Adam Sušovský
30. září 2016 • 12:50

Budoucnost hokeje? Užší kluziště. Jednat o změně budou i v extralize

TOP VIDEA
NEJ zákroky Premier League: Blýskl se Čech i dvojka Chelsea NEJ zákroky Premier League: Blýskl se Čech i dvojka Chelsea
Podívejte se, jak by mohl stadion Bohemians vypadat v budoucnosti Podívejte se, jak by mohl stadion Bohemians vypadat v budoucnosti
VŠECHNA VIDEA ZDE

Žádné šmidlání puku u mantinelů, kudrlinky na velkém prostoru. Dva, tři rychlé kroky a šup ho na branku. Takhle se hraje hokej, který vede k vítězství a baví lidi. Umí ho Kanada, a jak ukázal Světový pohár, nemá žádnou konkurenci. Jak to může Evropa změnit? Třeba zúžením ledových ploch po vzoru NHL. V Česku jsou pro, extraligové kluby budou o revoluční změně jednat.Pamatujete si poslední finále mistrovství světa? Kanaďané vedli nad Finskem 1:0 a ve třetí třetině už se ani nesnažili dát gól, jen kombinovali. Ne před bránou, spíš po rozích. Když se pak zoufalý soupeř zmocnil puku, byl neškodný. Na útok mu nezbyla síla, musel puk odevzdat a střídat. A pořád dokola… Dokonalá taktika, dalo by se říct.

Kanada obhájila světový triumf suverénně a nestranný fanoušek musel u takového zápasu usínat nudou. „Jeden z důvodů, proč NHL nikdy nerozšíří kluziště,“ prohlásil kapitán Corey Perry o vývoji posledních dvaceti finálových minut.

Zatímco v zámoří se hraje na ledě o rozměrech 61x26 metrů, v Evropě jsou od sebe mantinely podstatně dál. 61x30 m na MS, olympiádě, v extralize (maximální možné rozměry, kluby můžou mít i méně) či v KHL. Rozdíl je to obrovský.

Jaké jsou rozměry hřiště

Kdyby se zmíněný zápas hrál v Severní Americe, dominovala by Kanada možná stejně, jen to podtrhla výsledkově. Na ledě by se ale rozhodně něco dělo a divák až do konce zůstal v napětí.

Také Jaromír Jágr v narážkách na evropská „letiště“ říká, jak jiným sportem zdejší hokej je. Ne tak přímočarý, spíš o technice a taktice. Na každý pád výrazně pomalejší, ne tak strhující. Kdo sledoval ten fofr v zápasech Světového poháru, sám se o tom mohl přesvědčit.

„Hokej se vyvíjí jednoznačně do rychlosti, to je dané velikostí hřiště, a proto je Kanada ve všem o krok napřed. Pokud chce Evropa konkurovat, musí se sjednotit. Z čistě hokejového hlediska potřebujeme, aby si hokejisté už od dětství zvykali na úzká kluziště. Pak budou schopni se daleko víc prosazovat,“ vrátil se z Toronta se zajímavým přesvědčením hlavní kouč reprezentace Josef Jandač.

„Vezměte si ruskou KHL, hraje se tam bezkontaktní hokej na širokých hřištích a přesně to se pak projevuje v naší hře. Najednou je všechno daleko rychlejší a na všechno máte méně času,“ dodal. Zdaleka není jediným, kdo si to myslí.

Evropa od NHL přebírá spoustu pravidel

Evropský hokej od toho v zámoří přebírá kdeco. Zmenšení středního pásma, hybridní icing, posledně zase prodloužení tři na tři. Opičí se dokonce i v takových ptákovinách, jako je odečítání času na časomíře. Jen rozměr hrací plochy zůstával léta tabu. Až letošní Světový pohár a opětovný tvrdý pohled na realitu a dominanci Kanady to může změnit.

Když ne v celé Evropě, možná alespoň v Česku. Extraligové kluby se o zúžení ledu začnou bavit, ředitel nejvyšší soutěže Josef Řezníček už teď razantní změně dává zelenou.

„Hokej by byl atraktivnější, líbilo by se mi to. Ale nerozhoduji o tom já, rozhodují o tom kluby. Na valné hromadě APK to otevřeme. Světový pohár všichni vnímali, určitě se o tom diskutovat bude,“ řekl Sportu Řezníček. Zní to všechno fajn, ale spíš než kluby v tom nakonec sehrají skutečnou hlavní roli peníze.

Pro většinu klubů nebude zúžení nic stát, pro ty se starší halou ale zřejmě ano

Když letos v létě Vítkovice zužovaly svůj led z 30 na 28 metrů, neznamenalo to pro klub ani korunu nákladů. Moderní Ostravar Arena je tomu přizpůsobená. Když na to přijde, posunou tam mantinely klidně ze dne na den. Zkrátka kdykoliv si klub umane.

Podobné je to v dalších moderních arénách, jenže nejvyšší česká soutěž se hraje i na starých zimácích. A tam jsou možnosti omezené. Někde zatím možná vůbec žádné…

„Nemám představu o tom, jaké jsou náklady. Ale předpokládám, že to něco stát musí, co když pro někoho bude zúžení ledu znamenat náklady v řádově milionů korun?“ ptá se správně Řezníček. Pokud chce extraliga udělat krok vpřed, musí se do toho obout všichni.

V roce 2007 se o to sama v O2 Areně pokusila Slavia. Na ledě o nejmenších možných rozměrech 56 na 26 metrů rok na to vyhrála titul, ale za další čtyři už trenér Vladimír Růžička mantinely nechal vrátit zase dál od sebe. Žádný z jeho soupeřů na takovém hřišti nehrál, v Edenu navíc Slavia trénovala v jiných podmínkách. Byla to spíše nevýhoda.

Proč by se měl podle Sportu led v Česku zúžit
1. RYCHLOST Úzká nudle automaticky donutí všechny hráče jezdit ve vysokém tempu. Stojíte s pukem? Chyba, jste bez něj. Lepší model, jak hokej zrychlit, neexistuje.
2. VŠUDE BLÍZKO Hodně střel, hodně situací jeden na jednoho. Přesně takové prvky český hokej potřebuje vylepšit. Definitivně zmizí motání po rozích, protože i od mantinelu se dá nebezpečně vypálit.
3. KANADA Najdete sto důvodů, proč je před Evropou, a hřiště je jedním z nich. V zámoří se hraje v tempu, Evropa se nahání na širokých kluzištích. Mezinárodní scéna jasně ukazuje, co je lepší.
4. ATRAKTIVITA Sport, který se nevyvíjí, je mrtvý. A tohle je jenom další krok dopředu. V dnešní době lidi chtějí vidět absolutní nasazení, akci, tempo. Ne nudu a krasobruslení. Dopřejte jim to!

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze