Jirásek dostal Olympijský řád | iSport.cz
25. května 2009 • 15:15

Jirásek dostal Olympijský řád

Autor: ČTK
Vstoupit do diskuse
0
Milan Jirásek
TOP VIDEA
iSport podcast: Přestali hráči věřit Kozlově cestě? Ustoupil Baník z přebudování týmu?
MOMENTY 5. kola: Sparta stoprocentní, Fillo smolařem, liberečtí náhradníci selhali
VŠECHNA VIDEA ZDE

Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek dostal na dnešním slavnostním plenárním zasedání při příležitosti 110. výročí založení nejvyššího českého sportovního orgánu Olympijský řád, nejvyšší individuální ocenění Mezinárodního olympijského výboru (MOV).Medaili barona Pierra de Coubertina obdržel Emanuel Bosák, dlouholetý funkcionář a někdejší předseda ČOV.

Ve Velké aule Karolina Univerzity Karlovy se sešla při slavnosti generalita českého sportu. Pro medaili Tibi Gratis, v překladu Díky Tobě, si přišli olympijští vítězové - bývalá oštěpařka Dana Zátopková, skokan na lyžích Jiří Raška, oštěpař Jan Železný, kanoista Martin Doktor či desetibojař Roman Šebrle.

Oceněni stejnou medailí byli mimo jiné také slavná gymnastka Věra Čáslavská, běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, kajakářka Štěpánka Hilgertová či střelkyně Kateřina Emmons. Všichni se z účasti na slavnosti omluvili. Premiérovou cenu Oty Pavla dostal novinář Jaroslav Šálek.

Olympijský řád, řetěz s olympijskými kruhy a olivovou ratolestí, je udělován od roku 1974 za mimořádné zásluhy o rozvoj sportu a olympismu a Jirásek jej obdržel od prezidenta Evropských olympijských výborů Patricka Hickeyho.

Jirásek je ve své funkci už čtvrté volební období od roku 1996, je zároveň členem předsednictva Svazu lyžařů České republiky a členem předsednictva Mezinárodní lyžařské federace (FIS).

Olympijský řád v minulosti obdrželi mimo jiné gymnastka Věra Čáslavská, vytrvalec Emil Zátopek i jeho žena Dana, diskař Ludvík Daněk či Železný, zároveň člen MOV a člen výkonného výboru ČOV.

Medaile Pierra de Coubertina se uděluje osobnostem, které svou činností významně přispěli k rozvoji sportu a olympijské myšlenky. Pětaosmdesátiletý Bosák byl v 60. letech proděkanem pražské Fakulty tělesné výchovy a sportu a také dlouholetým členem Mezinárodní atletické federace IAAF. Kromě předsedy ČOV byl také předsedou Československého svazu tělesné výchovy. Prvním držitelem Medaile Pierra de Coubertina se v roce 1997 stal tehdejší předseda MOV Juan Antonio Samaranch.

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

French Open 2020 (27. září - 11. října 2020, Paříž)
Los Vše o Roland Garros 2020

Velká pardubická (11. října 2020, Pardubice)
130. Velká pardubická ONLINE Vše o Velké pardubické 2020 Vítězové a historie dostihu

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud