Norsko - Lotyšsko 2:3pp. Obrat zařídil dvěma góly Balcers, Džerinš nahrával

Autor: iSport.cz
0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

SOUHRN | Parádní obrat v pobaltském stylu. První vítězství ve svém úvodním utkání na mistrovství světa v Dánsku si připsali hokejisté Lotyšska, kteří přehráli Norsko a vyhráli 3:2 v prodloužení. Seveřané sice vedli po první třetině 2:0, ale východoevropský soupeř nepříznivé skóre dotáhl a nakonec i otočil. O dvě branky se postaral mladý útočník Rudolfs Balcers. Na tu druhou, vítěznou přihrával forvard Andris Džerinš, opora hradeckého Mountfieldu.

Oskars Cibulskis, rovněž hráč Hradce byl sice na konci čtvrté minuty první, kdo vyslal mezi tyče trochu nebezpečnější pokus a prověřil pozornost Haugena, ale do vedení šli Norové. I když se zdálo, že Bastiansen prováhal ideální chvíli pro zakončení, nakonec se z úhlu trefil dokonale přesně do mezírky nad Merzlikinsovým ramenem.

Ve 13. minutě se Norové radovali znovu, poté co Bonsaksen napřáhl na modré čáře a využil zakrytý výhled Merzlikinse. Roest mohl zanedlouho přidat třetí trefu, ale strážce lotyšského brankoviště byl proti a "zamkl" branku už pro celý zbytek zápasu.

Na konci 24. minuty si Lotyši zahráli vůbec první přesilovku utkání, a i když ji nevyužili, krátce po jejím skončení oživil jejich naděje Balcers, kterého vyslal do zakončení Sotnieks. Norové měli velkou šanci odskočit znovu na dvoubrankový rozdíl ve druhé polovině druhého dějství, jenže ani jednu ze tří přesilovek v rychlém sledu nedokázali využít.

Na začátku 52. minuty je vytrestal gólem na 2:2 Abols. V 58. minutě byl po zaváhání Merzlikinse za vlastní brankou blízko rozhodující trefy Mathis Olimb, z bodu pro vhazování nechytatelně vypálil, jenže puk zastavila za zády lotyšského gólmana tyč, od níž se kotouč odrazil ještě do břevna a poté mimo. Norové sice slavili gól, ale sudí po přezkoumání situace na videu byli opačného názoru.

Zápas dospěl proto až do prodloužení, které velmi rychle utnul parádní individuální akcí Balcers.

FAKTA MS: Jandač má v Dánsku nejmladší tým od šampionátu v roce 1996

Jágr exkluzivně před MS: Plekanec? Kritika na něj byla loni nemístná

Průběh zápasu NORSKO - LOTYŠSKO sledujte ONLINE zde>>>

Domácí: 08:14. Bastiansen, 12:16. Bonsaksen

Hosté: 26:20. Balcers, 51:04. Abols, 60:24. Balcers

Domácí: Haugen (Haukeland) – Holös, Sörvik, Johannesen, Bonsaksen, Espeland, Ström, Bull – K. A. Olimb, M. Olimb, Lindström – Trettenes, Bastiansen, Salsten – S. Thoresen, K. Forsberg, Haga – Hoff, Kristiansen, Roest – Röymark.

Hosté: Merzlikins (Gudlevskis) – Galvinš, Cibulskis, Balinskis, Sotnieks, Zile, Freibergs, Rubins – Roberts Bukarts, Džerinš, Indrašis – Karsums, Abols, M. Redlihs – Keninš, Pavlovs, Balcers – Razgals, Rihards Bukarts, Jevpalovs – Meija.