Šílenost v NHL! 10:7, tři hattricky. Hronkův Vancouver zkolaboval

0
SESTŘIH: West Ham - Liverpool 2:2. Další ztráta „Reds“, hráli oba Češi
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly

Bláznivý, fantasmagorický, výjimečný. Přesně takový byl pondělní zápas NHL mezi Minnesotou a Vancouverem. Padlo v něm totiž neskutečných 17 branek! Žně měli nejen střelci, ale také prodejci čepic s klubovými logy, když hned tři hráči dosáhli na hattrick. A brankáři? Raději zapomenout. Casey DeSmith v kleci Canucks vyfasoval osmičku, v síti skončila každá třetí rána. Gólový festival dorovnal nejvyšší přestřelky v novém tisíciletí, v rámci kompletních dějin ligy se zařadil na sdílené páté místo. Wild uspěli 10:7.

Kanadská parta kolem produktivního zadáka Filipa Hronka dlouho bezpečně kráčela za vítězstvím. V průběhu druhé části si po třetím zářezu J.T. Millera vypracovala pohodlný náskok 5:2. Pak ovšem následoval karambol nevídaných rozměrů. Po gólu Matse Zuccarella se prosadil těsně před přestávkou také Kirill Kaprizov, jeho úspěch však odvolalo video.

Minnesota sáhla ke změně brankáře, místo Filipa Gustavssona nastoupil se startem poslední třetiny veterán Marc-André Fleury. Z první řady si záhy mohl vychutnat nevídaný obrat. Wild neuznaná branka nesložila, ale naopak nakopla. Ve 46. minutě už na ukazateli skóre svítila hodnota 8:5. Diváci nevěřícně zírali.

„Podivné, ani nevím, jestli jsem byl někdy součástí něčeho takového. Padal tam jeden za druhým,“ žasl dvaadvacetiletý talent Matt Boldy.

Domácím na šest branek stačilo 5 minut a 45 sekund, čímž se ve více než stoleté historii NHL zařadili na senzační čtvrté místo. Od února 1999 nezvládl nikdo svižnější šestigólový průvan.

K tomu si Minnesota vytvořila klubový rekord v rámci nejrychlejší produkce čtyř tref (2:17). Hattrick uzavřel Joel Eriksson Ek, dvě sekundy před koncem bláznivé kovbojky ho doplnil i Kaprizov, který přidával pojistku do prázdné klece.

„Zvláštní zápas… V poměru pět na pět jsme je dokázali přehrávat, ale na přesilovce mají řadu talentovaných hráčů. Musíme se dívat na pozitiva, rychle otočit list. I za stavu 8:5 jsme se cítili docela komfortně. Jak říkám, byl to hodně divný duel, tohle se fakt nestává často,“ hodnotil hostující snajpr Miller.

Jeho Canucks navzdory obrovitému přívalu ještě dokázali vstát z mrtvých. Český obránce Hronek se asistencí podílel na akci, díky níž Vancouver snížil v 58. minutě na 7:8. Risk bez gólmana DeSmithe ovšem nevyšel. Ten zakončil večer s chabou úspěšností 68 %, jenže jelikož náhradník Thatcher Demko chytal o den dříve, musel se dvaatřicetiletý Američan protrápit celým utkáním.

„Potřebujeme se naučit vyrovnat se s tlakem. To je lekce, jakou si odnášíme,“ sděloval po porážce otcovsky hlavní kouč Rick Tocchet. „Ve hře pět na pět jsme měli hodně šancí. Děláme stupidní fauly hokejkou, musíme se jim vyvarovat,“ nabádal zároveň.

Pro Canucks je spásou, že bolavou porážku mohou odčinit už ve středu ráno, kdy nastoupí proti Coloradu. V kooperaci s Minnesotou stále zůstali relativně vzdálení od rekordně vysokých výsledků NHL. Toronto St. Patrick a Montreal Canadiens (7:14), respektive Edmonton Oilers a Chicago Blackhawks (12:9) se společně složili na 21 zásahů.

Domácí: 19:10. Eriksson Ek, 31:00. Boldy, 39:27. Zuccarello, 40:29. Eriksson Ek, 41:23. Kaprizov, 41:44. Eriksson Ek, 44:48. Rossi, 45:12. Kaprizov, 58:53. Brodin, 59:58. Kaprizov

Hosté: 02:51. Cole, 13:21. J. Miller, 25:37. E. Pettersson, 29:24. J. Miller, 34:30. J. Miller, 48:26. Zadorov, 57:52. Boeser

Domácí: Gustavsson (41. M. Fleury) – Faber, Middleton, Bogosian, Brodin (A), Chisholm, Merrill – Boldy, Eriksson Ek (A), Kaprizov (A) – Zuccarello, Rossi, M. Johansson – F. Gaudreau, Dewar, Duhaime – Lettieri, Hartman, Lucchini.

Hosté: DeSmith (Demko) – Hronek, Q. Hughes, T. Myers, Cole, Juulsen, Zadorov – E. Pettersson, E. Lindholm, Höglander – Boeser, J. Miller, P. Suter – Garland, Blueger, Michejev – Lafferty, Aman, Di Giuseppe.