MS atletika 2019 | Seriálová scéna v reálu na MS! Borec dotáhl do cíle vyčerpaného soupeře | iSport.cz
Martin Hašek
27. září 2019 • 20:08

Seriálová scéna v reálu na MS! Borec dotáhl do cíle vyčerpaného soupeře

TOP VIDEA
Slovácko - Plzeň: Povedený brejk zakončil Hellebrand, 2:1! Slovácko - Plzeň: Povedený brejk zakončil Hellebrand, 2:1!
Vrba po prohře v Plzni: Ztráta Kalvacha? Aspoň prostřídáme sestavu Vrba po prohře v Plzni: Ztráta Kalvacha? Aspoň prostřídáme sestavu
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO Z KATARU | Tohle se většinou vídá jen ve filmu. Běžec Braim Suncar Dabó z Guinney-Bissau ale na atletickém mistrovství světa v Dauhá napodobil legendárního Ondřeje Veseckého s tváří Svatopluka Skopala z populárního seriálu Dlouhá míle. Zatímco Vesecký podle scénáře pomohl soupeři v závěru maratonu, Dabó v reálném rozběhu na 5000 metrů dotáhl do cíle vyčerpaného soupeře Jonathana Busbyho z Aruby.Tělo mu prostě vypovědělo službu. Busby se v rozběhu pětky na mistrovství světa totálně zavařil. Přesto se nevzdával. Už když mu zvonili do posledního kola, trpěl jak zvíře. Krok za krokem, s bolestí ve tváři se blížil k cíli.

Publikum plné rozdováděných fanoušků afrických běžců ho mohutným aplausem povzbuzovalo k cíli. A pak přišla ještě další pomoc. 300 metrů před cílem zezadu přiběhl Dabó, vzal svého soupeře kolem ramen a začal ho tlačit k cíli.

K němu se oba nakonec za mohutných ovací stadionu doplížili. Hrdina Dabó postrčil vysíleného Busbyho za čáru před sebe, takže byl v čase 18:10,68 minuty v cíli dřív o 21 setin sekundy. „Můj hlavní cíl byl reprezentovat co nejlépe svou zemi a jsem rád, že jsem tomu klukovi mohl pomoci. Viděl jsem, že neběží normálně, že je skloněný. Uvědomil jsem si, že by nedokončil. Moje myšlenky se upnuly k tomu, abych mu pomohl dokončit,“ líčil Dabó.

Žádný velký rozhovor spolu spolu oba hlavní aktéři posléze nevedli. „Bylo mu špatně, nemohl moc mluvit. A nemluvíme stejným jazykem, takže by každopádně naše konverzace nebyla moc dlouhá," dodal běžec. 

Českým fanouškům situace připomněla scénu ze seriálu Dlouhá míle, v níž koncem osmdesátých let běžec Ondra Vesecký ztvárněný Svatoplukem Skopalem zastavil u ležícího soupeře a přišel tak o vítězství na mistrovství Evropy v maratonu.

Atletika ale zná podobné případy z reálné historie. Na olympiádě 1908 v Londýně byl z vítězného místa diskvalifikován Ital Dorando Pietri, který se do cíle vyčerpaný dopotácel s drobnou pomocí přihlížejících.

V roce 1992 zase na olympiádě v Barceloně v semifinále čtvrtky zastavil Brit Derek Redmond kvůli zranění svalu, chvíli zoufale seděl na dráze, ale pak se zvedl a pokračoval dál. Po chvíli k němu přistoupil jeho otec, chytl ho za rameno a plačícího ho doprovodil do cíle. I Redmond byl diskvalifikován.

A podobně skončil i Busby. Rozhodčí ho podle atletického pravidla 144.3 f diskvalifikovali. V pravidle je totiž zakázána pomoc jiného atleta (kromě pomoci postavit se) umožňující další dopředný pohyb v závodě.

Dabó skončil v osobním rekordu jako poslední klasifikovaný.

Velké sportovní gesto bylo k vidění na mistrovství světa v atletice. Braim Suncar Dabó z Guinney-Bissau donesl do cíle závodu na 5000 metrů vyčerpaného Jonathana Busbyho
Velké sportovní gesto bylo k vidění na mistrovství světa v atletice. Braim Suncar Dabó z Guinney-Bissau donesl do cíle závodu na 5000 metrů vyčerpaného Jonathana Busbyho

 
Články odjinud


Články odjinud