6. dubna 2024 • 06:55

Nečas jednou z hvězd, gólem pomohl k výhře. Kolaps Vegas v Arizoně

0
Krejčího čas je tady. Zafeiris coby zklamání sezony, potřebuje Zima ochranu?
Kapitán Vrána o pátých mistrovských oslavách v Třinci v řadě: To se nikdy neomrzí

Útočník Martin Nečas pomohl v NHL svým 24. gólem v sezoně k výhře hokejistů Caroliny 4:2 nad Washingtonem a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Arizona s Karlem Vejmelkou v brance nasázela Vegas od 49. minuty šest gólů, čímž otočila skóre z 1:4 na konečných 7:4. Za poražené ještě nenastoupil Tomáš Hertl. Lukáš Dostál neodvrátil 24 zákroky porážku Anaheimu 1:3 se Seattlem.

Washington vedl po úvodní třetině o dva góly po trefách Alexandra Ovečkina, který má v historické tabulce střelců 851 branek. Na rekordmana Waynea Gretzkyho ztrácí 43 gólů. V prostřední části snížil Jake Guentzel a v čase 51:40 vyrovnal Nečas. Český útočník vypálil v přesilové hře z levého kruhu bez přípravy a jeho rána zapadla do branky od levé tyčky. „Na tuhle střelu si věřím. Když dostanu takhle nabito, budu pálit. Občas se odrazí od tyčky ven, jindy dovnitř. Tentokrát puk prošel,“ uvedl Nečas.

Carolina přestřílela soupeře 45:16, přičemž Nečas patřil se čtyřmi pokusy k nejaktivnějším. „Občas mám pocit, že musíte pálit co nejvíce, abyste je rozhodil, unavil,“ řekl Nečas. Tlak se Hurricanes vyplatil a v předposlední minutě završil obrat Sebastian Aho, který využil další početní výhodu. Výhru zpečetil Guentzel, první hvězda zápasu. Washington prohrál popáté v řadě a ztrácí bod na postupovou osmičku.

Arizonu dostal do vedení ve 27. minutě Alexandr Kerfoot, ale hokejisté Vegas otočili ještě ve druhé třetině na 4:1. Vejmelku překonal z dorážky Jack Eichel a další tři zásahy přidali z přečíslení William Karlsson, Anthony Mantha a Chandler Stephenson.

Coyotes kontrovali ve třetí třetině a třemi góly během 67 sekund vyrovnali. Postupně skórovali Josh Doan, Nick Bjugstad a Michael Carcone, který v 55. minutě zlomil nerozhodný stav. Výhru pojistili Josh Brown a Logan Cooley.

„Nemůžete čekat, že budete hrát možná třicet minut a soupeře porazíte. Přesně to se ale stalo,“ zlobil se trenér Vegas Bruce Cassidy. Obhájce Stanleyova poháru ještě vstřelil za stavu 4:4 gól, který rozhodčí po trenérské výzvě odvolali kvůli ofsajdu. Vejmelka kryl v zápase 20 střel.

Dostál inkasoval všechny tři góly v rozmezí 16. až 32. minuty. Dvakrát jej překonal Shane Wright, který otevřel tečí skóre. Při druhé trefě si čtyřka draftu 2022 sjela před branku na přihrávku od zadního mantinelu a pohotově zvýšila na 2:0. Wright se zapsal do statistik i jako asistent, když se jeho přihrávka odrazila do brusle Mattyho Benierse za Dostálova záda. Výsledek už jen zkorigoval Leo Carlsson.

„Dobře si měnili puk a dokázali procpat nějaké střely na branku. Ani jsme moc dobře nebránili prostor před brankou,“ konstatoval Radko Gudas, který se vrátil do sestavy Anaheimu. Český bek vynechal předchozích deset utkání kvůli zranění v horní části těla.

Ve Východní konferenci se zamotal boj o poslední dvě místa do play off. Šanci živí také dvanácté Buffalo, které porazilo i díky dvěma gólům Jacka Quinna 4:2 Philadelphii, držitele divoké karty. Oba týmy dělí pouhé čtyři body. Flyers prožívají v závěru základní části nejhorší období sezony, prohráli šestkrát v řadě.

„Ale výkon je povzbuzením, soupeře jsme přestříleli (33:19). Takhle musíme hrát. Jen musíme proměňovat šance,“ řekl trenér Philadelphie John Tortorella. Poprvé od úvodní minuty postavil gólmana Ivana Fedotova, který po nedobrovolné službě v ruské armádě přišel nedávno po sezoně v KHL. „Neměli moc akcí, nemohl jsem se dostat do rytmu. Ale je to můj problém, ne týmu nebo někoho jiného. Na sto procent bych měl chytat lépe,“ podotkl Fedotov.

Edmonton porazil Colorado 6:2 a zajistil si účast v play off, ačkoli v listopadu ztrácel v Západní konferenci na postupovou osmičku deset bodů. Po dvou gólech vstřelili Connor McDavid a Evander Kane. Soutěž vedou New York Rangers, kteří v pátek zvítězili 4:3 v Detroitu gólem Chrise Kreidera z 51. minuty. V čele mají pět zápasů před koncem základní části tříbodový náskok před Dallasem a Bostonem.

Domácí: 34:30. Guentzel, 51:40. Nečas, 58:09. S. Aho II, 59:54. Guentzel

Hosté: 03:31. Ovečkin, 19:15. Ovečkin

Domácí: Kočetkov (S. Martin) – Slavin (A), Burns, Skjei, Pesce, Orlov, Chatfield – Guentzel, S. Aho II (A), Jarvis – Teräväinen, Je. Kuzněcov, Nečas – Martinook, J. Staal (C), Fast – Kotkaniemi, Drury, Noesen.

Hosté: Kuemper (C. Lindgren) – Fehérváry, Carlson (A), Sandin, Jensen, Alexejev, T. van Riemsdyk – Ovečkin (C), D. Strome, Wilson (A) – Sgarbossa, McMichael, Protas – Pacioretty, Lapierre, Milano – Malenstyn, Dowd, Mirošničenko.

Rooney, Syvret – Daisy, O'Quinn

PNC Arena, Raleigh

18 724 diváků

Domácí: 10:01. T. Thompson, 34:51. Dahlin, 39:54. Quinn, 53:59. Quinn

Hosté: 29:07. N. Cates, 49:19. Tippett

Domácí: Luukkonen (Comrie) – Power, Dahlin (A), Byram, Jokiharju, Bryson, Clifton – Peterka, T. Thompson, Tuch – Benson, Cozens, Quinn – J. Skinner, Krebs, Rousek – Robinson, Girgensons (A), V. Olofsson.

Hosté: Fedotov (Ersson) – York, Sanheim, Seeler, Drysdale, M. Staal, E. Johnson – Foerster, Frost, Konecny (A) – Tippett, Laughton (A), Brink – Lycksell, Poehling, Hathaway – Farabee, N. Cates, Atkinson.

South, Hanson – Hughes, Murray

KeyBank Center, Buffalo

15783 diváků

Domácí: 07:09. Copp, 21:24. Compher, 33:19. Larkin

Hosté: 05:58. Cuylle, 19:31. Goodrow, 33:44. Goodrow, 50:14. Kreider

Domácí: Lyon (Reimer) – Seider, Chiarot, Petry, Edvinsson, Gostisbehere, Walman – P. Kane, Larkin (C), DeBrincat – Raymond, Compher, Perron (A) – Fischer, Copp (A), Rasmussen – Veleno, Czarnik, Fabbri – Sprong.

Hosté: Quick (Šesťorkin) – Fox, R. Lindgren, Trouba (C), K. Miller, Schneider, E. Gustafsson – Roslovic, Zibanejad, Kreider (A) – Lafrenière, Trocheck, Panarin – Kakko, Wennberg, Cuylle – Rempe, Goodrow (A), Vesey – Brodzinski.

Nicholson, Blandina – Marquis, Shewchyk

Little Caesars Arena, Detroit

Domácí: 01:52. Perry, 17:18. McDavid, 28:55. Ekholm, 39:58. E. Kane, 44:05. McDavid, 51:59. E. Kane

Hosté: 11:58. Drouin, 15:59. Colton

Domácí: S. Skinner (Pickard) – Ekholm, Bouchard, Nurse (A), Ceci, Kulak, Desharnais – Draisaitl, McDavid (C), Hyman – Henrique, Nugent-Hopkins (A), Foegele – E. Kane, R. McLeod, Perry – Janmark, Ryan, C. Brown.

Hosté: Georgijev (Annunen) – Toews, Makar (A), Girard, Manson, J. Johnson, Se. Walker – Drouin, MacKinnon (C), Rantanen (A) – Ničuškin, Mittelstadt, Lehkonen – Wood, Colton, Parise – Cogliano, Trenin, Duhaime.

Skilliter, Markovic – Alphonso, Murchison

Rogers Place, Edmonton

Domácí: 26:17. Kerfoot, 48:19. Doan, 49:16. Bjugstad, 49:26. Carcone, 54:47. Carcone, 55:48. J. Brown, 57:25. L. Cooley

Hosté: 27:39. Eichel, 31:08. W. Karlsson, 34:37. Mantha, 38:08. Stephenson

Domácí: Vejmelka (Ingram) – Moser, Durzi, Välimäki, Kesselring, Dermott, J. Brown – Keller (A), Bjugstad, Schmaltz (A) – Crouse (A), L. Cooley, Guenther – O'Brien, Kerfoot, Carcone – Maccelli, McBain, Doan.

Hosté: L. Thompson (Patera) – Hanifin, Hague, McNabb, Theodore, Martinez (A), Whitecloud – Barbašev, Eichel (A), Marchessault – Cotter, Stephenson, Amadio – Dorofejev, W. Karlsson (A), Mantha – Brisson, Howden, Kolesar.

Dunning, Furlatt – Suchánek, Mahon

Mullet Arena, Tempe

4600 diváků

Domácí: 36:35. Carlsson

Hosté: 16:08. Wright, 22:29. Wright, 31:40. Beniers

Domácí: Dostál (Gibson) – Fowler (A), Zellweger, LaCombe, Gudas, Lagesson, Lindström – Killorn, Carlsson, Terry – Vatrano, Zegras, R. Strome – Nesterenko, Lundeström, Silfverberg (A) – R. Johnston, Groulx, Leason.

Hosté: Grubauer (Daccord) – Oleksiak, Borgen, Dumoulin, Larsson (A), R. Evans, Schultz – Tolvanen, Beniers, Bjorkstrand – Schwartz (A), Wright, Eberle (A) – B. Tanev, McCann, Burakovsky – Bellemare, Gourde (A), Kartye.