28. srpna 2007 • 00:00

Den vítězství

japonský zápisník Pro atletiku byl včerejšek velkým dnem na poli sportovního obchodu i z hlediska prostých závodů na mistrovství světa. Mezinárodní federace IAAF nejprve oznámila, že uzavřela novou smlouvu se společností Dentsu, svým marketinkovým partnerem, který v posledních letech zajišťoval sponzorský pool bohatých japonských firem. Kontrakt poběží až do roku 2019 a dává světové atletice finanční jistotu. Večerní události na stadionu Nagai, kde vrcholil třetí soutěžní den světového šampionátu, pak nabídly mix vzrušení, napětí a sportovního mistrovství. Nejdřív předvedli kladiváři nejkvalitnější závod historie šampionátů, když hned sedm z nich hodilo víc než 80 metrů. Obři, kteří jsou na mítincích odstrkovaní pro nebezpečnou povahu své disciplíny, ukázali strhující show. Soutěž okořenila účast domácího hrdiny Kojiho Murofušiho, hrdiny z poutačů. Japonští fanoušci měli smůlu. Na každém z posledních čtyř šampionátů by jeho výkon stačil na medaile, včera skončil až šestý. Následoval úchvatný výkon etiopského vytrvalce Kenenisy Bekeleho, který ještě dvě kola před cílem ztrácel několik metrů proti dvěma rivalům a nakonec stejně mocně zaútočil a na trati 10 000 metrů získal třetí titul v řadě. Chybí mu už jen jediný triumf, aby se vyrovnal velkému předchůdci Haile Gebrselassiemu. A nakonec přišlo finále ženské stovky s magickým finišem, který rozhodly tisíciny sekundy. Atletika není fotbal. Ale takhle má šanci, že bude lidi bavit i v budoucnosti.