24. října 2017 • 21:00

0
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny
Samek o Slavii a italském trápení: Těžký půlrok. Řešil se návrat do Česka

PŘEHLED | Indiáni se dostávají do čela. Plzeňští hokejisté dokázali v úterní předehrávce 18. kola extraligy hravě přehrát Spartu a vyhrát na jejím ledě 2:0. Díky zisků tří bodů tak vyměnili Kometu na špici tabulky. Neúspěšný pokus o postup na první místo a porážku v ocelářském derby musel ztrpět Třinec, který ve vyrovnané bitvě nestačil na Vítkovice a prohrál 3:4. Momenty z úterních zápasů můžete shlédnout na iSport.cz.

Výhru v derby stvrdil Výtisk prvním gólem sezony

Dva regionální rivalové se do sebe zaklesli bez velkého taktizování. Už ve čtvrté minutě schoval Roman na mezikruží chytře svůj švih za obránce a nalezl místo pod Hrubcovou vyrážečkou.

Domácí potřebovali na odpověď 77 sekund i značné přispění hostů. Baranka trestuhodně křížným pokusem rozjížděl akci z vlastního pásma, jenže na puk předvídavě vyrazil Doudera a ze sóla pokořil Bartošáka.

I daleko menší zaváhání ve středním pásmu Třinec bez milosti ztrestal. Puk se ve 12. minutě rychle přesunul mezi Růžičkou a Marcinkem až k Draveckému, který z voleje překonal Bartošáka podruhé. Ale i vítkovická reakce přišla raketově. Trška využil přetlaku hráčů před Hrubcem a jeho nepříliš prudké nahození od modré čáry prošlo až do sítě.

Třinec - Vítkovice: Roman nic nevymýšlel a propálil Hrubce, 0:1

Jiskřivému derby nescházelo skoro nic. Ani výjimečné a kuriózní situace. Vítkovicím se naskytla hned v úvodu druhé části výhoda přesilovky pět na tři, ale jejich laxního přístupu v obranném pásmu využil Doudera, který Romanovi odebral puk a tváří v tvář v oslabení o dva muže prostřelil Bartošáka.

Třinec pak byl ve vyrovnaném průběhu o něco nebezpečnější. Růžička v přesilovce naservíroval ve stoprocentní šanci puk před prázdnou branku Adamskému, který ale mířil jen do boční síťky, a z protiútoku se v oslabení po Romanově akci trefil Květoň.

Vítkovice v třetí části vypadaly živější a jejich kontry byly pro soupeře permanentní hrozbou. Nakonec se ale prosadily z nevinně vyhlížející situace v 53. minutě, Výtisk se trefil příklepem od modré čáry.

Hosté zvládli lépe i úplnou koncovku a soupeře nepustili k závěrečnému tlaku. Z Třince si vezou tříbodový zisk po šesti porážkách.

Třinec - Vítkovice: Vyrovnáno! Milan Doudera se trefil na 1:1

Třinec - Vítkovice: Dravecký z voleje překonal přesunujícího se Bartošáka, 2:1

Třinec - Vítkovice: Hosté vyrovnali, trefil se Trška, 2:2

Třinec - Vítkovice: Douderova paráda! Ve třech ošálil pět soupeřů

Třinec - Vítkovice: Je srovnáno, prosadil se David Květoň, 3:3

Třinec - Vítkovice: Výtisk od modré poslal kotouč přesně do horního rohu Hrubcovy brány, 3:4

Domácí: 04:22. M. Doudera, 10:21. Dravecký, 20:52. M. Doudera

Hosté: 03:05. O. Roman, 11:32. Trška, 35:31. D. Květoň, 52:09. Výtisk

Domácí: Hrubec (53. Strmeň) – M. Doudera, Krajíček (C), D. Musil, Roth, Linhart, Jank – Dravecký, Marcinko, Martin Růžička (A) – Adamský (A), Polanský, Svačina – Hrňa, Rákos, Irgl – Cienciala, M. Kovařčík, Chmielewski.

Hosté: Bartošák (Dolejš) – Baranka, Hrbas, Klok, Sloboda (A), Výtisk (A), Trška, Puzič – D. Květoň, O. Roman, Tybor – Olesz (C), Lev, Š. Stránský – Szturc, Kolouch, P. Zdráhal – Kurovský, Hudeček, Tomi.

Peter Staňo, Daniel Konc – Vít Lederer, Jozef Tvrdoň

WERK ARENA, Třinec (kapacita: 5 200)

Indiánům stačila na góly první třetina

Sparta nastoupila bez obránce Petra Zámorského, který v klubu skončil, i kapitána Jaroslava Hlinky, jenž se bude v tréninku věnovat zlepšení formy a nastoupí až po listopadové reprezentační pauze.

Do první velké šance se dostali ve čtvrté minutě hosté. Po kombinaci Mertla s Gulašem se ocitl sám před Aittokalliem Schleiss, ale minul. Na druhé straně vypálil nebezpečně Vrána a pak se hosté ubránili při chvilkovém náporu domácích. V polovině úvodního dějství se ale prosadili Západočeši, Schleiss prostřelil z pravého kruhu finského gólmana Sparty nad vyrážečku k protější tyči.

Plzeň se ubránila při trestu Kracíka, který nastoupil k jubilejnímu 500. utkání v extralize, a pak znovu udeřila. Petr Straka po kombinaci s Chalupou vystřelil z pravé strany, dezorientovanému Aittokalliovi spadl puk mezi betony a kapitán Forman mu jej nešťastně srazil za brankovou čáru.

Sparta - Plzeň: První gól zápasu, trefil se Schleiss, 0:1

Do druhé části vystřídal Aittokallia v brance Sparty Honzík a Pražané odolali při Piskáčkově trestu z konce první třetiny. Hrálo se pak dlouho bez šancí, Plzeň bránila náskok a Sparta se těžko prosazovala před brankáře Svobodu.

Plzeňský gólman si po polovině utkání poradil s Vránovým bekhendovým pokusem z těžkého úhlu i s Pechovou střelou. Sparta se ubránila v závěru druhé části při Piskáčkově pobytu na trestné lavici, při kterém Honzík obstál proti nebezpečnému pokusu nejlepšího extraligového kanonýra Kubalíka.

Ani ve třetí třetině se nedokázala Sparta dostat dlouho do šancí. Plzeňské hráče uzamkla v jejich obranném pásmu až při Stachově vyloučení v 50. minutě. Svoboda ale odolal a o 35 vteřin početní výhody domácí připravil faul Saponariho.

V 55. minutě šel pykat Petr Straka a Sparta se už při jeho trestu odhodlala k power play. Hned po návratu na led se dostal Petr Straka po Mertlově přihrávce do úniku, ale Honzíka nepřekonal. Sparta se snažila o zdramatizování závěru marně. Doma neuspěla po třech výhrách a utrpěla pátou porážku z posledních osmi duelů.

Kindl: Angažmá v Plzni se zrealizovalo ze dne na den, extraliga je čím dál rychlejší

Kalous o Hlinkovi: Není to jeho chyba, že se týmu nedaří

Sparta - Plzeň: Další gól hostů, trefu si připsal Straka, 0:2

Sparta - Plzeň: Kindl skončil v bolestech, dostal pukem do obličeje

Domácí:

Hosté: 09:59. Schleiss, 16:30. Straka

Domácí: Aittokallio (21. Honzík) – T. Pavelka, Tomáš Dvořák, Kalina, Mikuš, Piskáček, Švrček, Nedomlel – Forman (C), Pech, Smejkal – Kudrna, P. Vrána (A), Uher – Říčka, Klimek, Reichenberg – Kumstát (A), Rousek, Saponari.

Hosté: M. Svoboda (Sochůrek) – J. Kindl, Čerešňák, D. Sklenička, Jones, Moravčík, L. Kaňák, Kvasnička – Schleiss, Mertl, Gulaš (C) – D. Kubalík (A), Stach, Indrák (A) – Straka, Kracík, M. Chalupa – Kodýtek, Preisinger, Hollweg.