Autor: iSport.cz, ČTK, vmn
1
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Čtyři zápasy, osm bodů. David Pastrňák po zranění vlétl do nové sezony NHL v úžasné formě. V prvním utkání na ledě Philadelphie nasázel hattrick, v tom druhém asistoval ve třetí u vyrovnávacího gólu Brada Marchanda. O 27 sekund později navíc David Krejčí připravil pozici Seanu Kuralymu a Boston vyhrál 2:1. Jakub Voráček vyšel bodově naprázdno, stejně jako Ondřej Palát při výhře Tampy na Detroitem nebo Tomáš Hertl při zvratu San Jose v Anaheimu.

Ve Philadelphii se stav změnil poprvé až ve 41. minutě, v níž se prosadil tečí James van Riemsdyk. Domácí Joel Farabee ještě neproměnil v závěru druhé třetiny po faulu Jakuba Zbořila trestné střílení, gólman Tuukka Rask sklapl betony proti jeho střele včas.

Boston prohrával s Philadelphií o dva dny dříve v 53. minutě dokonce 1:3 a zápas otočil i díky hattricku a asistenci Pastrňáka. Český útočník pomohl v páteční odvetě k vyrovnání, jeho střelu dorazil Brad Marchand. Havířovský rodák bodoval po návratu po operaci kyčle ve všech čtyřech zápasech (5+3). Obrat dokonal Sean Kuraly, který střelou zpoza levého kruhu překvapil Briana Elliotta.

„Perfektní zápas jsme ztratili během minuty. Je to frustrující. Měli jsme vyhrát,“ prohlásil Elliott. Asistenci si u vítězné branky připsal Krejčí, jenž stále čeká na první gól v sezoně, ale s devíti přihrávkami je z českých hráčů nejlepší. Na druhé straně Jakub Voráček nebodoval, což se mu stalo jen dvakrát z posledních devíti utkání.

Boston prohrával ve třetí třetině ve čtvrtém utkání v řadě, přesto vytěžil sedm z osmi možných bodů. „Není jednoduché otáčet zápasy, nechceme být v takové pozici. Nemůžete prohrávat každé utkání a očekávat, že ztrátu dotáhnete. Ale ve finále je nejdůležitější, jak zápas skončí. A i když jsme nepodali nejlepší výkon, našli jsme cestu k vítězství,“ uvedl trenér Bostonu Bruce Cassidy, jehož svěřenci porazili Philadelphii i ve čtvrtém utkání v sezoně.

Střelu Zadiny, který vynechal předchozích sedm utkání kvůli protokolu covid-19, tečoval v desáté minutě Vladislav Naměstnikov a otevřel skóre. Český útočník měl ještě slibnou šanci ve druhé třetině za stavu 1:1. „Zadina hrál dobře, vypadal nebezpečně,“ řekl kapitán Detroitu Dylan Larkin.

Tampa Bay otočila zápas brankami hráčů, kteří se v sezoně trefili poprvé. Vyrovnal Pat Maroon a zbývající dvě branky vstřelil Barclay Goodrow. Kanadský útočník po Ruttově přihrávce nejprve zlomil střelou od modré čáry v závěru druhé třetiny nerozhodný stav a výhru zpečetil gólem při power play. Detroit prohrál poosmé za sebou a během toho získal jen dva body.

Tým Vegas se po třech odložených utkáních kvůli výskytu koronaviru v týmu vrátil do kolotoče NHL a bez problémů si poradil s Los Angeles 5:2. Golden Knights vedli o pět branek už ve 28. minutě. Po třech bodech si připsali Nicolas Hague, William Karlsson (oba 1+2) a Max Pacioretty (0+3). V dresu poražených nastoupil poprvé v sezoně Martin Frk.

„Je to působivé, když si uvědomíte, čím si hráči v posledních dnech prošli. Nejde jen o bezpečnostní opatření v souvislosti s covidovými protokoly. Hráči postrádali i většinu trenérského týmu, příprava byla na nich. Ukázali, že mají disciplínu a vědí, co je důležité. Zápasem to potvrdili,“ konstatoval trenér Vegas Peter DeBoer.

