Brazílie rozdrtila Rusko, Ronaldo otáčel s Egyptem, Itálie padla s Argentinou

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Fotbalisté Brazílie si úspěšně vyzkoušeli dějiště letního mistrovství světa a v přípravě zvítězili v Moskvě nad pořadatelem šampionátu Ruskem 3:0. Všechny tři branky vstřelili ve druhé půli. Austrálie, která se v červnu utká v přípravě s Českou republikou, prohrála 1:4 v Norsku po hattricku Oly Kamary. Nedařilo se ani Ukrajině, s níž se Češi střetnou v podzimní Lize národů. Svěřenci trenéra Andreje Ševčenka v přípravě jen remizovali 1:1 se Spojenými arabskými emiráty na neutrální půdě ve Španělsku.

Pětinásobní mistři světa Brazilci, kteří i letos budou patřit k hlavním favoritům, využili možnosti nasát ruskou atmosféru a na stadionu Lužniky, kde by hráli v případném finále šampionátu, Rusko s přehledem přehráli. Na gól si ale museli počkat až do druhé půle.

Brazilci si v úvodu druhého poločasu vytvořili velký tlak, který vyústil v úspěšnou dorážku stopera Mirandy. Vzápětí sice v další šanci vychytal Coutinha skvělým zákrokem gólman Akinfejev, jenže pak fauloval Golovin ve vápně Paulinha a nařízenou penaltu proměnil právě Coutinho.

V 66. minutě zůstal na malém vápně nehlídaný Paulinho, jehož našel centrem William a brazilský záložník hlavou s přehledem korunoval vítězství hostů.

Austrálie v Norsku prokazovala, že ji vedou nizozemští trenéři Bert van Marwijk a Mark van Bommel: snažila se hodně kombinovat a držela míč 57 procent času. Efektivnější ale bylo Norsko, které soupeře přestřílelo a z šesti střel na branku vytěžilo čtyři góly.

Hosté vedli po gólu Irvinea hlavou po rohovém kopu, ale pak začal řádit norský útočník Kamara, který hraje v MLS za Los Angeles Galaxy a který dal dosud jediný gól za národní tým v lednu 2014. Nyní po čtyřech letech zazářil hattrickem.

Z cenné výhry se naopak radoval další červnový český soupeř Nigérie, která zvítězila 1:0 v Polsku. O jediný gól se v 61. minutě postaral Moses z pokutového kopu. Šlo o jedinou střelu Nigerijců na branku, naopak domácí hráči zahodili řadu šancí.

Ukrajina sice přehrávala Spojené arabské emiráty a přestřílela je 17:6, jenže z branky se radovala v jediném případě, kdy Konopljankův centr využil Kravec. Soupeř však rychle odpověděl po rohovém kopu Muvaladovou trefou zblízka. Ukrajina měla ještě několik šancí, ale trefila jen břevno nebo velmi dobře chytajícího brankáře Musajlama.

Ronaldo otočil v nastavení

Parádní kousek se povedl kapitánovi Portugalska Ronaldovi, který v nastaveném čase dvakrát skóroval a zařídil svému týmu obrat a výhru 2:1 nad Egyptem. V posledních devíti soutěžních zápasech tak hvězda Realu Madrid nastřílela 19 branek a má na dosah vlastní rekord. Dosud se Ronaldo trefil nejvíce v jedenácti zápasech po sobě v roce 2014.

Pro Ronalda to byl už 80. a 81. gól za národní tým a posunul se tak na třetí místo historických tabulek. Více branek v reprezentačním dresu dali jen Maďar Ferenc Puskás (84) a Íránec Alí Daeí (109).

Rusko - Brazílie 0:3 (0:0)
Branky:
53. Miranda, 62. Coutinho z pen., 66. Paulinho.

Ázerbájdžán - Bělorusko 0:1 (0:1)
Branka:
42. vlastní Medveděv.

Finsko - Makedonie 0:0

Kypr - Černá Hora 0:0

Bulharsko - Bosna a Hercegovina 0:1 (0:1)
Branka:
20. Kodro. ČK: 88. Rajnov (Bulh.).

Norsko - Austrálie 4:1 (1:1)
Branky: 37., 59. a 90. Kamara, 49. Reginiussen - 20. Irvine.
Sestava Austrálie: Ryan - Milligan, Wright (52. Šušnjar), Degenek - Mooy, Jedinak - Behich (62. Luongo), Nabbout (67. Jurič), Irvine (63. Rogič), Petratos (74. Kruse) - Leckie (87. Rukavytsya). Trenér: Van Marwijk.

Maďarsko - Kazachstán 2:3 (1:3)
Branky: 21. Szalai, 68. Németh - 6. Murtazajev, 10. Zajnutdinov, 39. Sejdachmet.

Turecko - Irsko 1:0 (0:0)
Branka: 52. Topal.

Řecko - Švýcarsko 0:1 (0:0)
Branka: 59. Dzemaili.

Srbsko - Maroko 1:2 (1:2)
Branky: 37. Tadič - 29. Zijech z pen., 40. Butaíb.

Itálie - Argentina 0:2 (0:0)
Branky: 75. Banega, 85. Lanzini.

Polsko - Nigérie 0:1 (0:0)
Branka: 61. Moses z pen.
Sestava Nigérie: Uzoho - Shehu (78. Ebuehi), Troost-Ekong, Idovu, Balogun (74. Omeruo) - Ndidi, Obi (65. Onazi) - Moses, Iheanacho (82. Ogu), Iwobi (60. Musa) - Ighalo (89. Simon). Trenér: Rohr.

Rakousko - Slovinsko 3:0 (2:0)
Branky: 36. a 51. Arnautovic, 15. Alaba.

Portugalsko - Egypt 2:1 (0:0)
Branky: 90.+3 a 90.+5 Ronaldo - 56. Salah.

Francie - Kolumbie 2:3 (2:1)
Branky: 12. Giroud, 26. Lemar - 28. Muriel, 62. Falcao, 85. Quintero z pen.

0

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.