Petr Malík
13. října 2014 • 10:00

Podceňovaná outsiderka a zápis do dějin. Orphee ukázala srdce

Autor: Petr Malík
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Ševčík: „hajzlík“ i talent, co vás ohromí. Vycepují ho Priske s Rosickým?
Životní obrat! Muchová vstala z popela, udolala favoritku a je ve finále
VŠECHNA VIDEA ZDE

Druhá říjnová neděle roku 2014 se zapíše na dlouho do dějin Velké pardubické. Byli jsme svědky prvního čistého hattricku klisny v historii dostihu, počtem vítězství se vyrovnala dávné hvězdě Lady Anne.Před pěti lety přijela do Česka s velkými ambicemi, ale ty se jí nedařilo naplňovat. Prosadila se až ve čtvrtém tuzemském startu, ale ten byl na dlouho poslední. Nikdo nevěřil, že se dokáže na dráhu vrátit, majitel Jiří Trávníček už na Orphee jezdil na vyjížďky v lese.

Zlom nastal začátkem roku 2012, kdy ji dostal do tréninku Grzegorz Witold Wroblewski, polský světoběžník druhým rokem působící ve Zhoři u Jihlavy v dostihové stáji Pegas. Ani po dvou vítězných startech začátkem roku jí nikdo nevěřil. Angažmá v jejím sedle dokonce odmítl žokej Dušan Andrés a musel se ze Zhoře pakovat. Volba padla na Jana Faltejska, kterému se do té doby ve Velké nedařilo.

Ve vítězství klisny v roce 2012 se nevěřilo, byla nabízena v kurzu 55:1, ale triumf divákům nejen v Pardubicích vyrazil dech. Loni bylo vítězství ještě dominantnější. Letos se nad Orphee vznášely pochybnosti. Letní zdravotní trable, nepříliš přesvědčivé vítězství v kvalifikaci a přece jen věk dvanácti let.

V úchvatném souboji v cílové rovině však potvrdila bojovné srdce a zapsala se do historie, ještě nikdy se nepodařilo vyhrát dvanáctileté klisně, žádná ze zástupkyň slabšího pohlaví se také nedokázala prosadit třikrát v řadě.

Váňa po své 28. a (asi) poslední Velké pardubické: Porazil nás věk
Video se připravuje ...

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud