SESTŘIH: Modrý splnil ultimátum! Motor vyhrál, v nájezdech rozhodl Pech

0
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Vážná hrozba propuštění zabrala. Hokejisté Českých Budějovic zvítězili v předehrávce 13. kola Tipsport extraligy 3:2 po nájezdech nad Plzní a ukončili sérii devíti porážek v řadě. Na střídačce Motoru tak pokračuje trenér Jaroslav Modrý, který před čtvrtečním duelem dostal od klubového vedení ultimátum porazit Západočechy, jinak by byl propuštěn. Jihočeši i přes bídný start do utkání ale zabrali, v dramatické bitvě dotáhli vítězný obrat a podrželi tak svého kouče. Klíčovým mužem byl útočník Lukáš Pech, který si připsal gól, asistenci a jediný úspěšný nájezd.

Motor se musel obejít bez dvou zraněných opor - brankáře Dominika Hrachoviny a kanonýra Milana Gulaše, kteří se zranili v Kladně. Ve 3. minutě se ujali hosté snadno vedení. Rozehrávku gólmana Strmeně za brankou zblokoval Kodýtek a Schleiss skóroval do prázdné klece.

Jihočeši odpověděli tlakem, při kterém měl největší šanci Toman, ale gólman Pavlát zasáhl lapačkou. Na druhé straně mohl zvýšit Kodýtek, který nastoupil k jubilejnímu 300. utkání v extralize, ale sám před Strmeněm minul. Domácí se ubránili při Šenkeříkově trestu a při Štenclově vyloučení před pauzou trefil Dvořák z dorážky horní tyč.

Strmeň kryl v úvodu druhé části Langovu šanci. První přesilovku domácím nabídl faulem Baránek, Pavlát ale pokusy Hanzla a Šenkeříka chytil. S koncem početní výhody neproměnil Vopelkovu přihrávku Valský. V polovině utkání při Marcelově pobytu na trestné lavici zvýšil po Rekonenově šanci z dorážky do odkryté branky Kodýtek.

Motor se dočkal gólu také v početní výhodě při Mertlově trestu. Hanzlova střela ještě za Pavlátem neskočila, ale puk se odrazil k Pechovi, který u levé tyče snadno snížil. A hned za 41 sekund Jihočeši ztrátu smazali. Tomeček ještě možnost nevyužil, ale Valský z dorážky po Pechově práci před brankou vyrovnal.

Do závěrečné části nastoupili domácí aktivně, ale Pavlát odolával i při Baránkově trestu a kryl i střelu explzeňského Dzierkalse, který zakončil vlastní individuální akci. Plzeň nevyužila přesilovku při Vopelkově trestu. V 53. mohl vrátit hostům vedení Kodýtek a z dorážky z levé tyče neuspěl ani Rekonen. Na druhé straně po přečíslení nepřekonal Pavláta Toman.

Nastavení nerozhodlo a v nájezdech se prosadil jako jediný v páté sérii Pech.

Ohlasy trenérů

Jaroslav Modrý (České Budějovice): „Našli jsme cestu k vítězství. Nebylo to pěkné. Hlavně na začátku jsme byli nějací pokleslí, protože se staly nějaké věci, které nebudeme komentovat. Prohrávali jsme 0:2 a vůbec to nebylo jednoduché. Našli jsme cestu zpátky. V penaltách je to hop nebo trop. Nám se to povedlo. Vzal to do ruky kluk (Lukáš Pech), který je tady jeden z lídrů a dělá fantastickou práci jak na ledě, tak v kabině. Je to fajn.“

Petr Kořínek (Plzeň): „Vstoupili jsme do utkání dobře. Dostali jsme se do vedení. Druhá třetina byla z naší strany výborná. Hodně jsme se udrželi u soupeře v pásmu a měli jsme spoustu šancí. Povedlo se nám dát druhý gól z přesilovky. Pak jsme se po hloupém faulu ke konci druhé třetiny nechali vyloučit, soupeř vstřelil branku a vzápětí druhou. Začínali jsme třetí třetinu od nuly. Byli jsme ještě dvě tři střídání pod dekou, soupeř měl nějakou šanci, ale pak se to zase srovnalo. Bylo to nahoru dolů a nějaké šance jsme měli. V prodloužení jsme jeli tři na jednoho, bohužel jsme to nevyužili. Nájezdy jsou obehraná písnička, stalo se nám to už poněkolikáté.“

České Budějovice – Plzeň: Valský z úhlu srovnal utkání za necelou minutu, 2:2

Domácí: 36:42. Pech, 37:23. Valský, . Pech

Hosté: 02:51. Schleiss, 30:30. Kodýtek

Domácí: Strmeň (Kalista) – Štencel (A), Vráblík, Bindulis, Kachyňa, Šenkeřík, Marcel – Dzierkals, Hanzl (A), Valský – Čachotský, Pech (C), Karabáček – Strnad, M. Toman, Tomeček – Přikryl, Koláček, Doležal – Vopelka.

Hosté: Pavlát (Mi. Svoboda) – Kaňák, Zámorský, Baránek, Vitaloš, Houdek, Kremláček, Kvasnička – Schleiss (C), Kodýtek (A), Rekonen – Hrabík, Mertl (A), A. Dvořák – Blomstrand, Malát, Adamec – Lang, Soukup, Bitten.