San Jose zvítězilo v Anaheimu 5:4 po nájezdech po divokém průběhu. Sharks do poloviny zápasu vedli, ale po druhé třetině prohrávali 1:3. Po přestávce odpověděli stejným způsobem a během devíti minut otočili na 4:3, ale Max Comtois druhou trefou v zápase brzy vyrovnal. Poté Tomáš Hertl trefil břevno. Hosty to ale nemuselo mrzet, protože získali výhru v rozstřelu. Zápas rozhodl Ryan Donato.

Florida udolala Nashville 2:1 a stále může pomýšlet na vytvoření klubového rekordu v počtu odehraných zápasů, ve kterých od startu sezony bodovala. Aktuálně je série dlouhá osm zápasů, delší zaznamenali jen v ročníku 1996/97 (12 utkání). Panthers sice nezúročili v úvodní třetině střeleckou aktivitu 20:5 a prohrávali, ale po přestávce otočili vývoj zápasu slepenými góly Aleksander Barkov a Carter Verhaeghe.

Domácí: 13:56. Maroon, 37:29. Goodrow, 59:33. Goodrow

Hosté: 10:00. Naměstnikov

Domácí: Vasilevskij (McElhinney) – Hedman, Rutta, McDonagh (A), Černák, Sergačjov, C. Foote – Palát, B. Point, Stamkos (C) – Killorn (A), Cirelli, T. Johnson – Coleman, Gourde, Goodrow – Maroon, M. Joseph, L. Schenn.

Hosté: Greiss (Pickard) – Nemeth, Hronek, M. Staal, Stecher, Merrill, Djoos – Zadina, D. Larkin (C), Smith – Mantha, Fabbri, B. Ryan – Nielsen (A), Naměstnikov, Gagner – Erne, Glendening (A), Helm.

Rooney, Morton – Fournier, Smith

Amalie Arena, Tampa

Domácí: 25:58. Barkov, 35:31. Verhaeghe

Hosté: 04:04. Sissons

Domácí: Driedger (Bobrovskij) – Weegar, Ekblad (A), Nutivaara, Strälman, Yandle, Gudas – Verhaeghe, Barkov (C), Duclair – Huberdeau, Wennberg, Hörnqvist (A) – Vatrano, Luostarinen, Tippett – Acciari, Lammikko, Hinostroza.

Hosté: Rinne (Saros) – Josi (C), Ellis (A), Ekholm, Fabbro, Borowiecki, Benning – F. Forsberg, Duchene, Mikael Granlund – Grimaldi, Järnkrok, Arvidsson – Cousins, Haula, Tolvanen – Trenin, Sissons, Olivier.

O'Rourke (CAN), Hanson (CAN) – Murray (CAN), Flemington (CAN)

BB&T Center, Sunrise

3 977 diváků

Domácí: 30:03. Henrique, 33:48. Terry, 38:22. Comtois, 51:33. Comtois

Hosté: 12:50. Nieto, 40:39. Couture, 42:06. E. Kane, 48:04. Burns, 65:00. Donato

Domácí: Gibson (R. Miller) – H. Lindholm, Shattenkirk, Fowler (A), Hakanpää, Ja. Larsson, B. Hutton – Henrique (A), D. Grant, Terry – Heinen, Steel, Silfverberg (A) – Comtois, Lundeström, Rakell – Deslauriers, Backes, Rowney.

Hosté: M. Jones (Dubnyk) – Vlasic, Burns (A), Ferraro, E. Karlsson (A), Knyžov, R. Šimek – E. Kane, Couture (C), Labanc – Marleau, Hertl, Donato – Gregor, Gambrell, Meier – Sörensen, Chmelevski, Nieto.

Rehman, St. Pierre – Gawryletz, Gibbons

Honda Center, Anaheim, CA

Domácí: 00:50. Hague, 09:32. Mark Stone, 10:40. Marchessault, 21:35. W. Karlsson, 27:03. Glass

Hosté: 47:47. Wagner, 53:33. D. Brown

Domácí: M.-A. Fleury (Lehner) – Martinez, Theodore, Hague, Whitecloud, Holden, Coghlan – Pacioretty, Stephenson, Mark Stone – Marchessault, W. Karlsson, R. Smith – Tuch, Glass, N. Roy – W. Carrier, Nosek, Reaves.

Hosté: Quick (22. Petersen) – M. Anderson, Doughty, MacDermid, Clague, Määttä, Strand – Iafallo, Kopitar, D. Brown – Grundström, Amadio, J. Carter – A. Kempe, Vilardi, Frk – Anderson-Dolan, Moore, Wagner.