Češky spláchly Rumunsko 100:52 a s Dánskem můžou stvrdit postup na ME

0
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

České basketbalistky deklasovaly v kvalifikaci mistrovství Evropy v "bublině" v Istanbulu Rumunsko 100:52 a udělaly velký krok k postupu na červnový závěrečný turnaj ve Španělsku a Francii. O potvrzení účasti budou svěřenkyně trenéra Štefana Svitka bojovat v sobotu v utkání s Dánskem. Bez ohledu na další vývoj jim může start na šampionátu zajistit vítězství, po kterém by skončily ve skupině D první.

Nejlepší střelkyní českého týmu, který si už v první čtvrtině vybudoval čtyřiadvacetibodový náskok, byla s 25 body Julia Reisingerová a přidala k tomu i devět doskoků. S 16 asistencemi řídila útok Lenka Bartáková, Veronika Voráčková zaznamenala double double s 12 body a 10 doskoky.

Český tým v prvním vzájemném utkání v listopadu 2019 v Praze porazil Rumunky až košem Kateřiny Elhotové v poslední sekundě 60:59, ale v odvetě směřoval od počátku k jasné výhře. Reprezentantky dávaly najevo, že nechtějí podobné drama opakovat. Skóre otevřela Natálie Stoupalová, Elhotová trojkou zvýšila na 5:0 a ve čtvrté minutě vedl Svitkův týmu už 11:2. První čtvrtinu ovládly Češky 32:8 a deseti body se na tom podílela Reisingerová.

Na vývoji skóre se ale podílelo osm hráček, včetně kapitánky Romany Hejdové, Voráčkové a Aleny Hanušové, které stejně jako Veronika Šípová a Tereza Vyoralová chyběly na předchozím kvalifikačním bloku v Rize. Přestože se Rumunky do poločasu zlepšily, rozdíl v utkání narostl na 33 bodů.

Ve zbytku zápasu bylo jasné, že půjde jen k výši českého vítězství. Do hry se dostala na konci třetí čtvrtiny i jednadvacetiletá Šípová, která prožila odložený debut v reprezentaci. Na své první trojciferné skóre této kvalifikace dosáhly Češky šest sekund před koncem díky dvěma úspěšným trestným hodům Reisingerové, která s 25 body vyrovnala nejlepší výkon týmu v bojích o ME 2021. Ten patřil od listopadového z duelu s Itálií (63:69) Kateřině Elhotové.

Bartáková vytvořila se 16 asistencemi rekord probíhající kvalifikace. Dosavadním maximem bylo 11 přihrávek, které zaznamenaly právě česká rozehrávačka proti Dánsku (84:64) a také Ukrajinka Alina Jagupovová.

Kvalifikace mistrovství Evropy basketbalistek:

Skupina D (Istanbul):

Rumunsko - Česko 52:100 (8:32, 25:58, 41:76)
Nejvíce bodů:
Margineanová 14, Walkerová 10, Siposová 9 - Reisingerová 25, Hanušová 15, Voráčková 12. Fauly: 18:16. Trestné hody: 19/15 - 18/15. Trojky: 7:11. Doskoky: 33:46.

19:00 Itálie - Dánsko

1. Česko 5 4 1 369:296 9
2. Itálie 4 3 1 293:265 7
3. Rumunsko 5 1 4 323:396 6
4. Dánsko 4 1 3 282:310 5