6. února 2018 • 13:38

Miláček Pittsburghu zpátky doma. Snad nebudu brečet, říká Fleury

Autor: mto
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Man. City - West Ham 3:1. Domácí slaví čtvrtý titul v řadě, zářil Foden
SESTŘIH: Slovensko - Lotyšsko 2:3sn. Lotyši udrželi naději na čtvrtfinále
VŠECHNA VIDEA ZDE

Pokusí se to zvládnout bez slz, ale rozhodně to nemůže slíbit. Na brankáře Marca-Andre Fleuryho čeká v úterý asi nejemotivnější utkání kariéry, poprvé totiž přijede do Pittsburghu jako host. Brankář nováčka z Las Vegas v klubu 13 sezon hrál a pro svou milou a přátelskou povahu je mezi lidmi v Penguins a hráči v klubu velice oblíbený. Za pár hodin ale přijde zápas, jaký ve své kariéře ještě nikdy nezažil.Fleury se do Pittsburghu dostal v roce 2003 jako jednička draftu. Penguins tehdy byli na dně, rodák z provincie Quebec měl klub jednou dotáhnout ke Stanley Cupu. V prvním ročníku zvládl sice ve svých devatenácti letech jen čtyři výhry v jedenadvceti startech, to ale jen proto, že Pens teprve stavěli tým, který se stal jedním z nejlepších v následné dekádě.

Sympatický brankář pak tým dovedl ke Stanley Cupu v roce 2009, další dva bral v letech 2016 a 2017, ale to už pomalu jeho pozici přebírala mladší kopie jménem Matt Murray. Zkušenější z dvojice nežárlil, přijal funkci jaká pro něj zbyla a se svým sokem si vytvořil přátelské pouto. Věděl, že jeho čas v týmu se chvýlí ke konci, a to se potvrdilo v červnu, když si ho v rozšiřovacím draftu vybral nováček z Las Vegas. Hned se stal jeho tváří a s překvapením ligy válcuje celou NHL.

V polovině prosince už doma Pens dokázal porazit, teď ale poprvé pojede ne led, který ještě nikdy během kariéry nenazýval cizím. Přítomna bude celá rodina, gólman také od majitele Maria Lemieux obdrží prsten za vítězství ve Stanley Cupu v létě 2017.

„Těžko předvídat jaké to bude, nikdy jsem to nezažil. Malou ochutnávku jsem zkusil, když Pittsburgh přijel do Vegas, ale tohle bude něco úplně jiného. Bude to hodně emotivní stát po těch letech na druhé straně," řekl brankář pro NHL.com. „Doufám taky, že se nerozbrečím," dodal pro Post-Gazette.

V šatně současných vládců NHL po něm zůstaly například rekordy (375 vítězství, nebo 44 čistých kont), ale také vzpomínky na dobré časy. Třiatřicetiletý Fleury byl hodně populární, nebyl hráč, který by se s ním v kabině neměl rád. Mohly za to jeho věčné vtípky a nakažlivě dobrá nálada.

„Když se třeba večer prohrálo, druhý den ráno byl v šatně a měl zase dobrou náladu. Všechny povzbuzoval a uklidňoval," vzpomíná obránce Kris Letang, který s ním v kabině strávil téměř jedenáct sezon.

A co všechny ty jeho fóry? S chutí například používal smradlavé kuličky, prý kvůli nim několikrát málem evakuovali hotel. Bryanu Rustovi jednou ukradl oblečení a vyvěsil ho nad led. Tom Kühnhackl zase nemohl najít klíče od auta, aby následně zjistil, že nemůže najít auto. Zkrátka vtipálek k pohledání.

Ale hlavně milý člověk.

„Myslím, že je prostě zbožňován všemi. V šatně už s náma nějakou dobu není, ale stejně se tu o něm často mluví. A to s obdivem. Takhle na něj vzpomíná celé město," dodal obránce Ian Cole.

Marc-Andre Fleury se nenechal překonat od Jakuba Vrány z Washingtonu
Marc-Andre Fleury se nenechal překonat od Jakuba Vrány z Washingtonu

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud