31. října 2021 • 14:27

Doprovodná show Prague playoffs: koňský basket a kozácké triky

Autor: nit
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Ondřej Kaše, MVP extraligy. Kdo půjde dál z předkola? | EXTRALIGA
RENTGEN: AC Milán? Hlavně ďábelská levá lajna. Pozor ale taky na presink
VŠECHNA VIDEA ZDE

Prague playoffs, to nebude jen hlavní program, ale atraktivní doprovodný blok. Diváci v něm budou moct vidět ukázky ostatních jezdeckých disciplín a show s koňmi, včetně vystoupení zahraničních umělců. Všechny bloky koňské gala show tak dokreslí neopakovatelnou atmosféru finále Global Champions League, které odstartuje už 18. listopadu v libeňské O2 areně.Vůbec poprvé se v rámci galashow světového parkuru v České republice představí jezdecká disciplína Horseball. Týmovou hru přijedou předvést do O2 areny profesionální jezdci z italského národního týmu a jezdci z Francie.

Jedná se o míčovou hru na koních. Úkolem soupeřících družstev je skórovat co nejvíce košů. Hra je založena na kombinaci pravidel koňského póla, basketbalu a ragby, vznikla ve třicátých letech minulého století ve Francii modernizací argentinského národního sportu pato a patří mezi devět jezdeckých sportů oficiálně patřících pod Mezinárodní federaci pro jezdecké sporty.

První mistrovství Evropy bylo uspořádáno v roce 1992 v Paříži. Ženská kategorie byla poprvé přidána v roce 2003 v italském Albano Terme. Od stejné doby se konají též šampionáty pro sportovce mladší šestnácti let. První mistrovství světa v horseballu se konalo v roce 2008 v portugalském Ponte de Lima a od té doby se pořádá každé čtyři roky. Francie bývá také nejčastějším vítězem světových soutěží.

Další součástí gala show programu je dech beroucí podívaná jezdců – kaskadérů ze Stáje Trojan Praha, kteří předvedou disciplínu Trick riding neboli trikové ježdění. Například džigitovku používali především kozáci, kteří byli ve své době považování za nepřemožitelné jezdce na koních pro jejich rychlost, ohebnost a umění různých přeskoků a závěsů hlavou dolů na hřbetu tryskajícího koně.

Další součástí gala show programu je dech beroucí podívaná jezdců – kaskadérů ze Stáje Trojan Praha, kteří předvedou disciplínu Trick riding neboli trikové ježdění
Další součástí gala show programu je dech beroucí podívaná jezdců – kaskadérů ze Stáje Trojan Praha, kteří předvedou disciplínu Trick riding neboli trikové ježdění

K tomuto umění si trénovali koně a uzpůsobovali i speciální triková sedla. Posléze se toto umění rozšířilo přes Ameriku i do Evropy, kde se z toho umění stala oblíbená show pro diváky.

„Je to krásná ukázka důvěry mezi koněm a jezdcem, kteří splynou v jedno. Kaskadéři ze Stáje Trojan předvedou džigitovky ve svém originálním pojetí. Tito jezdci jsou dlouhodobě najímáni na natáčení filmů a reklam a je opravdu obdivuhodné, co všechno na tryskajícím koni dovedou,“ zmínila Veronika Šimůnková, produkční show programu.

Vedle elegance a dechberoucí atmosféry si přijdou na své také milovníci adrenalinu během sledování soutěží vozatajů a jejich koní. Tuto disciplínu představí Jiří Nesvačil junior, Radek Nesvačil a Jiří Nesvačil senior. Všichni tři pravidelně startují na závodech mezinárodní úrovně, a to včetně těch nejtěžších závodů, jako jsou mistrovství světa či Evropy. Trať pro soutěž čtyřspřeží v O2 areně připraví zkušený Jaroslav Pavel, který se ujme i role rozhodčího.

 „Zatímco v minulých ročnících provázela show program světla, romantika a krásné šaty, letos bude možné fandit i mimo soutěžní program adrenalinovému sportu a umění. Já osobně mám pro letošní doprovodný program pracovní název Rychle a zběsile,“ s úsměvem prozradila na vlnách Equi Radia Veronika Šimůnková.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud