noci na pondělí se opět ukázal. Pokolikáté už. V duelu Panthers s Minnesotou opatřil oba góly vítězů (2:1), zajistil svým barvám rekordní deváté vítězství v řadě a zase se o krůček přiblížil legendám soutěže.

Zdá se, že sladší příběh jeho oddalovaného odcházení ze zámořského pódia nemůže být. Není to pravda. Byť o tom veřejně nemluví, Jágrovi výrazně kazí náladu zákulisní boj o vliv v klubu Rytířů, kde je majoritním vlastníkem (70 procent). Zdroje Sportu hovoří o tom, že je ze všeho znechucený.

Život hokejové legendy tak v posledních dnech a týdnech proskakuje z extrému do extrému. Jako hráč sklízí obdiv, v roli manažera a majitele schytává rány. A nezbývá mu než bojovat na obou frontách. Jinak o něco z vlastněného přijde.

Když se koncem roku dostával na Floridě do ráže, v Kladně uskupení tzv. patriotů zrealizovalo prohlášení, v němž Jaromíra Jágra nabádá, aby co nejrychleji vyřešil patálie v klubu, jinak… „Vyzýváme majoritního vlastníka kladenského hokeje, aby urychleně našel funkční model jeho fungování, bez porušování pravidel a s respektem vůči jeho hlavnímu sponzorovi a platným smluvním vztahům. V případě, že to bude nutné, jsme připraveni se na tomto řešení a jeho realizaci i aktivně podílet,“ píše se ve stanovisku, pod nímž stojí podpisy Pavla Patery, otce a syna Františků Kaberlových, Milana Nového, Václava Sýkory a Otakara Vejvody staršího.

Prohlášení „patriotů“

… „Ve vší úctě ke kariéře Jaromíra Jágra ml. nám není ani trochu lhostejná situace, do které se nyní kladenský hokej dostal… Požádali jsme proto kladenského primátora Milana Volfa o schůzku, abychom se seznámili s podstatou problému, který může mít zásadní dopad na mládežnické oddíly i na „A“ tým.

… Je pro nás naprosto nepochopitelné, o čemž jsme se navíc na vlastní oči přesvědčili, proč dochází k jasnému porušování dotačních smluv, a to v řádech desítek milionů korun. Nechápeme, jak je možné porušit smlouvy s městem jako největším sponzorem hokeje. Po důkladném prostudování jsme proto pochopili podstatu problému, proč došlo k zastavení dotací.

… Nechceme hledat konkrétního viníka, chybou ale bylo, že kladenský hokej od roku 2011 řídil a řídí člověk, který mu nerozumí. Jeho jedinou kvalifikací je pouze úzké přátelství s rodinou Jágrů. Vyzýváme majoritního vlastníka kladenského hokeje, aby urychleně našel funkční model jeho fungování, bez porušování pravidel a s respektem vůči jeho hlavnímu sponzorovi a platným smluvním vztahům. V případě, že to bude nutné, jsme připraveni se na tomto řešení a jeho realizaci i aktivně podílet.“

František Kaberle st., František Kaberle ml., Otakar Vejvoda st., Pavel Patera, Milan Nový a Václav Sýkora

Jedná se o reakci na podezření ze strany radnice, že klub nenakládal správně s milionovými dotacemi od města (minoritního majitele, patří mu 30 procent). Prohlášení upozornilo na údajné nesrovnalosti v účetnictví. Žádný hmatatelný výsledek z pátrání sice zatím nevzešel, to však nic na odhodlání Patery a spol. nemění. Podle informací deníku Sport za aktivitou bývalých slavných kladenských hráčů stojí primátor města Milan Volf, jenž se postaral o zmrazení příspěvků od města. Manko v klubové pokladě tím bylo vyčísleno na 15 milionů korun a trvá prakticky od začátku sezony.

Další díru 6 až 7 milionů v rozpočtu přinesly náklady na energie, které radnice přestala sanovat. Jaromír Jágr starší, jenž syna zastupuje, nedávno na stránkách Sportu označil situaci za kritickou. „Rád bych se od pana primátora dozvěděl, o co mu vlastně doopravdy jde. Odstranit Jaromíra Jágra z vedení kladenského hokeje? Kdyby nezajistil sponzory, tak jsme dávno skončili,“ prohlásil otec útočníka.

Jak reagoval klub?

„Některým věcem uvedeným v prohlášení úplně nerozumíme.
Kromě načasování je překvapivé, že bylo vydáno po jediné schůzce jen s jednou stranou. Pokud chtějí hokejové legendy klubu pomoci, přivítáme je s otevřenou náručí. Důležitá otázka ovšem zní, jak konkrétně mohou pomoct, co mohou nabídnout a co chtějí. Co se týče aktuální situace v klubu, ten po sportovní i dalších stránkách funguje stejně jako extraligový, a to i přes všechny nepříjemnosti, s nimiž se musí potýkat. Jsme přesvědčeni, že nebýt Jaromíra Jágra, tak minimálně od roku 2011 v Kladně hokej neexistuje. Pevně věříme, že mu nervy vydrží a přes to všechno bude chtít v klubu zůstat dál.“

HC Rytíři Kladno

A tak zatímco z Česka na Floridu míří za Jágrem samé nevlídné zvěsti, opačným směrem putují jen ty dobré. O Vánocích byl v NHL vyhlášen jednou z patnácti osobností ligy, fandové jej zvolili kapitánem jedné ze čtyř divizí pro All Star Game. Do toho nedělní pokládka Minnesoty vlastníma rukama.

Není náhoda, že poslední dobou se Jágrovy pozápasové rozhovory mění ve vtipkování maestra a následné salvy smíchů reportérů. „Žádal jsem fanoušky, aby mě nevolili. Ale oni mě neposlechli. Myslím, že mě nemají moc rádi a chtějí mě vidět mrtvého,“ pobavil Jágr, jemuž bude za šest týdnů 44 let.

Na Utkání hvězd, které se odehraje koncem ledna v Nashvillu, se ukáže po dlouhých dvanácti letech. „Možná si fanoušci myslí, že si prostě nezasloužím žádný odpočinek. Během pauzy pro Utkání hvězd bych se potřeboval spíše dostat do formy. Takhle bude mít každý prázdniny, ale já budu hrát tři na tři,“ připomněl Jágr se smíchem nový formát exhibice.

Doma už to ovšem taková show není.

Titulka deníku Sport z 5.1.2016 Titulka deníku Sport z 5.1.2016Foto Deník Sport

O JAROMÍRU JÁGROVI SI MŮŽETE VÍCE PŘEČÍST V ÚTERNÍM DENÍKU SPORT 

Elektronickou verzi včetně archivu novin objednávejte ZDE »

Zde si vyberte, zda si chcete aktuální či archívní vydáníku Sport přečíst ve vašem počítači, nebo ve smart phonech či tabletech.

Deník Sport v čtečce přímo ve vašem počítači objednávejte zde, nebo přímo na www.isport.cz/epaper >>

Deník Sport v App Storu pro mobily a smart phony se systémem iOS (Apple) stahujte zde >>

Deník Sport v Google play pro mobily a smart phony se systémem Android stahujte zde >>

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud