SESTŘIH: Česko - Velká Británie 6:1. Povinná výhra, rozhodli obránci

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Úkol sebrat outsiderovi tři body se povedl. Čeští hokejisté zvítězili v pátém utkání na mistrovství světa v Rize 6:1 nad Velkou Británií a po povinném, ale důležitém triumfu se s osmi body posunuli na čtvrté místo základní skupiny A. Zápas s Brity rozhodly góly obránců. V dresu národního týmu se prosadili Lukáš Klok, Filip Hronek a Libor Šulák. První gól na mistrovství světa si připsal útočník Radan Lenc. V brance podržel Čechy poprvé jako startující gólman Roman Will. Další duel o veledůležité body v boji o postup do bojů o medaile čeká výběr kouče Filipa Pešána v pondělí proti Dánsku od 15:15.

V brance nastoupil v zahajovací sestavě poprvé v kariéře na MS Roman Will, jenž ale už před týdnem odchytal třetí třetinu v duelu se Švýcary, a mužstvo kouče Filipa Pešána mělo boj o důležité body pod kontrolou. Na začátku deváté minuty otevřel skóre Lukáš Klok, ve druhé třetině ho následovali další obránci Filip Hronek a Libor Šulák. Po polovině zápasu zvýšil útočník Filip Chytil, teprve pak se prosadil soupeř. Pojistky ve třetím dějství přidali Radan Lenc a druhým gólem v utkání Šulák.

VIDEO | Podívejte se na sestřih zápasu Česko - Velká Británie

Velmi záhy se po Sekáčově srážce s gólmanem Whistlem hrálo čtyři na čtyři. Prostoru na ledě využil ve třetí minutě Špaček, který si vyjel zpoza branky do dobré pozice k zakončení, jenže těsně minul levou tyčku. V přečíslení o chvilku později Hronek hledal před prázdnou brankou Blümela, Kovář už chtěl dorážet do prázdné branky, ale Whistle ho zázračně zastavil.

Zadina v následné přesilovce zakončoval do odkryté branky, trefil ale clonícího Kováře. Na druhé straně Connoly poprvé více prověřil Willovu pozornost, Whistle na druhé straně vychytal Sekáče. Klok ale pak využil zacloněného výhledu britského gólmana a uklidnil český tým. Zvýšit mohl Smejkal, jenže Whistle byl proti. V 19. minutě nepohli stavem dorážející Hammond a chvilku po něm Stránský.

Druhá třetina rozhodla. Už po 33 sekundách Zadina vybojoval puk pro Hronka, který se parádně dostal do zakončení a nezaváhal. Šustra vzápětí v obrovské šanci zastavil levý beton strážce britské branky. V polovině 25. minuty už ale zacílil z kruhu zápěstím přesně Šulák.

Koreis o Vránovi: Ryzí střelec, ačkoli není tak komplexní jako Kubalík

Ve 28. minutě hráli Češi přesilovku a v jejím průběhu zazvonili na levou tyčku Špaček a Vrána. Ve 33. minutě měl ale naopak i trochu štěstí při zakončení z velkého úhlu Chytil. Jen 23 sekund před druhou přestávkou potrestal Myers prohřešek Šustra a připravil Willa o čisté konto.

Třetí třetina se přesto dohrávala už tak trochu z povinnosti. Whistle ve 49. minutě přenechal místo v brankovišti jedničce britského výběru Bownsovi, jehož po chvilce ani na dva pokusy nepřekonal Sklenička. V 52. minutě mu ale nedal šanci Lenc, který z prostoru mezi kruhy zaznamenal první gól na světovém šampionátu. Výsledek pak završil Šulák.

V neděli bude mít národní tým den volna, v pondělí a v úterý ho pak čekají klíčové zápasy o postup do vyřazovacích bojů o medaile. V pondělí se utkají Češi s Dány, v úterý se Slováky. Obě utkání začnou shodně v 15:15 SELČ.

Bárta: Jsem zvědavý, jestli se na šampionátu objeví fanoušci z Vatikánu

Čeští hokejisté se radují ze vstřelené branky obránce Libora Šuláka (uprostřed)

Domácí: 08:01. Klok, 20:33. Hronek, 24:29. Šulák, 32:07. Chytil, 51:36. Lenc, 57:58. Šulák

Hosté: 39:38. Myers

Domácí: Will (Kváča) – Hronek (A), D. Musil, Klok, D. Sklenička, Šustr, Šulák, Hájek – Zadina, Jan Kovář (C), D. Kubalík – J. Vrána, Chytil, Sekáč – Lenc, Špaček, M. Stránský – Flek, R. Hanzl (A), Smejkal – Blümel.

Hosté: Whistle (49. Bowns) – Richardson (A), Tetlow, D. Phillips, O'Connor, Clements, Ehrhardt, Jones – Dowd (A), Connolly, Kirk – Hammond, Perlini, Lake – J. Phillips (C), Myers, Davies – Betteridge, Lachowicz, Ferrara – Long.

Frandsen (DEN), Nord (SWE) – Kroyer (DEN), Lundgren (SWE).

Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě
Česko Česko Jakub Koreis Jakub Koreis Pavel Bárta, redaktor iSport.cz Pavel Bárta, redaktor iSport.cz Velká Británie Velká Británie
Obnovit
Zprávy ze dne 29. 5. 2021
13:43
29. 5. 2021

Studio iSport.cz po utkání s Velkou Británií skončilo. Děkujeme vám za pozornost!

13:42
29. 5. 2021
Jakub Koreis

Jakub Koreis doufá, že český tým už se dostal z krize po špatném vstupu do šampionátu: „Vždycky je dobré, když si mužstvo projde nějakou krizí. Krátký turnaj je specifický, ale náš turnaj si jí prošel už na začátku.“

13:39
29. 5. 2021
Pavel Bárta, redaktor iSport.cz

Český tým má aktuálně osm bodů, další duel čeká tým Filipa Pešána v pondělí proti Dánsku. „Dánsko je podobná kategorie jako Lotyšsko. Nelze tyhle týmy podceňovat, jsou na vzestupu, mají hráče v NHL, ale pořád budeme favorit a potřebujeme body.“

13:37
29. 5. 2021

Kdo by se mohl pro příští duely vrátit do sestavy? „Největší šanci vidím u Michala Moravčíka, je to výborně bruslící obránce. Taky je to trochu kaskadér, podobný hráč jako Libor Šulák. Je to další hráč, které nechá okýnko dozadu, který by tam nemuselo být. Jeho návrat bych ale viděl možná místo Lukáše Kloka, ač dal minulý zápas i teď gól. Pokud bych měnil sestavu, tak bych dal Moravčíka místo Kloka,“ říká Jakub Koreis.

13:34
29. 5. 2021

Dva góly dal proti Velké Británii obránce Libor Šulák. „Je určitě dobře, že dal dva góly. Naposledy dal Britům dva góly Vladimír Zábrodský v roce 1947,“ usmívá se Pavel Bárta. „Je super, že se trefil, že mu to vyšlo, určitě mu to pomůže. Bude sebevědomější, lepší hráč, než dosud,“ dodává redaktor deníku Sport.

13:32
29. 5. 2021

„V první lajně bych pořád nechal Filipa Zadinu. Minimálně do dalšího zápasu bych to s ním zkusil,“ dodává Jakub Koreis k situaci v elitní české formaci.

13:30
29. 5. 2021

Radan Lenc se dočkal první trefy na šampionátu. Na třetí třetinu byl trenéry přeřazen do elitní formace vedle Jana Kováře a Dominika Kubalíka. „Hráči i trenéři si to vyzkoušeli alespoň v jedné třetině. Je to varianta, se kterou se dá pracovat i v dalších zápasech,“ myslí si Jakub Koreis.

13:27
29. 5. 2021

Pavel Bárta cení výhru nad Velkou Británií, ale zároveň říká, že se nesmí nijak přeceňovat. „Bude tam větší klid v mužstvu. Nesmí být zase tak velkej, ale jdeme dál. Důležité je taky, že se chytili i další hráči, třeba Radan Lenc, který dal gól.“

13:24
29. 5. 2021

„Křivka jde určitě správným směrem. Kdyby rozlosování bylo opačně, měli jsme slabší soupeře na začátku, tak by šli hráči taky s jiným rozpoložení proti silnějším týmům,“ dodává Jakub Koreis.

13:23
29. 5. 2021

Hodnocení Jakuba Koreise po výhře 6:1: „Povinné vítězství. Od první minuty jsme měli zápas pod kontrolou, odvíjel se přesně tak, jak jsme očekávali. Možná by bylo fajn, kdyby si dalo více hráčů první gól na turnaji, zvedli by si tím sebevědomí.“

Program MS v hokeji 2021 >>

0

Mistrovství světa v hokeji 2024 ONLINE

Program Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.