SESTŘIHY: Vejmelka vymazal Blues. Pasta má 70 bodů, Bruins ale padli

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Český brankář Karel Vejmelka zastavil v NHL všech 33 střel St. Louis, dovedl hokejisty Arizony k vítězství 5:0 a připsal si třetí čisté konto v sezoně. Bostonu nestačil gól Pavla Zachy, který skóroval po přihrávkách Davida Krejčího a Davida Pastrňáka, a prohrál na ledě Tampy Bay 2:3. Český tahoun Bruins si v utkání připsal 70 kanadský bod v ročníku. Detroit i díky asistenci Dominika Kubalíka zvítězil 4:3 v prodloužení v Montrealu.

Ondřej Palát přihrál na jeden gól New Jersey, které podlehlo v Nashvillu 4:6. Na straně poražených plnil Vítek Vaněček roli náhradníka. Stejnou pozici zaujímali další tři čeští gólmani Petr Mrázek, Daniel Vladař a David Rittich.

Do čtvrtečního programu naopak zasáhl Pavel Francouz, který pustil čtyři góly z 31 střel při prohře Colorada 3:5 s Anaheimem. Ducks otočili z 1:3 a obrat odstartoval Frank Vatrano, který nasázel hattrick. „První dvě třetiny se mi výkon kluků líbil, ale ve třetí se z naší hry úplně vytratilo nasazení a odhodlání,“ zlobil se kouč Colorada Jared Bednar.

Vejmelka tým podržel zejména v úvodních dvou třetinách, ve kterých zneškodnil 27 střel a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. „Byl odpočatý, připravený, sebevědomý,“ řekl trenér Arizony Andre Tourigny k Vejmelkovi, kterého posledních osm zápasů pravidelně střídá s Connorem Ingramem. „Bylo minimum střel i situací, které by mě vystrašily. Měl vše pod kontrolou,“ doplnil kouč.

K výhře nasměroval Arizonu Nick Schmaltz, jenž v rozmezí 31. až 41. minuty vstřelil úvodní tři góly zápasu a připsal si v NHL první hattrick. Na něj ve třetí třetině ještě navázali Travis Boyd a Barrett Hayton.

„První dvě třetiny hráli opravdu dobře. Ale dvakrát jsme udeřili z brejků a skvěle jsme začali i třetí třetinu. Dobře jsme také bránili, to byl základ výhry,“ řekl Vejmelka, který inkasoval na začátku utkání. Gól ale po kontrole u videa neplatil, protože jej sekl do ruky Robert Thomas. Za stavu 5:0 ještě zachránila českého brankáře horní tyčka.

Boston vyrovnal na 2:2 ve 43. minutě po ryze české spolupráci. Pastrňák získal mezi kruhy puk, zbavil se elegantně obránce a našel před brankou Krejčího, který ještě vylepšil pozici pro Zachu.

„Při našem předchozím střídání jsme inkasovali, tak jsem hrozně moc chtěl, abychom to napravili. Bylo fajn, že jsme jim to vrátili,“ uvedl Krejčí. Český centr při gólu na 2:1 prohrál vhazování, po kterém se prosadil Brayden Point.

Zápas rozhodl Victor Hedman v čase 53:19 a těsné vedení Tampa Bay udržela i díky zákrokům Andreje Vasilevského, který za svá záda nepustil v závěru střely Zachy a Pastrňáka. Série výher Bostonu tak skončila na čísle šest.

Detroit v utkání třikrát vedl, přičemž gól na 3:2 dal Oskar Sundqvist tečí Kubalíkovy střely. Montreal pokaždé srovnal krok díky produktivitě Rafaela Harvey-Pinarda (2+1), střelecky aktivnější hosté (42:23) ale získali bonusový bod trefou Robbyho Fabbriho.

Po akci Paláta vykřesalo New Jersey v 58. minutě gólem na 4:5 naději na bodový zisk. Český útočník přihrál zpoza branky mezi kruhy Dougiemu Hamiltonovi, jehož zblokovanou střelu doklepl Dawson Mercer. Více Devils nestihli a neprodloužili sérii osmi zápasů s alespoň bodem. Vaněčkova osobní šňůra osmi výher ale trvá, protože nechytal.

V Calgary sledovali oba čeští gólmani zápas ze střídačky. Mrázek kryl záda Jaxsonu Stauberovi, který zlikvidoval 34 střel při výhře Chicaga 5:1 a připsal si vítězství i ve svém druhém startu v NHL. Na straně poražených zůstal na lavičce Vladař.

