19. ledna 2016 • 16:28

Praha neuspěla, basketbalisté musí o OH bojovat na cizím hřišti

Autor: ,
Čeští basketbalisté budou muset usilovat o postup na olympijské hry na cizí půdě
TOP VIDEA
Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu! Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu!
Sparta - Mountfield HK: To byl bodyček! Rozhodčí poslal k zemi Kukumberga Sparta - Mountfield HK: To byl bodyček! Rozhodčí poslal k zemi Kukumberga
VŠECHNA VIDEA ZDE

Čeští basketbalisté budou muset usilovat o postup na olympijské hry na cizí půdě. Praha totiž neuspěla s kandidaturou na pořádání jednoho ze tří kvalifikačních turnajů. Výkonný výbor Mezinárodní basketbalové federace FIBA dal na svém dnešním zasedání přednost kandidaturám Srbska, Itálie a Filipín. Rozdělení 18 účastníků do tří turnajů proběhne při losování 26. ledna. Ženskou kvalifikaci bez české účasti uspořádá Francie."Jsme zklamaní. Mysleli jsme si, že máme šanci, protože jak už jsme řekli mnohokrát, máme za sebou organizaci řady velkých turnajů. V té konkurenci, která byla, nepatříme k těm, kteří by byli opomíjení," řekl generální sekretář České basketbalové federace Michal Konečný.

Praha byla jednou z šesti destinací, které se o turnaj hlásily. Hrát se mělo v O2 areně. Nakonec však Česko neuspělo jako jediná ze zemí, které již měly zaručenou účast díky výsledkům na mistrovství Evropy. Další dvě neúspěšné země Německo a Turecko mohly v kvalifikaci startovat jen v případě, že by dostaly pořadatelství.

Domácí prostředí mohlo být pro svěřence trenéra Ronena Ginzburga velkou zbraní, jak zabojovat o historický postup na olympijské hry. Takto se budou muset s favority poměřit bez podpory svých příznivců.

Podle Konečného dnešní rozhodnutí bude mít i vliv na složení přípravy národního týmu. "Zásadní informací z pohledu přípravy bude to, že nebudeme lpět na tom, abychom uspořádali přípravný turnaj jako generálku na kvalifikaci," dodal Konečný.

Rozhodnutí FIBA příliš nepotěšilo ani české reprezentanty, kteří se těšili na domácí prostředí. Nyní doufají, že budou nalosováni na Filipíny, ačkoli tam by jim v cestě za postupem zřejmě stála silná Francie. "Tipuji, že budeme hrát v Itálii, ale přál bych si jet na Filipíny. Uvidíme za týden," prohlásil kapitán Jiří Welsch na facebooku.

Pro Prahu mohlo jít o největší akci mužského basketbalu od roku 2006, kdy právě O2 arena hostila Final Four Evropské ligy. V roce 2010 pak Česko pořádalo MS basketbalistek a příští rok se v Praze a Karlových Varech uskuteční ME žen. To získalo Česko na úkor Srbska, nyní si obě země roli prohodily.

V Srbsku se bude hrát v Bělehradě, v Itálii v Turíně a na Filipínách v Manile. Pro Filipíny, které byly jediným neevropským kandidátem, jde o historickou basketbalovou událost.

Díky tomu, že pořadatelství připadlo zemím, které si účast zajistily na kontinentálních šampionátech, určila zbylé tři účastníky divoká karta FIBA. Ty dostaly Lotyšsko (8. tým ME), Chorvatsko (9. tým ME) a Turecko (14. tým ME), které překvapivě dostalo přednost před Libanonem (5. tým mistrovství Asie) vzhledem k tomu, že je ve světovém žebříčku o 35 míst výše.

Kvalifikace proběhne 4. až 10. července. Z každé skupiny postoupí do Ria de Janeiro pouze nejlepší tým. Rozdělení do jednotlivých skupin proběhne 26. ledna.

Účastníci kvalifikace: Srbsko, Itálie, Filipíny, Francie, Řecko, Česko, Kanada, Mexiko, Portoriko, Angola, Tunisko, Senegal, Írán, Japonsko, Nový Zéland, Lotyšsko, Chorvatsko, Turecko.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze