Tomáš Vrábel
5. ledna 2015 • 17:05

Zachův otec: Nechtěl jsem Pavla na MS. Trenéři chystali jeho „popravu“

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Bohemians - Sparta 1:3. Birmančevičova show, Letenští se vyhrabali z nejhoršího
České Budějovice – Liberec: Jan Suchan zařídíl Dynamu tři body v samém závěru, když dal branku na 3:2
VŠECHNA VIDEA ZDE

Juniorská reprezentace na hokejovém MS do 20 let selhala. Z pěti zápasů se jí povedl jen ten s Ruskem a po čtvrtfinálové porážce 0:3 od Slovenska skončila bez medaile. A ke kritikům se přidal i otec útočníka Pavla Zachy. „Věřil jsem, že by bylo lepší, kdyby tam nejezdil,“ prohlásil Pavel Zacha starší.Pavel Zacha starší je velkým kritikem úrovně mládežnického hokeje v České republice. Na svém webu Zacha-hokej.cz dokonce napsal, že byl proti tomu, aby jeho syn jel na mistrovství světa juniorů.

V takovém případě by mu hrozila pokuta a po dobu turnaje distanc na zápasy kanadské juniorské soutěže, kde Zacha působí v týmu Sarnia. „Takže nebylo vlastně co řešit a bylo prostě nutné přijet si do Česka pro takový malý ‚mentální výprask‘,“ napsal Zacha starší.

„V průběhu posledního půl roku jsem obdržel avízo od lidí blízkých realizačnímu týmu U20, vlastně spíš varování, abych Pavla na dvacítky určitě nenechal odjet, že jsou připraveni jej obrazně řečeno ‚popravit‘ a srovnat si tak se mnou staré účty. Trenér jej prostě nechce. Tyto zprávy jsem jak agentovi tak i synovi předal, ale jeho touha reprezentovat byla silnější,“ přiznal otec jednoho z nejtalentovanějších českých hokejistů posledních let, jenž by se mohl na příštím draftu NHL umístit v první desítce. 

„Trenér Přerost je mstivý člověk a dá se předpokládat, že i kdyby Pavla nominoval, snažil by se jej při příznivém vývoji zatlačit co nejvíc do pozadí. (...) Bylo mi jasné, že trenér jej bude tlačit do pozadí, pokud se bude dařit nebo se turnaj bude teprve rozbíhat, a jakmile mu poteče do bot, bude jej muset dávat na led víc. Tohle se potvrdilo,“ zdůvodnil své stanovisko.

Silvestr? Po zápase s Ruskem na něj nebyla moc energie, řekl Pavel Zacha.
Video se připravuje ...

Nakonec byl ale rád, že jeho syn reprezentoval. „Musel to být i přes to všechno příkoří a excesy, které tomu předcházely, velký zážitek.“

Zacha se na svém webu opřel i do samotné tvorby nominace. „Těch opravdu kvalitních hráčů máme málo. Nemůžeme si dovolit, politikařit nebo si vyřizovat účty z minulosti pomocí nominace a část z těch, kteří tam určitě patří, vyřadit. Mít oblíbence a pak ty, kteří nemají nárok i kdyby byli nejlepší.“

Mezi těmi, kteří měli v nominaci chybět, byl podle informací iSport.cz i Pavel Zacha, což potvrdil i jeho otec. Svaz nejprve zaslal do klubu Sarnie Sting žádost o Zachovo uvolnění, poté ji zrušil, a pak zase potvrdil. „Když přišel e-mail, že letenka se ruší a trenér Přerost nemá o Pavla Zachu zájem, trenéra i generální manažer Sarnie to úplně dostalo. GM s tou zprávou přiběhl na trénink a dotazoval se Pavla, co to má znamenat,“ přiblížil Zacha.

Nakonec Zacha údajně trenéry přesvědčil svými výkony na reprezentačním kempu v Rokycanech. „Že s ním nikdo nepočítal, to byla pravda. Neměl ani jmenovku na dresu a do zápasu s devatenáctkou mu ji tam museli narychlo vlepovat.“

Velké emoce vyvolal právě kemp v Rokycanech. Ti, kteří působí v zámořských juniorských soutěžích, na něj cestovali dokonce několik dní. Slovácí například uskutečnili kemp přímo v Kanadě, Rusové byli v zámoří několik týdnů. Trio Zbořil, Jenyš a Chlapík pak trenéři vyřadili po dvou trénincích a jednom modelovém utkání. V konečné nominaci se neobjevili i proto, že z Česka odešli do zámoří, svaz preferuje ty, kteří se prosazují „českou cestou“.

Další nadějný hráč Václav Karábáček dokonce o nominaci přišel kvůli tomu, že zaspal týmový mítink. Útočník to prozradil pro webové stránky Letců z Letňan, kouč Přerost to ale později vyvracel: „Karabáček už předtím nezahrál dobře v přípravě proti Finsku a dostával se na hranu třináctého útočníka. Jako ortodoxní pravé křídlo je použitelný jen na tomto místě, kde jsme docela silní. Takže nám nezapadl do konceptu. A že zaspal poradu? To se stalo i dalším třem hráčům. Byli bychom padlí na hlavu, kdybychom jen kvůli tomu někoho vyloučili.“

Rozhovor se Zachou před Dánskem
Video se připravuje ...

Zdroj iSport.cz i Pavel Zacha starší však tvrdí, že pravým důvodem byl onen pozdní příchod. „Pro úplnost uvádím, že byl na pokoji s mým synem, zaspali oba. Největší kámoši. Takže od trenéra oba obdrželi zprávu, že po tréninku si sbalí věci a u týmu tímto končí. Potom se ale rozhodl poslat pryč pouze Vencu, protože potřeboval vyřadit jen jednoho útočníka. Toho, kterého chtěl ale původně mít v týmu,“ popsal Zachův otec.

Nutno dodat, že se oba vyrovnávali s časovým posunem i únavou – Karabáčkův přesun do Rokyncan se protáhl dokonce na tři dny.

Trenér Přerost u juniorské reprezentace nyní po pěti letech končí, nikdy se mu nepovedlo postoupit do semifinále. Na jeho obhajobu je ale potřeba říct, že funkci převzal ve velice těžké době, kdy o ni ostatní trenéři nestáli. Český juniorský hokej se trápil v mnohem hlubší krizi, než je teď a reputaci dvacítky pozvedl. Jeho poslední tým ale měl největší ambice, které ovšem nenaplnil. Nedařilo se na ledě a ani ze střídačky nesálal týmový duch.

„To pozitivní na tom je, že dojde ke změně a přijde někdo jiný, kdo snad celou tu atmosféru kolem dvacítky nastaví úplně jinak,“ uzavřel Zacha starší.

Co ještě napsal Pavel Zacha starší

O pozdním příchodu a vyřazení Karabáčka: "Zaspat na akci, to už by se na dvacítkách stát určitě nemělo, to je prostě fakt. Ale s ohledem na celou tu anabázi s cestováním bych já osobně tak radikální určitě nebyl. Už jen z důvodu, že jsem jako trenér vlastně zavinil to, že hráč je úplně rozhozený a pořádně ani neví, kdy je noc a kdy den. Tak se Venca prostě vyhodil a přesně takový hráč v týmu potom možná chyběl."

O pozvánce a jejím odvolání Zachy juniora: "Zatelefonoval panu Lenerovi, aby mi vysvětlil, co tohle má znamenat a aby mi na rovinu řekl, že s Pavlem nepočítají, abychom si vše kolem vzájemně ušetřili. Tohle ale Slavomír Lener potvrdit odmítl, zdálo se, že o těch rošádách ani neví. Řekl, že oni mají právo hráče pozvat, já mám právo nominaci odmítnout a nést si pak následky. Požádal mě, abych si zavolal přímo panu Přerostovi, že ten jediný je kompetentní podat zprávu o tom, jak velký zájem o hráče ve skutečnosti má. Řekl jsem rovnou, že já panu Přerostovi určitě volat nebudu, protože bych tím jen provokoval nevyhnutelný konflikt, a raději požádám Patrika Štefana, aby se s ním v této věci spojil. Ten se o to pokoušel, leč neúspěšně, Přerost mu telefon nevzal."

O vyřazení z nominace Zbořila, Jenyše a Chlapíka: "To už jsem byl v takovém stavu, že jsem se začal rezignovaně smát. Takovou aroganci a pohrdání všemi kolem jsem skutečně dlouho nezažil. Hned jsem si vzpomněl na loňský vyhazov Nejezchleba, asi potom nebylo příjemné čelit dotazům lidí kolem hokeje - Proč?"

O nominaci a výkonech reprezentace: "Já osobně bych některé hráče nebral, naopak - jiní tam měli být, jejich kvalita a talent mi tam prostě chyběl. Uznávám, že sestavovat nároďák je složité a kdybych ho postavil já, druhý by to z poloviny viděl jinak. Ale tady byly i prvky, které se prostě potom zákonitě vymstí a tento tým prostě nebyl sestaven ani veden optimálně, o minimálních reakcích na vývoj hry ani nemluvím."

O mládeži v Česku: "Český systém výchovy v současnosti nemá logiku. Pokud tady zůstaneš, s největší pravděpodobností si nesplníš sen o NHL. Nemáme národní akademie jako USA, Slovensko a další, které jsou alternativou. A pokud odejdeš, zazdí ti reprezentaci. Tím ale naruší vztahy s těmi nejlepšími hráči, kteří potom působí v NHL...a celý ten kolotoč se opakuje. Jako bychom se k sobě nedokázali chovat slušně a nedělit se na ty rovné a rovnější."

Zklamaný útočník Pastrňák: Nebylo to od nás odfláknuté
Video se připravuje ...

Kapitán Kubalík: Slováci víc chtěli, možná jsme to trochu podcenili
Video se připravuje ...
Kaše měl jasno: Bez gólu se prostě vyhrávat nedá
Video se připravuje ...

Zklamaný trenér Přerost: Klíčoví hráči se zase neprosadili
Video se připravuje ...

Vstoupit do diskuse
0

Mistrovství světa v hokeji 2024 ONLINE

Program Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.

Hokej dnes * Spengler Cup * MS v hokeji žen

Play off
Články odjinud


Články odjinud