Rittich, který ve všech třech zápasech v roce 2023 vychytal Winnipegu výhru, většinou plní roli náhradníka Connora Hellebuycka. Ten byl ve čtvrtek vyhlášen třetí hvězdou zápasu, ale neodvrátil prohru s Buffalem 2:3.

Domácí: 10:42. Hagel, 40:58. Kučerov, 53:19. Hedman

Hosté: 36:58. Marchand, 42:24. Zacha

Domácí: Vasilevskij (Elliott) – Bogosian, Hedman (A), Perbix, Sergačjov, Černák, Cole – Kučerov (A), Point, Hagel – Cirelli, Stamkos (C), Killorn – Maroon, Paul, Colton – Perry, Bellemare, Naměstnikov.

Hosté: Ullmark (Swayman) – McAvoy, Grzelcyk, Carlo, H. Lindholm, Clifton, Forbort – Hall, Bergeron (C), Marchand (A) – Pastrňák, Krejčí (A), Zacha – Cr. Smith, Coyle, Frederic – Greer, Koppanen, N. Foligno.

O'Rourke, Rank – Mahon, Cherrey

Amalie Arena, Tampa

19 092 diváků

Domácí: 05:54. Pezzetta, 26:57. Harvey-Pinard, 38:39. Harvey-Pinard

Hosté: 03:54. Rasmussen, 23:56. Berggren, 33:30. Sundqvist, 62:36. Fabbri

Domácí: Allen (Montembeault) – Matheson, Savard, Edmundson (A), J. Barron, Harris, Xhekaj, Wideman – R. Pitlick, Suzuki (C), Jos. Anderson (A) – Hoffman, Dach, Ylönen – Dvorak, Dadonov, Harvey-Pinard – Belzile, Pezzetta.

Hosté: Husso (Hellberg) – Walman, Seider, Chiarot (A), Hronek, Määttä, Oesterle – Bertuzzi, Larkin (C), Raymond – Rasmussen, Copp, Perron (A) – Berggren, Veleno, Fabbri – Kubalík, P. Suter, Sundqvist.

Schlenker, Charron – Apperson, Brisebois

Bell Centre, Montreal

21 105 diváků

Domácí: 06:00. Ovečkin, 45:17. M. Johansson, . Bäckström

Hosté: 22:37. Heinen, 52:52. Rust

Domácí: Kuemper (C. Lindgren) – T. van Riemsdyk, E. Gustafsson, Jensen, Orlov, Fehérváry, Irwin – Oshie (A), D. Strome, Ovečkin (C) – M. Johansson, Bäckström (A), Milano – Sheary, Kuzněcov, Mantha – Hathaway, Eller, Aube-Kubel.

Hosté: DeSmith (Tokarski) – Letang (A), Dumoulin, Petry, M. Pettersson, Ruhwedel, P. Joseph – Rust, Crosby (C), Guentzel – Rakell, Malkin (A), Zucker – Carter, Blueger, McGinn – Heinen, Poehling, D. O'Connor.

Ghislain Hebert, TJ Luxmore. Čároví: Kyle Flemington, Andrew Smith

Capital One Arena, Washington

18573 diváků

Domácí: 12:24. Glass, 16:20. Co. Smith, 31:33. Granlund, 48:49. Duchene, 56:05. F. Forsberg, 59:52. Jeannot

Hosté: 10:19. Bratt, 15:57. Šarangovič, 24:06. J. Hughes, 57:46. Mercer

Domácí: Saros (Lankinen) – McDonagh, Josi, Ekholm, Lauzon, Gravel, Fabbro – F. Forsberg, Glass, Duchene – Niederreiter, R. Johansen, Granlund – Pärssinen, Co. Smith, Sissons – Trenin, Novak, Jeannot.

Hosté: Blackwood (Vaněček) – Siegenthaler, Hamilton, Graves, Severson, Ochoťuk, B. Smith – Palát, Hischier, Bratt – Šarangovič, J. Hughes, Zetterlund – Tatar, Haula, Mercer – Wood, M. McLeod, Bastian.

