13. srpna 2022 • 15:50

Brodeur, Hašek nebo Roy? Data ukazují, že nejlepší gólman je jasný

Autor: Adam Papoušek
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Sparta - Baník 4:3. Dramatickou přestřelku řídili Birmančevič a Kuchta
PRVNÍ DOJEM se Zbyňkem Irglem: Každý hráč Třince ví, co dělat
VŠECHNA VIDEA ZDE

Za nejlepší gólmany posledních 40 let jsou v NHL považováni Martin Brodeur, Dominik Hašek a Patrick Roy. Někdo na vás klidně i vysype, že jsou nejlepší v celé historii NHL. Už dlouho mezi lidmi rezonuje zásadní otázka. Kdo je ze všech tří nejlepší? A téma nekončí, ani když Patrick Roy odchytal poslední zápas v NHL v roce 2003, Dominik Hašek v roce 2008 a Martin Brodeur skončil v roce 2015.Takže kdo byl nejlepší? V okurkové sezoně tím znovu ožila zámořská fanouškovská fóra. My jsme se na téma zaměřili taky a tady je výsledek: nejlepším brankářem ze „svaté“ trojice byl Dominik Hašek ! Pojďte se podívat proč.

Mezi lety 1993 až 2001 každé sezoně vévodil legendární Dominátor. K tomu český gólman získal hned šestkrát trofej pro nejlepšího brankáře sezony (Vezina Trophy)! Přidal také dvakrát Hartovu trofej pro nejužitečnějšího hokejistu sezony. Jde o ocenění, kterým se nemohou pochlubit Brodeur ani Roy.

„Adjusted era“ statistiky, které porovnávají data napříč různými érami, říkají, že Haškova úspěšnost zákroků mezi lety 1996 až 1999, by v dnešní NHL byl ekvivalent hned přibližně 94 %. Fantastické, když si uvědomíte, že nejlepší brankář sezony Igor Šesťorkin z New York Rangers měl úspěšnost na hodnotě 93,5 %.

Výše uvedený graf nám ukazuje počet chycených gólů oproti průměrnému brankáři v dané sezoně. A kdo tady kraluje? Znovu Hašek.

Velkou poklonu si zaslouží hlavně jeho období za sezony 1996-1999. V téhle éře Hašek za každou sezonu pochytal více než 54 gólů oproti průměrnému gólmanovi NHL. Proč to jsou tak výjimečná čísla?  Pro porovnání: Roy se nejvýše dostal na hodnotu 47,15. Brodeur pak 35,76 v sezoně 2006/07.

V těch třech letech Dominátor předváděl takové výkony, které velice pravděpodobně už nikdo nikdy nezopakuje a nepřekoná je. Čísla z jeho nejsilnější éry můžete klidně dávat na rovnici s bodovými výkony Waynea Gretzkyho. Taky jiná planeta. Období 1996-1999 je považováno za nejlepší individuální brankářskou éru, kterou kdy mohli fanoušci v ochozech NHL spatřit.

K tomu si připočtěte Haškovy výkony na olympiádě v Naganu v roce 1998 a účast ve finále Stanley Cupu s Buffalem v roce 1999, kdy nejproduktivnější hráč Sabres nasbíral v základní části pouhých 66 bodů.

Brodeur i Roy byli samozřejmě také vynikajícími gólmany. Někdejší ikona New Jersey Devils například svoji první Vezina Trophy získala až v sezoně, kdy už nechytal slavný krajan z Kanady a český brankář měl roční pauzu kvůli zranění. Nicméně oba Kanaďané nedosahovali kvalit rodáka z Pardubic. Až na tohle téma zase někde přijde řeč, vy s klidem můžete říct: Dominik Hašek byl dosud nejlepším brankářem historie NHL. A debatu skončete.

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud