17. května 2016 • 04:50

Varianty pro čtvrtfinále? Češi půjdou na mládí, sousedy, nebo Jágrova kata

Autor:
TOP VIDEA
Belgický novinář o posile, která míří do Sparty: Stanciu byl v Anderlechtu flop Belgický novinář o posile, která míří do Sparty: Stanciu byl v Anderlechtu flop
Liberec - Litvínov: Kantor vypěnil a hokejka letěla vzduchem Liberec - Litvínov: Kantor vypěnil a hokejka letěla vzduchem
VŠECHNA VIDEA ZDE

Čtvrtfinále - necelé tři hodiny makačky, dření o všechno. Tady se oddělí zrno od plev, úspěšné reprezentace na hokejovém mistrovství světa v Rusku od těch zapomenutíhodných. Český národní tým má před dnešním posledním zápasem ve skupině A (11.15 SELČ se Švýcarskem, sledujte na iSport.cz ONLINE) účast mezi elitní osmičkou turnaje jistou, zbývá vyřešit tři otazníky. Z jaké pozice do něj půjde - Češi mohou být stále první nebo druzí, a kde a s kým se bude hrát. V úvahu připadají výběry Německa, Slovenska, nebo USA.



Na jistotu setrvání v Moskvě potřebuje Vůjtkův tým získat se Švýcary jeden bod, pak nebude muset čekat na výsledek zápasu Ruska se Švédskem, jejichž souboj od 19:15 SELČ uzavře skupinu. Pokud by domácí Rusové skončili třetí, zůstane spolu s nimi v hlavním městě jen vítěz skupiny A a mančaft z druhé pozice čeká přesun.

K prvenství ve skupině Vůjtkovi hoši musí uchvátit tři body, což nebude nic lehkého. Z poslední doby mají švýcarští hokejisté na velkých turnajích lepší vzájemnou bilanci. Loni v Praze český tým v základní skupině vyhrál 2:1 po samostatných nájezdech a ukončil sérii čtyř proher v zápasech na MS nebo OH. Češi prohráli na šampionátech v Mannheimu v roce 2010 (2:3) a ve Stockholmu o tři roky později (2:5 a 1:2) i v roce 2014 na olympiádě v Soči (0:1).

Co znamená česká…

…výhra se Švýcary za tři body
Tým Vladimíra Vůjtka postupuje z prvního místa bez ohledu na další výsledky.
…výhra v prodloužení či na nájezdy
Přeskočit Čechy mohou Rusové, pokud v základní hrací době porazí Švédy. Každý jiný výsledek udrží českou reprezentaci na prvním místě.
…prohra v prodloužení či na nájezdy
Rusové by museli Švédy jakkoli porazit, aby skončili první v tabulce základní skupiny.
…prohra po 60 minutách
Rusům by pak stačil bod k prvnímu místu, Češi budou druzí. V případě švédské výhry po 60 minutách český tým končí druhý (Rusové třetí) a stěhuje se na čtvrtfinále do Petrohradu.

"Nikdo z nás není z poslední porážky s Dánskem skleslý. Jsme stále v pozici, ve které málokdo čekal, že budeme. Chceme se jen soustředit na poslední zápas, připravit se a dobře ho odehrát. Zatím jsme odehráli parádní turnaj, je potřeba se zase soustředit na první třetinu se Švýcary," hlásil odhodlaně v pondělí před novináři kapitán národního týmu Tomáš Plekanec.

VIDEO: Podívejte se na sestřih zápasu Česko - Dánsko


Hlasem autora pěti branek na šampionátu rezonovala spokojenost, facka 1:2 po nájezdech s Dánskem byla jediným škobrtnutím jeho týmu v šesti zápasech na MS. Odměna je na místě, Češi se v boji o semifinále určitě vyhnou zatím suverénním Kanaďanům a Finům, kteří si to o vítězství ve skupině B rozdají v přímém souboji.

Žádný tým není ve čtvrtfinále lehkým soustem

Za dvojicí neporažených týmů je v „béčku“ tlačenka, třetí místo díky pondělní výhře 4:2 nad Maďarskem urvali Němci. Ti od příjezdu brankáře New York Islanders Thomase Greisse, který skvělými výkony vymetl z letošního Stanley Cupu Floridu a Jaromíru Jágrovi nepustil v šesti zápasech z 20 střel žádný gól, ve třech utkáních v řadě neprohráli. Na MS už svěřenci Marco Sturma smetli 5:1 Slovensko a výhrou 3:2 šokovali i Američany.

O poslední flek mezi elitou zabojují právě Slováci s USA, naše východní sousedy posune na čtvrtou pozici jedině tříbodová výhra, pak by oba týmy měly shodně devět bodů a Slováky by posunul dál lepší vzájemný zápas. Zápas začne v Petrohradu stejně jako bitva Čechů se Švýcary v 11.15 SELČ.

Kdo může být soupeřem Česka ve čtvrtfinále?

USA
Pokud český tým vyhraje skupinu a Američané proti Slovákům získají aspoň bod.
Slovensko
Pokud český tým vyhraje skupinu a Slováci porazí v základní hrací době Američany.
Německo
V případě, že český tým skončí ve skupině druhý. 

"Když budeme hrát proti Američanům jednoduše a účelně, budeme moct pomýšlet na nějaký výsledek. Když budeme moc vymýšlet, ta šance tam nebude," měl jasno kapitán týmu Andrej Sekera. Slováci musí zabrat hlavně v produktivitě, na turnaji nedali gól už dlouhých 143 minut a 34 vteřin.

"Půjdeme do toho utkání s čistou hlavou a cílem vyhrát. Ničím jiným se nesmíme zaobírat," prohlásil útočník Marko Daňo, který s týmem zatím porazil na MS jen Maďary a Francii.

Dánové v sedmém vzájemném zápase na mistrovství světa s českým týmem dokázali potřetí bodovat a podařilo se jim to třikrát za sebo
Dánové v sedmém vzájemném zápase na mistrovství světa s českým týmem dokázali potřetí bodovat a podařilo se jim to třikrát za sebo

Jak se trojice možných soků pozdává Tomáši Plekancovi? "Němci nejsou slabý soupeř. A jestli půjdeme na Ameriku nebo Slováky, tak ty v žádném případě taky ne. Samozřejmě to asi není Kanada a Finsko, ale jsou to výborné týmy, které mají výborné hokejisty," vyjádřil se s respektem na adresu možných soupeřů útočník Montrealu.

Více o mistrovství světa v Rusku čtěte ZDE >>>

S USA, které na světové šampionáty vozí tradičně velmi mladý tým, letos mají Američané věkový průměr necelých 24 let, prohráli Češi před rokem v O2 areně v zápase o bronz 0:3. Němce na stejném šampionátu porazili v rámci skupiny 4:2 a uzavřeli soupeři čtvrtfinálovou bránu. Mezi nejlepších osm týmů nepostoupilo ani Slovensko, které v ostravské B skupině skončilo páté.

"Teď se ale soustředíme jen na Švýcary. Jakýkoliv zápas ve čtvrtfinále bude vyrovnaný, nemůžeme čekat, že někoho přejedeme, to si nikdo nemůže myslet," uzavřel účastník dvou olympijských her a devíti světových šampionátů.

SKUPINA A

Z V VP PP P Skóre B
1.  Česko 7 5 1 1 0 27:12 18
2.  Rusko 7 6 0 0 1 32:10 18
3.  Švédsko 7 3 2 0 2 23:18 13
4.  Dánsko 7 2 2 1 2 17:22 11
5.  Norsko 7 2 1 0 4 13:22 8
6.  Švýcarsko 7 1 1 3 2 20:26 8
7.  Lotyšsko 7 1 0 3 3 13:22 6
8.  Kazachstán 7 0 1 0 6 15:28 2

SKUPINA B

Z V VP PP P Skóre B
1.  Finsko 7 7 0 0 0 29:6 21
2.  Kanada 7 6 0 0 1 34:8 18
3.  Německo 7 4 0 1 2 22:20 13
4.  USA 7 3 0 1 3 22:18 10
5.  Slovensko 7 2 1 0 4 15:23 8
6.  Bělorusko 7 2 0 0 5 16:32 6
7.  Francie 7 1 1 0 5 11:23 5
8.  Maďarsko 7 1 0 0 6 12:31 3

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 







Klasická verze
Mobilní verze