Hossa s Penguins nepočítal

Marian Hossa
Marian HossaZdroj: ČTK
Sport
NHL

Nikdo nepochyboval o jeho talentu. Přesto si během deseti let strávených v NHL nevybudoval zrovna nejlepší pověst. V play off nedokázal předvést svůj hokejový um.

Ale vše se změnilo letošním přestupem do Pittsburghu. Marián Hossa do nového týmu skvěle zapadl. A vedle Crosbyho září. Poprvé to dotáhl do finále Stanley Cupu! V kariéře nezažil Hossa povedenější vrchol sezony. V dresu Ottawy sice před pěti lety nastřádal v 18 zápasech 16 bodů, jenomže Senators do finiše nedoběhli. Až s Penguins zažívá finálovou euforii.

 

„Někdy člověku trvá, než se v novém prostředí přizpůsobí. Ale v Pittsburghu jsem si zvykl rychle, už se tu cítím jako doma,“ prohlásil Hossa v deníku Toronto Sun.

 

Stačilo pár týdnů, aby si získal fanoušky Penguins. V první chvíli se totiž na devětadvacetiletého útočník dívali trochu nedůvěřivě. Do kabiny přišel jako hodně drahá posila. S příjmem 7 milionů dolarů se stal nejlépe placeným hokejistou a všichni byli zvědaví, jestli se přesto dokáže přizpůsobit místním pořádkům. A hlavně Crosbymu. Teď všichni děkují manažerovi Rayi Sherovi, že se těsně před koncem přestupů odhodlal k tak riskantnímu pokusu. Přebrat Hossu zájemcům z Ottawy a Montrealu. „Byl jsem přesvědčený, že nám pomůže. Že je to správná volba,“ prohlásil Shero.

 

Kouč Therrien hledal ideální místo pro slovenskou hvězdu. A našel ji vedle Crosbyho. Výkony v play off jsou jasným důkazem. Penguins prohráli jen dva zápasy (Rangers, Flyers) a hladce postoupili až do finále. Kapitán Crosby je v bodování Stanley Cupu druhý s 21 body, dvorní nahrávač Hossa je hned za ním s 19 body.

 

Nejúdernější dvojka by měla být hlavní ve finále proti Red Wings. Na ně v Pittsburghu fanoušci spoléhají. „Se Sidem je radost být na ledě,“ řekl Hossa. „On je nejrychlejším centrem, s kterým jsem kdy hrál.“ Právě spojení s Crosbym změnilo Hossu. Především jeho pohled na svět, tedy na ten hokejový. Dřív si potrpěl na výsadní postavení v týmu, ať už v Ottawě či poté v Atlantě.

 

A nyní? Podřídil se autoritě, i když je o tolik let mladší. „Vždycky jsem byl ten vpředu a byl jsem na to zvyklý. Teď je to jinak, poznal jsem i tu druhou stranu. A vůbec mi to nevadí,“ poznamenal.

 

Někteří zámořští novináři Hossu považovali za nepřístupného člověka, který se tváří neustále kysele. Po přesunu do Pittsburghu by jej asi nepoznali. Smích a žerty jsou na denním pořádku. A přitom moc nechybělo, aby obchod mezi Thrashers a Penguins nevyšel. Ještě pár minut před vypršením přestupního termínu nebylo nic hotové. „Ani by mě to nenapadlo, že půjdu zrovna do Pittsburghu. Slyšel jsem o Ottawě, Montrealu. A připravoval jsem se, že půjdu do Kanady.“

 

Vedení Penguins sice zjišťovalo situaci a možnosti, jak slovenského útočníka případně získat. Vypadalo to ale bledě. „Den před koncem přestupů jsem tomu dával pět procent,“ vyprávěl manažer Shero. Až půl hodiny před patnáctou hodinou, kdy se hráčská burza zavírala, došlo k posunu. A za chvíli už Hossa obdržel na mobil zprávu, že je vše na dobré cestě. „Jsem pyšný na to, že jsme získali takového hráče,“ usmál se Shero. „A já byl šťastný,“ doplnil Hossa.

 

Otázkou ale zůstává, jak dlouho vydrží Hossova příslušnost k Penguins. Smlouva mu končí a 1. července se stane volným hráčem. „Tenhle tým má budoucnost a chceme ho udržet,“ naznačil jen Shero.

Doporučujeme

Všechny příspěvky z Isport.cz máte již zobrazené.
Vyberte si z nabídky nebo pokračujte na další články z jiných titulů.

Články z jiných titulů