Furlatt, Sandlak – Panchich, McNamara

Bridgestone Arena, Nashville

17 164 diváků

Domácí: 55:14. Schmidt, 59:19. Dubois

Hosté: 30:32. Power, 34:15. Ta. Thompson, 50:30. V. Olofsson

Domácí: Hellebuyck (Rittich) – DeMelo, Morrissey (A), Pionk, Dillon, Schmidt, Stanley – Connor, Dubois, Perfetti – Ehlers, Scheifele (A), Wheeler – M. Barron, Lowry (A), Kuhlman – Jonsson Fjällby, Stenlund, Mäenalanen.

Hosté: Comrie (Luukkonen) – Dahlin (A), Clague, Power, Jokiharju, Bryson, Ljubuškin – J. Skinner, Ta. Thompson, Tuch – Peterka, Cozens, Quinn – Mittelstadt, Jost, V. Olofsson – Girgensons (A), Krebs, Okposo (C).

Pochmara, Dwyer – Johnson, Knorr

Canada Life Centre, Winnipeg

13 589 diváků

Domácí: 30:55. Schmaltz, 33:56. Schmaltz, 40:13. Schmaltz, 45:02. Boyd, 47:16. Hayton

Hosté:

Domácí: Vejmelka (Ingram) – Stecher, Chychrun, J. Brown, Välimäki, Moser, Nemeth – Schmaltz, Hayton, Keller (A) – Guenther, Bjugstad, Crouse (A) – Fischer (A), Boyd, N. Ritchie – Kassian, McBain, Maccelli.

Hosté: Greiss (Binnington) – Parayko (A), Leddy, Faulk, Krug, Rosén, Mikkola – Kyrou, Thomas, Saad – Tarasenko (A), B. Schenn (A), Barbašev – Leivo, L. Brown, Neighbours – T. Pitlick, Acciari, Toropčenko.

Blandina, MacDougall – Gawryletz, Berg

Mullet Arena, Tempe

4 600 diváků

Domácí: 03:56. Rantanen, 21:13. Girard, 36:09. Rantanen

Hosté: 09:46. Vatrano, 38:37. Vatrano, 49:42. Henrique, 50:06. McTavish, 59:11. Vatrano

Domácí: Francouz (Georgijev) – Makar, D. Toews (A), E. Johnson, Girard, B. Hunt, MacDermid, Englund – Rodrigues, MacKinnon (A), Lehkonen – Rantanen (A), Compher, Malgin – L. O'Connor, Newhook, Cogliano – Blidh, Meyers, Nieto.

Hosté: Gibson (Stolarz) – Kulikov, Fowler (A), Klingberg, Benoit, Colt. White, Vaakanainen – Terry, McTavish, Henrique (A) – R. Strome, Zegras, Comtois – Silfverberg (A), Lundeström, Vatrano – Carrick, Jays. Megna, Max Jones.

Skilliter, Samuels-Thomas – Alphonso, Gawryletz

Ball Arena, Denver

Domácí: 19:32. Huberdeau

Hosté: 17:47. Raddysh, 29:39. Katchouk, 35:37. Dickinson, 36:09. Lafferty, 59:17. Murphy

Domácí: Markström (Vladař) – R. Andersson, Hanifin, Weegar, Zadorov, Mi. Stone, Mackey – Toffoli, E. Lindholm (A), Dubé – Huberdeau (A), Kadri, Lucic – Coleman, Backlund (A), Mangiapane – Duehr, Lewis, Pelletier.

Hosté: Stauber (Mrázek) – S. Jones (A), McCabe, Murphy (A), J. Johnson, Mitchell, C. Jones – P. Kane (A), Dickinson, Athanasiou – Raddysh, Domi, Kurashev – Entwistle, Lafferty, Blackwell – Philp, R. Johnson, Katchouk.

Lee, Syvret – Barton, Kelly

Scotiabank Saddledome, Calgary

17 659 diváků

Domácí: 23:39. Boldy, 44:48. Boldy, 62:08. Zuccarello

Hosté: 05:14. N. Cates, 58:32. DeAngelo

Domácí: M. Fleury (Gustavsson) – Spurgeon (C), Middleton, Dumba (A), Brodin, Addison, Merrill – Zuccarello, Steel, Kaprizov – M. Foligno (A), J. Eriksson Ek, Greenway – Boldy, F. Gaudreau, Duhaime – Reaves, Dewar, Shaw.

Hosté: Hart (Sandström) – York, Provorov, DeAngelo, Sanheim, Ristolainen, Seeler – Tippett, Frost, J. van Riemsdyk – Konecny, N. Cates, Farabee – Allison, Laughton (A), Hayes – MacEwen, P. Brown, Deslauriers.