6. února 2023 • 10:00

Analýza šlágru: Pardubice dojely na fauly. V čem byly lepší než Sparta?

0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Výsledek zápasu mluví vcelku jasně. 4:2 pro Spartu. Jenže jak nedělní extraligový hit mezi pražským klubem a Pardubicemi viděla analytická data? Mimo jiné potvrzují dojem obyčejného pohledu z tribuny. Při hře pět na pět mělo Dynamo mírně navrch, utkání jednoznačně rozhodly tři využité přesilovky domácích. V čem dalším byly patrné rozdíly?

Šest přesilovek Sparty, tři góly. Dvě přesilovky Pardubic, gól žádný. I přes nižší číslo početních výhod však mělo Dynamo více střeleckých pokusů. Celkem 59. Analytický modul Hockey Logic ale jako vysoce nebezpečné vyhodnotil pouhé tři z nich. Osm mělo střední nebezpečnost a hned 48 nízkou! Takřka padesát procent střel Pardubic šlo z prostoru mezi modrou čárou a vrcholky kruhů, tedy z větší vzdálenosti. Právě tady můžeme hledat největší rozdíl mezi oběma soupeři.

Pražané vystřelili celkem 49 ran. Extra nebezpečných jich bylo šest, dalších 16 vyhodnotil propracovaný software jako středně nebezpečných. Jen 28 střel mělo malou šanci na úspěch.

Je však důležité říct, že při hře pět na pět je číslo vysoce nebezpečných střel srovnané na 3:3. Celkový počet pokusů pak vyznívá ještě výrazněji pro Pardubice – 48:32. Taky odehraný čas v útočném pásmu mělo vyšší Dynamo. To v něm pobylo 20:12 minut, kdežto Sparta skoro o čtyři minuty méně – 16:19. I z toho vyplývá, že při rovnovážném počtu hráčů mezi mantinely měli navrch hosté.

Zajímavý je rozdílný přístup obou celků k ofenzivnímu snažení. Zatímco většina střel Východočechů pocházela z dlouhého postupného útoku, u Sparty převládaly pokusy z rychlého útoku.

Největší pardubické šance měl podle dat Lukáš Radil . Ani jedna z jeho čtyř střel však za Jakubem Kovářem neskončila. Napříč oběma týmy měl v neděli nejvíc střel na branku kapitán Sparty Michal Řepík (6).

Pod největším střeleckým tlakem soupeře byli při hře pět na pět z hráčů Sparty útočníci Ostap Safin (5 střel Sparty, 22 střel Pardubic) a David Vitouch (5:23). Pochvalu naopak zaslouží celá pětka Pražanů ve složení Mikliš, Kempný , Kousal, Řepík a Sobotka , která dokázala při společném pobytu na ledě zcela eliminovat nejúdernější útok Dynama se Sedlákem , Ciencialou a Hykou . Ten se až na gól v první minutě utkání jinak trápil.

Sparta - Pardubice: Po 22 sekundách otevřel skóre Sedlák, 0:1

Zápas blbec pak odehrál jindy extrémně spolehlivý bek rudých David Němeček. Při výhře svého týmu 4:2 zapsal dva minusové body. Taky on býval často pod tlakem soupeře. Na ledě byl u sedmi střeleckých pokusů svého týmu, hned 19 ranám Pardubic pak sám nezabránil (a to jen při hře v plném počtu hráčů).

Rozšířené statistiky taky říkají, že Dynamo bylo výrazně lepší v první třetině. Od té druhé se však i v důsledku množství trestů začal obrázek duelu otáčet.

Za zmínku ještě stojí velká převaha Dynama na vhazování. Na puntících vládlo (40:27). Ani jeden ze čtyř centrů Pardubic neskončil utkání se zápornou bilancí. Nejvíc buly vyhrál Sedlák (16), nejvyšší úspěšnost pak měl Poulíček (76 %, 10 ze 13).

Sparta porazila Dynamo potřetí ze čtyř sezonních duelů. Už v neděli se rozehrála vzájemná partie, která by mohla gradovat v play off. Ideálně až ve finále, jak obě strany doufají.

Sparta - Pardubice: Opět využitá početní výhoda Pražanů, Řepík dal na 4:2

Domácí: 05:20. Buchtele, 26:22. Řepík, 31:41. Tomášek, 49:10. Řepík

Hosté: 00:22. L. Sedlák, 21:27. Košťálek

Domácí: J. Kovář (Kořenář) – Jandus, Němeček, Mikliš, Kempný, Polášek (A), Moravčík, Krutil – Buchtele, Horák, Tomášek – Safin, D. Vitouch, Vauhkonen – P. Kousal, Sobotka (A), Řepík (C) – Konečný, G. Thorell, Kaše.

Hosté: Will (J. Růžička) – D. Musil, Čerešňák, T. Dvořák, Košťálek, Vála, J. Kolář (A), Bučko – Cienciala, L. Sedlák, Hyka – R. Kousal, Zohorna (A), Radil – Paulovič, Poulíček (C), T. Zeman – Mandát, A. Musil, Vondráček.