Mrázek se trápí, Vaněček září. Jak se daří českým brankářům v zámoří? | iSport.cz
28. prosince 2016 • 13:42

Mrázek se trápí, Vaněček září. Jak se daří českým brankářům v zámoří?

Autor: hok, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
 • Jak se daří českým gólmanům v zámoří?Jak se daří českým gólmanům v zámoří?FOTO: Koláž: iSport.cz

  Z českých brankářů v NHL má sice stále nejvýraznější pozici, ale ke spokojenosti má Petr Mrázek daleko. S Detroitem jsou ve své divizi předposlední a v osobních statistkách byl ostravský rodák zvyklý na mnohem lepší čísla. Michal Neuvirth je zase ve Philadelphii zraněný a Ondřej Pavelec už je pouze v AHL. Tam ale válí čeští mladíci Dan Vladař a Vítek Vaneček. Jak si vedou čeští brankáři v zámoří?

 • Petr Mrázek, NHL (Detroit Red Wings)

  Petr Mrázek tenhle nájezd nechytilPetr Mrázek tenhle nájezd nechytilFoto ČTK/AP

  Zápasy: 21
  Výhry/prohry/prohry po základní hrací době: 9-8-3
  Procentuální uspěšnost zákroků: 89,6%
  Průměr gólů na zápas: 3,11

  Z českých brankářů je v současnosti nejdál. Loni touhle dobou byl považován za jednoho z adeptů na finálovou trojici pro Vezina Trophy, nakonec se do ní nevešel. I tak s ním Red Wings v létě počítali jako s jedničkou, karty rozdali jasně, ale Petr Mrázek svými výkony pozici neobhájil. Konkurent Jimmy Howard ho předskočil, je jistější a má mnohem lepší statistiky.

 • Michal Neuvirth, NHL (Philadelphia Flyers)

  Michal Neuvirth je už delší dobu na marodceMichal Neuvirth je už delší dobu na marodceFoto Reuters / Eric Hartline-USA TODAY Sports

  Zápasy: 9
  Výhry/prohry/prohry po základní hrací době: 4-2-0
  Procentuální uspěšnost zákroků: 85,9%
  Průměr gólů na zápas: 3,54

  Spolu s Mrázkem byl v jednu chvíli v popředí brankářských statistik celé soutěže, i díky němu Flyers v play off favorizované Capitals značně potrápili. Ale stejně jako český brankář Detroitu na výkony v tomto ročníku nenavázal. Philadelphia upletla dlouhou šňůru výher se Stevem Masonem v brance, zatímco Neuvirth v této sezoně odchytal jen devět zápasů. Vinou nepříznivé formy i zranění.

 • Ondřej Pavelec, AHL (Manitoba Moose)

  Ondřej Pavelec na tréninku ManitobyOndřej Pavelec na tréninku ManitobyFoto Koláž: iSport.cz

  Zápasy: 12
  Výhry/prohry/prohry po základní hrací době: 5-4-2
  Procentuální uspěšnost zákroků: 90,6%
  Průměr gólů na zápas: 3,17

  Byla to věc, která se dala čekat. Winnipeg před sezonou vsadil na budoucnost, a tak v prvním týmu nechal mladší gólmany Connora Hellebuycka a Michaela Hutchinsona, Ondřej Pavelec se tak musel přesunout na farmu. Vzhledem k výši jeho platu si ho z listiny volných hráčů nikdo nevzal, po sezoně mu kontrakt ale končí. Pokud se v NHL bude chtít udržet, bude muset slevit z finančních nároků.

 • Marek Mazanec, NHL (Nashville Predators)

  Marek Mazanec pendluje mezi NHL a AHLMarek Mazanec pendluje mezi NHL a AHLFoto Profimedia.cz

  Zápasy: 4
  Výhry/prohry/prohry po základní hrací době: 0-2-0
  Procentuální uspěšnost zákroků: 83,9%
  Průměr gólů na zápas: 4,73

  Sice sezonu začal v Nashvillu jako dvojka za zkušeným Pekkou Rinnem, ale dalo se tušit, že budoucností klubu je Fin Juuse Saros, který se přesunul na farmu. Pak si pozice vyměnili, a extraligový šampion s Plzní pouze vyplňují místo, kde je potřeba. V sezoně odchytal jen čtrnáct zápasů a v NHL ani AHL nemá nijak závratná čísla. Ve skutečnosti je u Predators gólmanem číslo tři až čtyři.

 • Vít Vaněček, AHL (Hershey Bears)

  Vítek Vaněček v aktuální sezoně už třikrát udržel čisté kontoVítek Vaněček v aktuální sezoně už třikrát udržel čisté kontoFoto facebook.com/TheHersheyBears

  Zápasy: 15
  Výhry/prohry/prohry po základní hrací době: 9-3-4
  Procentuální uspěšnost zákroků: 92,9%
  Průměr gólů na zápas: 1,86

  Jde postupnými krůčky. V minulé sezoně se nechytl ani v AHL, a tak musel na farmu farmy do ECHL. Nyní už šanci dostal, v Hershey má na kontě patnáct zápasů se skvělou bilancí. Hlasitě si tak říká o to, aby v budoucnu dostal prostor v prvním týmu ve Washingtonu. Současnou formu z farmy však musí udržet po celou sezonu, i jeho krajan útočník Jakub Vrána si na příležitost musel počkat. A vyplatilo se.

 • Marek Langhamer, AHL (Tucson Roadrunners)

  Marek Langhamer oblékl dres Arizony během přípravných duelů před sezonouMarek Langhamer oblékl dres Arizony během přípravných duelů před sezonouFoto Profimedia

  Zápasy: 6
  Výhry/prohry/prohry po základní hrací době: 3-2-1
  Procentuální uspěšnost zákroků: 91,7%
  Průměr gólů na zápas: 3,18

  Aby se v arizonské organizaci udržel, bude muset ještě zaplnit objemné nádrže potem. Na farmě dostal v tomto ročníku příležitost jen šestkrát, dokonce i nakoukl už do ECHL, přestože se jednička klubu Mike Smith na delší dobu zranila. Zkrátka Marek Langhamer není v seznamu náhradníků vysoko. Aby se posunul výš, bude muset ukázat vše, co se v něm skrývá, jinak nemá velkou šanci.

 • Dan Vladař, AHL (Providence Bruins)

  Daniel Vladař na kempu Bostonu Bruins.Daniel Vladař na kempu Bostonu Bruins.Foto Profimedia.cz

  Zápasy: 6
  Výhry/prohry/prohry po základní hrací době: 3-0-2
  Procentuální uspěšnost zákroků: 91,4%
  Průměr gólů na zápas: 2,84

  Je to jeden z pokladů české brankářské truhly. Byl draftován před dvěma lety Bostonem ve třetím kole, v klubové hierarchii však má před sebou několik konkurentů, kteří jsou v čekací listině na šanci v NHL výš. Co ale není, může být, jen svými výkony může pořadí přeházet. Nyní je na šampionátu dvacítek, i tam příležitost dostane. I na mistrovství světa má prostor, aby trenéry v Bostonu a Providence zaujal.

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud