3. srpna 2015 • 17:40

Pavelec i Pastrňák či Simon. Vůjtek se seznamoval, koučoval jen Eliáše

Autor:
TOP VIDEA
Vítková slavila medaili v Českém domě. Kdo ji nejvíc dojal? Vítková slavila medaili v Českém domě. Kdo ji nejvíc dojal?
CELÝ SESTŘIH: Dukla - Jablonec 0:1. Rozhodl Lischka, zápas přerušila tma CELÝ SESTŘIH: Dukla - Jablonec 0:1. Rozhodl Lischka, zápas přerušila tma
VŠECHNA VIDEA ZDE

Se šestnácti hokejisty z NHL se setkal na neformálním seznamovacím a informativním obědě v Praze nový trenér české hokejové reprezentace Vladimír Vůjtek starší. Společně se svými asistenty Josefem Jandačem, Jiřím Kalousem, Jaroslavem Špačkem i generálním manažerem Slavomírem Lenerem jim nastínili program vrcholných akcí v příštím roce - květnového mistrovství světa v Rusku a zářijového Světového poháru v Torontu."Mám z toho příjemný pocit. Schůzka byla plodná, jsme rádi, že jsme se setkali. Já se přiznám, že jsem většinu těch kluků osobně neznal, protože jsem deset roků nebyl v Česku," řekl novinářům Vůjtek. Stavitelé národního týmu před setkáním oslovili všechny hráče z NHL včetně těch, kteří tam nově míří.

V Praze nechyběla hvězda New Jersey devětatřicetiletý útočník Patrik Eliáš nebo letošní vítěz Stanleyova poháru bek Michal Rozsíval z Chicaga. Více než dvouhodinovou schůzku v restauraci Aureole si nenechali ujít další reprezentanti Radim Vrbata z Vancouveru, Martin Hanzal z Arizony, čerstvá posila Calgary Michal Frolík či další útočníci Tomáš Hertl ze San Jose, Jiří Sekáč z Anaheimu, Jiří Tlustý, jemuž skončil kontrakt ve Winnipegu, jeho dosavadní spoluhráč brankář Ondřej Pavelec nebo obránci Ladislav Šmíd z Calgary a Radko Gudas z Philadelphie.

Hvězdy NHL o setkání s Vůjtkem: Máme z toho příjemný pocit

Kouč Vůjtek se také seznámil s mladými forvardy Davidem Pastrňákem z Bostonu, Andrejem Nestrašilem z Caroliny, Dmitrijem Jaškinem ze St. Louis a také s hráči, kteří se budou snažit v NHL prosadit - zadákem Vojtěchem Mozíkem (New Jersey) a útočníkem Dominikem Simonem (Pittsburgh). "Asi polovičku hráčů jsem znal a druhou jsem poznal až dneska," uvedl Vůjtek.

"Jsem rád, že hráčů přišlo tolik. My jsme jim nastínili program mistrovství světa i Světového poháru, aby věděli, co nás v příštím roce čeká. Za chvilku řada odlétá. S evropskými hráči budeme ve styku, ale tyhle neuvidíme až do té doby, než je pozveme na mistrovství světa," doplnil Vůjtek, který počítal s tím, že další zástupci z NHL se kvůli jinému programu nezúčastní.

Ve středu se ještě v Brně sejde s šesticí dalších hráčů, kterým více vyhovuje toto místo či termín. Budou to gólman Petr Mrázek (Detroit), útočníci Ondřej Palát (Tampa Bay), Dominik Uher (Pittsburgh), Tomáš Vincour (Colorado), obránci Roman Polák (Toronto) a čerstvá akvizice Calgary Jakub Nakládal.

Jágr končí už tři roky

Vůjtek, který převzal tým po rezignaci Vladimíra Růžičky, osobně vedl jen Eliáše, který pod ním hrál v roce 1995 v reprezentační dvacítce. "Já si to pamatuju přesně, protože on se zranil tři nebo čtyři dny před mistrovstvím světa už na kanadské půdě. Už je to hodně let," zavzpomínal Vůjtek.

Eliáš naposledy reprezentoval na loňských olympijských hrách v Soči, na letošní mistrovství světa v Praze pozvánku od kouče Růžičky nedostal. Vůjtek nechce předbíhat, kdo bude v sezoně v jaké formě, ale otevřené dveře do národního týmu mají všichni.

David Pastrňák a Dmitrij Jaškin míří na schůzku s koučem VůjtkemDavid Pastrňák a Dmitrij Jaškin míří na schůzku s koučem Vůjtkem

"Víte, jak to je. Jarda Jágr končí tři roky, vždycky se objeví a vždycky zahraje. U těch hráčů nikdy nevíš před sezonu, jak mu vyjde. Může třeba chytit dobrou fazónu a pak je škoda ho nevzít," doplnil Vůjtek.

Sami hokejisté si naplánované setkání pochvalovali. "Je tam krásný výhled. Prahu takhle z vysoka jsem neviděl dlouho," usmíval se Eliáš. "Bylo to účelem, abychom se setkali. Pan Vůjtek se s většinou kluků nezná, já taky ne, tak to bylo spíš takové neformální," doplnil druhý nejproduktivnější český hráč v historii NHL.

Při absenci třiačtyřicetiletého Jaromíra Jágra byl nejstarším hráčem na schůzce. "Seděl jsem na straně s těma mladýma klukama jako Hertlíkem a Jaškinem a bylo to fajn," podotkl Eliáš a popsal i menu. "Někteří kluci měli nějaká masa, suši, byla polévka. Někteří si dali všech pět chodů a nám starším, kteří si už dáváme pozor na váhu, stačily dva," smál se Eliáš.

"Je to něco nového. Normálně se to nedělá. Určitě to bylo dobrý. Nejen že jsme poznali trenéry, ale viděli jsme se i s klukama, s kterýma se normálně nevidíme. Bylo to příjemný," prohlásil šestatřicetiletý Rozsíval, který se bude vracet do formy po zranění kotníku a 22. srpna si užije doma ve Vlašimi opět po dvou letech oslavu se Stanleyovým pohárem.

Společná fotka při schůzce nových trenérů reprezentace s hráči z NHL
Společná fotka při schůzce nových trenérů reprezentace s hráči z NHL

Eliáš na srazu: Chtěl bych kariéru dohrát v New Jersey

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Program ZOH >> Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze