Změny v první lize, bude mít jen 14 účastníků. Redukce i u mládeže | iSport.cz
19. prosince 2019 • 18:07

Změny v první lize, bude mít jen 14 účastníků. Redukce i u mládeže

Autor: ČTK, iSport.cz
TOP VIDEA
Posily do Sparty? Jedná se o nich, připustil Horňák. Fortelný mu zamotal hlavu Posily do Sparty? Jedná se o nich, připustil Horňák. Fortelný mu zamotal hlavu
Trpišovský kvituje setrvání Nezmara. Ze Sigmy chce talentovaného Zimu Trpišovský kvituje setrvání Nezmara. Ze Sigmy chce talentovaného Zimu
VŠECHNA VIDEA ZDE

První hokejová liga se bude hrát od sezony 2022/23 pouze se čtrnácti účastníky místo sedmnácti, na které se rozšíří od nadcházejícího ročníku. Rozhodl o tom dnes výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje. V této sezoně nastupuje v druhé nejvyšší soutěži 16 týmů a nikdo z ní nesestoupí, účast si navíc vybojuje jeden celek z druhé ligy.V sezoně 2020/21 z první ligy poslední tým sestoupí a předposlední bude hrát baráž. V ročníku 2021/22 sestoupí dvě mužstva a třetí nejhorší bude bojovat v baráži. Od sezony 2022/23 bude v soutěži 14 týmů, z nichž poslední sestoupí přímo a bude nahrazen vítězem druhé ligy.

V druhé lize bude v sezoně 2020/21 hrát 27 celků, z nichž dva sestoupí a nahradí je dva postupující. V ročníku 2021/22 vzroste počet účastníků na 28, přímo sestupovat budou dva a dva další budou účast obhajovat v baráži s vítězi krajských kvalifikací. Od sezony 2022/23 bude mít druhá liga 28 účastníků se dvěma přímo sestupujícími a postupujícími.

„S nižšími počty mužstev vzrostou konkurence a kvalita soutěží. K uvedenému cíli chceme dospět sportovní cestou, rozloženou na dvě sezony, v jejichž průběhu si přes probíhající zeštíhlení budou moci prostřednictvím baráží vybojovat postup i celky z nižších pater,“ uvedl prezident Českého hokeje Tomáš Král. „Vznikne tak výkonnostní, vzhůru se zužující pyramida otevřených soutěží, propojených principem přímých sestupů a postupů.“

Redukce čeká i mládežnické soutěže. V nejvyšší juniorské lize bude v sezoně 2020/21 nastupovat v závislosti na účast Salcburku 19 nebo 20 mužstev. Při 19 účastnících by přímo sestupovala tři mužstva a čtvrté nejhůře umístěné by účast obhajovalo v baráži. Při 20 účastnících by sestupovala čtyři mužstva a jedno by čekala baráž.

V sezoně 2021/22 bude v soutěži 16 účastníků, z nichž dva sestoupí, zatímco třetí nejhorší tým půjde do baráže. Od ročníku 2022/23 bude mít nejvyšší juniorská soutěž 14 účastníků s jedním přímo sestupujícím a postupujícím. Postup z baráže ani přímé postupy nebudou stejně jako v této sezoně podmíněny statusem akademie Českého hokeje.

Český svaz se v březnu rozhodl snížit počet účastníků nejvyšší juniorské soutěže na nadcházející sezonu z 24 na 19. Proti tomu se odvolali zástupci Havířova, Přerova a Vsetína, jejichž týmy z ní byly vyřazeny. Spor řeší soud, který v září nařídil odložit start nejvyšší soutěže juniorů. Svaz po vydání předběžného nařízení extraligu nahradil pohárovou soutěží, která se hraje se stejnými týmy a podle připraveného losu, za což dostal v listopadu již čtvrtou pokutu kvůli nerespektování verdiktu.

Nejvyšší dorostenecká soutěž bude mít od sezóny 2020/21 24 účastníků místo současných 30 a bude se hrát se dvěma přímo sestupujícími a postupujícími.

Výkonný výbor ČSLH také vyhověl žádosti Asociace profesionálních klubů ledního hokeje (APK) o prodloužení termínu, v němž může deklarovat zájem o převzetí řízení extraligy. Nejvyšší domácí soutěž APK řídila do června 2012, kdy převzal hlavní pravomoci svaz.

Memorandum o spolupráci při organizování a řízení extraligy, které obě strany uzavřely v roce 2016, umožňuje extraligovým klubům uplatnit nárok na řízení nejvyšší soutěže vždy do konce kalendářního roku s tím, že ujednání vstoupí v platnost od nadcházející sezony.

„Pro to, aby soutěž řídila přímo APK, mluví řada důvodů, především skutečnost, že kluby extraligu financují. Pokud vše proběhne podle podmínek, na nichž jsme se domluvili a jsou upravena v memorandu, jsem přesvědčen, že výkonný výbor by takový záměr podpořil,“ uvedl Král.

 


Články odjinud


Články odjinud