SESTŘIHY: Souboj českých hvězd: Voráček nahrával, Rutta korigoval prohru

0
Tomášek o fiasku s Färjestadem: Byli jsme jako Boston. Jak zvládá tlak?
SESTŘIH: Arsenal - Chelsea 5:0. Kanonáda v derby, dvakrát se trefil Havertz

Český hokejový obránce Jan Rutta se potřetí v sezoně NHL zapsal mezi střelce, ale Tampa Bay pondělní domácí zápas s Torontem prohrála vysoko 2:6. K výhře Maple Leafs pomohl David Kämpf asistencí u první branky utkání. Dokonce dva góly připravil Jakub Voráček, ani jeho příspěvek ale neodvrátil porážku Columbusu s Bostonem 2:3 v prodloužení.

Rutta protrhl střeleckou smůlu a dal první gól od konce listopadu. Člen první obranné dvojice Lightning na ose hřiště přebral přihrávku kapitána Stevena Stamkose a pod tlakem bránícího Johna Tavarese se dostal pouze k bekhendovému nahození. Puk se ale brankáři Jacku Campbellovi schoval za skupinku clonících hráčů a nenápadný pokus mu překvapivě proklouzl mezi betony.

Branka českého beka znamenala ve 26. minutě vyrovnání na 2:2, ale byla také posledním úspěchem, kterého se domácí dočkali. Strůjcem pátého vítězství Toronta za sebou byl Auston Matthews, jenž zaznamenal čtvrtý hattrick v sezoně a k tomu přidal jednu asistenci. Americký útočník potvrdil pozici nejlepšího střelce ročníku, po 64 zápasech má na kontě 54 branek.

Matthews zároveň vyrovnal klubový rekord Ricka Vaivea v počtu gólů za sezonu. „Je to neuvěřitelné, znamená to pro mě opravdu hodně. Jen to, že mě zmiňují ve stejné větě jako takovou legendu. Je to neskutečné, hráči, jako je on, reprezentují význam Maple Leafs,“ řekl nadšený Matthews.

Voráček se poprvé zapsal do statistik v páté minutě, kdy ve středním pásmu posunul puk na rozjetého Emila Bemströma, jenž střelou na bližší tyč otevřel skóre. V závěru druhé třetiny si zkušený český útočník počkal za brankou na ideální moment, našel volného Zacha Werenského a americký obránce tvrdou ranou srovnal na 2:2. „Ta nahrávka byla opravdu dokonalá. Přistála mi přímo na hokejce a mně stačilo pouze trefit branku. Jake (Voráček) opět potvrdil, že když dostane prostor, dokáže vymyslet perfektní přihrávku z jakékoliv pozice,“ pochválil elitní bek Columbusu Voráčka, který v sezoně zaznamenal už 46 asistencí.

Po bezbrankové třetí části šel zápas do prodloužení, které po minutě a třech sekundách rozhodl druhým gólem v zápase Jake DeBrusk. Columbus prohrál posedmé v řadě a nadále se mu vzdaluje možnost účasti ve vyřazovacích bojích. „Mrzí mě to i za kluky. Ve většině zápasů jsme více než důstojným soupeřem, ale nedokážeme ty duely zlomit na naši stranu,“ litoval trenér Brad Larsen.

Bostonu v závěru scházel David Pastrňák, který ve třetím dějství odstoupil kvůli nespecifikovanému zranění. Český kanonýr odehrál přes patnáct minut a podruhé za sebou vyšel bodově naprázdno.

Hokejisté Calgary s brankářem Danielem Vladařem na střídačce zdolali Los Angeles 3:2 a na třetím místě Západní konference se bodově dotáhli na druhou Minnesotu. Uspělo také čtvrté St. Louis, které porazilo Arizonu 5:1. Brankář Coyotes Karel Vejmelka pouze kryl záda Ivanu Prosvětovovi, který ani ve svém třetím zápase v ročníku nedosáhl na výhru. Český útočník Jan Jeník odehrál za Arizonu přes třináct a půl minuty.

Domácí: 04:31. Bemström, 39:45. Werenski

Hosté: 18:32. DeBrusk, 27:52. Craig Smith, 61:03. DeBrusk

Domácí: Merzlikins (Bérubé) – Peeke, Werenski (A), Bean, Gavrikov, A. Boqvist, Christiansen – Laine, Roslovic, Nyquist – Bemström, Sillinger, J. Voráček – O. Bjorkstrand (A), Kuraly, Danforth – Meyer, B. Gaunce, E. Robinson.

Hosté: Ullmark (Swayman) – McAvoy (A), H. Lindholm, Carlo, Grzelcyk, M. Reilly, J. Brown – DeBrusk, Bergeron (C), B. Marchand (A) – Pastrňák, Haula, T. Hall – Craig Smith, Coyle, Frederic – Lazar, T. Nosek, N. Foligno.

Chmielewski, Blandina – O’Quinn, Mills

Nationwide Arena, Columbus

16 396 diváků

Domácí: 06:24. Kučerov, 25:46. Rutta

Hosté: 01:59. Engvall, 21:46. Matthews, 29:57. Matthews, 32:25. Kerfoot, 47:08. Matthews, 51:24. Marner

Domácí: Vasilevskij (B. Elliott) – Rutta, Hedman (A), Černák, Sergačjov, C. Foote, Bogosian – Kučerov, B. Point, Stamkos (C) – Killorn, Cirelli, Palát – Colton, N. Paul, Hagel – Perry (A), Bellemare, Maroon.

Hosté: J. Campbell (Kallgren) – Ljubuškin, Rielly (A), Holl, Brodie, Liljegren, Giordano – Marner, Matthews (A), Bunting – Kerfoot, Tavares (C), I. Michejev – Engvall, Kämpf, Abruzzese – Simmonds, Blackwell, Clifford.

St. Pierre, L´Ecuyer – Nansen, Kovachik

Amalie Arena, Tampa

19 092 diváků

Domácí: 22:17. I. Barbašev, 23:34. Tarasenko, 26:33. B. Schenn, 34:39. Bučněvič, 53:09. Tarasenko

Hosté: 43:09. N. Schmaltz

Domácí: Husso (Binnington) – M. Scandella, Parayko, Leddy, Faulk, C. Rosén, Bortuzzo – Saad, R. O'Reilly (C), Perron – Bučněvič, Tarasenko (A), R. Thomas – I. Barbašev, B. Schenn (A), Kyrou – MacEachern, N. Walker, Toropčenko.

Hosté: Prosvetov (K. Vejmelka) – Gostisbehere, Mayo, Dineen, Strälman (A), Capobianco, Koljačonok – N. Ritchie, N. Schmaltz, T. Boyd – J. Jeník, Galchenyuk, Kessel – Ladd, Hayton, L. Eriksson – Fasching, Beagle (A), Carcone.

Markovic, Nicholson – Cormier, Smith

Enterprise Center, St. Louis

17 163 diváků

Domácí: 13:56. A. Kempe, 19:07. A. Kempe

Hosté: 00:10. J. Gaudreau, 33:03. E. Lindholm, 34:08. J. Gaudreau

Domácí: C. Petersen (Quick) – Durzi, Björnfot, O. Määttä, M. Anderson, Stecher, Edler – A. Kempe, Kopitar (C), Iafallo (A) – Arvidsson, Danault (A), T. Moore – Kupari, Byfield, Vilardi – Kaliyev, L. Andersson, Grundström.

Hosté: Markström (Vladař) – R. Andersson, Hanifin, Michael Stone, Ch. Tanev, Gudbranson, Zadorov – M. Tkachuk, E. Lindholm, J. Gaudreau – Toffoli, Backlund, Mangiapane – Coleman, Adam Ružička, D. Dubé – T. Lewis, R. Carpenter, Lucic.