Jágr dal svůj 752. gól, Mrázek se blýskl superzákrokem

0
Od smutné fotky ke slovenskému snu: Česko je pragmatičtější, říká Smetana
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?

Petr Mrázek pomohl Detroitu v sobotním utkání NHL dvaadvaceti zákroky k zisku bodu za prohru 1:2 v prodloužení s Montrealem a byl vyhlášen druhou hvězdou duelu. Jaromír Jágr přispěl svým 752. gólem v soutěži k výhře Floridy 2:1 po samostatných nájezdech nad Columbusem.

Mrázek sebral v úvodu zápasu fantastickým zákrokem jistý gól Artturi Lehkonenovi. Před finským útočníkem, který stál osamocen u levé tyčky zívala prázdná branky, ale ostravský rodák rychlou reakcí chytl puk do lapačky. "Takové zákroky jsou většinou o štěstí. A to jsem měl. Trefilo mě to," komentoval Mrázek situaci, která ho podle jeho slov povzbudila.

Český gólman pak držel čisté konto až do 52. minuty, v níž ho tečí střely Tomáše Plekance překonal Brendan Gallagher. V prodloužení Mrázka zachránila jednou tyč, ale v čase 63:37 se už lídr soutěže radoval z vítězného gólu. Brejkovou situaci dva na jednoho zakončil po skvělé přihrávce Alexandra Radulova do poloodkryté klece Alex Galchenyuk.

"Dobře jsme začali, ale Mrázek byl vynikající. Oba gólmani chytali skvěle, proto padlo tak málo branek," prohlásil trenér Montrealu Michell Therrien. Český brankář vychytal v pátek Detroitu výhru v prodloužení na ledě New Jersey, když ve 12. minutě nahradil Jimmyho Howarda. Americký gólman má problémy s třísly a týmu by měl chybět minimálně týden. A po zápase s Montrealem přišli Red Wings po tvrdých střetech také o Brendana Smithe a Tylera Bertuzziho.

Jágrův gól padnul i přes Sedlákovo tísnění

Jágr otevřel skóre v závěru první třetiny. Ačkoli byl tísněný Lukášem Sedlákem, tak střelou z první z levého kruhu našel mezeru mezi betony gólmana Sergeje Bobrovského. Nejstarší hráč v soutěži trefil kotouč patkou hole, proto neměla střela patřičnou razanci. A to možná pomohlo.

"Nepotřebujeme střílet krásné branky. Potřebujeme hlavně dávat branky. A tahle byla vzhledem k průběhu utkání důležitá," řekl Jágr k třetí trefě v sezoně. Dlouho to byla jediná branka zápasu, až v 53. minutě překonal útočník Columbusu Brandon Saad skvěle chytajícího Roberta Luonga.

V nájezdech uspěl jen domácí Alexander Barkov. Florida opět potvrdila, že umí rozhodovat zápasy v prodloužení nebo rozstřelu. V nich má v této sezoně bilanci 6:1. "Minulý ročník jsme vyhráli spoustu zápasů v nájezdech a to byl jeden z důvodů, proč jsme vyhráli divizi," vysvětloval Barkov, který se v nájezdech prosadil bekhendovým blafákem.

Po přihrávce Pavla Zachy dostal Michael Cammalleri New Jersey v Pittsburghu do vedení 3:2 a při závěrečné power play mohl pečetit výhru gólem do prázdné branky. Jenže v útočném pásmu střelou od mantinelu minul. "Tohle bych měl proměňovat," litoval Cammalleri, jehož nepřesnost přišla tým draho.

Útočník New Jersey přišel nejen o hattrick, ale vzápětí na druhé straně vyrovnal 14 sekund před koncem třetí třetiny Sidney Crosby . V rozstřelu pak rozhodl o vítězství obhájců Stanleyova poháru obránce Kris Letang.

Po šesti utkáních mezi náhradníky se objevil v základu Caroliny český útočník Andrej Nestrašil, ale s týmem prohrál v Ottawě 1:2. Vítězný gól vsítil v 57. minutě Kyle Turris.

NHL:

Toronto - Washington 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)
Branky: 3. Martin, 24. Van Riemsdyk, 41. Matthews, 52. Kadri - 50. Bäckström, 57. Johansson. Střely na branku: 37:35. Diváci: 19.051. Hvězdy zápasu: 1. Kadri, 2. Marner (oba Toronto), 3. Bäckström (Washington).

Ottawa - Carolina 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Branky: 27. Phaneuf, 57. Turris - 12. Aho. Střely na branku: 24:33. Diváci: 18.042. Hvězdy zápasu: 1. Anderson, 2. Turris (oba Ottawa), 3. Aho (Carolina).

Detroit - Montreal 1:2 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)
Branky: 44. Abdelkader - 52. Gallagher (Plekanec), 64. Galchenyuk. Střely na branku: 33:24. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, inkasoval dva góly z 24 střel a úspěšnost zásahů měl 91,67 procenta. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Galchenyuk (Montreal), 2. Mrázek (Detroit), 3. Price (Montreal).

Florida - Columbus 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 17. Jágr, rozhodující sam. nájezd Barkov - 53. Saad. Střely na branku: 23:37. Diváci: 13.573. Hvězdy zápasu: 1. Barkov, 2. Luongo (oba Florida), 3. Bobrovskij (Columbus).

Pittsburgh - New Jersey 4:3 po sam. nájezdech (0:1, 2:2, 1:0 - 0:0)
Branky: 22. Guentzel, 23. Kühnhackl, 60. Crosby, rozhodující sam. nájezd Letang - 4. a 30. Cammalleri (na druhou Zacha), 24. Fiddler. Střely na branku: 49:30. Diváci: 18.615. Hvězdy zápasu: 1. Malkin (Pittsburgh), 2. Cammalleri (New Jersey), 3. Crosby (Pittsburgh).

St. Louis - Minnesota 4:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0)
Branky: 44. a 45. Schwartz, 28. Stastny, rozhodující sam. nájezd Perron - 12. Koivu, 30. Haula, 59. Coyle. Střely na branku: 38:31. Diváci: 19.396. Hvězdy zápasu: 1. Schwartz, 2. Perron (oba St. Louis), 3. Koivu (Minnesota).

Colorado - Vancouver 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 32. Grigorenko, 44. Iginla - 4. Eriksson, 42. Burrows, rozhodující sam. nájezd Granlund. Střely na branku: 35:31. Diváci: 15.511. Hvězdy zápasu: 1. Markström (Vancouver), 2. Pickard, 3. Tjutin (oba Colorado).

Los Angeles - Chicago 2:1 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)
Branky: 21. Martinez, 62. Carter - 12. P. Kane. Střely na branku: 29:19. Diváci: 18.435. Hvězdy zápasu: 1. Martinez, 2. Budaj (oba Los Angeles), 3. Darling (Chicago).

San Jose - Anaheim 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)
Branky: 9. Couture, 30. DeMelo - 10. Garbutt, 14. Rakell, 33. Getzlaf. Střely na branku: 23:26. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Getzlaf, 2. Perry (oba Anaheim), 3. DeMelo (San Jose).