Druhá výhra! Házenkáři přejeli Izrael a udělali důležitý krok k postupu

0
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?
Nezmarova vize a Kaniovy peníze: nový Liberec. Co Kulenovič a Slavia?

Čeští házenkáři vyhráli i druhý zápas kvalifikace o účast na mistrovství Evropy v roce 2024. Svěřenci španělského trenéra Xaviera Sabatého zvítězili v Izraeli vysoko 29:19, navázali na středeční domácí triumf nad Estonskem a udělali důležitý krok k postupu. Sedmi góly pomohl favoritovi k výhře Matěj Klíma, jenž byl znovu nejlepším střelcem duelu.

Český celek po dvou ze šesti kol kvalifikace figuruje o skóre na druhém místě za vedoucím Islandem, který reprezentanti přivítají v dalším utkání v březnu. Estonsko a Izrael jsou bez bodu. Na šampionát, který bude hostit Německo, postoupí z každé čtyřčlenné skupiny dva týmy a doplní je čtveřice nejlepších mužstev z třetích míst.

Český celek i proti dalšímu outsiderovi dominoval a utkání měl od prvních minut pod kontrolou. Sabatého svěřenci si podobně jako proti Estonsku hned v úvodu vytvořili tříbrankový náskok a ten navíc do poločasu postupně navyšovali. Střelecky se znovu dařilo Klímovi, jenž se v úvodním dějství trefil čtyřikrát. Po změně stran přidal další tři góly a skóroval ze všech sedmi pokusů.

Reprezentanti šli v poločase do kabin s pohodlným náskokem 16:10 a krátce po změně stran zvýšili už na rozdíl devíti branek. Izraelci, kteří dosud hráli na velké akci jen v roce 2002, kdy na mistrovství Evropy obsadili 14. místo, pak sice třemi góly za sebou snížili, ale v závěru opět dominovali Češi. Už je nemuselo mrzet, že po uplynutí času nedal Hrstka sedmimetrový hod.

Český tým se probojoval na sedm z posledních osmi evropských šampionátů. Naposledy v lednu na závěrečném turnaji nepostoupil v Bratislavě ze základní skupiny. Na nadcházející světový šampionát Sabatého svěřenci po dubnovém neúspěchu v play off se Severní Makedonií neprošli. Evropská kvalifikace vyvrcholí v dubnu, závěrečný turnaj v Německu se uskuteční od 10. do 28. ledna 2024.

Izrael - Česko 19:29 (10:16)
Sestava a branky Česka:
Mrkva, Mizera - Hrstka 5, Piroch 3, Kašpárek 2, Reichl 2, Babák 5, Vančo 2, Havran, Harabiš 2, Klíma 7, V. Patzel, Douda, Zeman, Chmelík 1, Franc.
Nejvíce branek Izraele: Lumbroso 6. Rozhodčí: I. Covalcius, A. Covalcius (oba Mold.).
Sedmimetrové hody: 3/2 - 4/3. Vyloučení: 4:4. Diváci: 1095.