Kdepak důchod. Nikase, který přišel o triumf, přihlásili na Velkou pardubickou | iSport.cz
Květoslav Šimek
18. května 2018 • 12:18

Kdepak důchod. Nikase, který přišel o triumf, přihlásili na Velkou pardubickou

TOP VIDEA
Bucha, Jeřábek, Hašek. Kdo další se vyváže z profesionální smlouvy?
Bizarní posily Plzně: Troublemaker Kace, ale i Poznar nebo Ivanschitz
VŠECHNA VIDEA ZDE

Třináctiletý hnědák Nikas, diskvalifikovaný vítěz Velké pardubické z roku 2015, už byl oficiálně dostihový důchodce. Na podzim se rozloučil s úspěšnou kariérou, majitel Petr Kupka jej vrátil k týmu trenéra Luboše Urbánka, kde Nikas začínal. Jenže kůň je stále plný energie, kdepak důchod. I proto Nikas figuruje na přihláškách do 128. ročníku Velké pardubické steeplechase s Českou pojišťovnou. Příští sobotu, kdy se v Pardubicích běží první kvalifikace, by měl znovu vyběhnout.„Majitel na něm v zimě jezdil, my jsme v tom pak pokračovali a Nikas působí spokojeně,“ vysvětloval trenér Luboš Urbánek pro Derby zápisník Martina Cápa. „Je v pořádku a mám z něj podobný pocit jako kdysi, když jsem ho zamlada trénoval v Radomyšli. Nikde není řečeno, že Velkou opravdu půjde. Zkusí si nějaký menší start a uvidíme, co bude dál. Žádné velké ambice nejsou.“

Podobně uvažuje i Petr Kupka. Nikasův návrat na dostihovou dráhu rozebírat nechtěl, ale rozhodně nemíní na návrat tlačit silou. Ve stáji Castor má jediného koně, nepotřebuje nikomu nic dokazovat. Ještě na podzim byl totiž Kupka pevně rozhodnutý, že Nikas už bude odpočívat. Ze Světlé Hory jej přemístil do Újezdu k Urbánkům.

„Taky mě návrat trochu překvapil, ale říkal jsem to už na podzim - čtrnáct dní po Velké pardubické byl Nikas v nejlepší formě, úplně zářil,“ říká trenér Čestmír Olehla, který hnědáka vedl poslední sezonu. Velkou pardubickou s Petrem Tůmou nedokončili „Nevím, v jakém je teď stavu, ale chápu to. Jestli se ukazuje dobře, tak to ještě chtějí zkusit.“

Nikas by měl poprvé znovu vyběhnout příští sobotu. První kvalifikaci ještě nepůjde, ale je hlášený do steeplechase cross country třetí kategorie na 4400 metrů. Na přihlášce spolu s ním jsou například Poinsettia (Syndikát Hvězda-Olehla) od Čestmíra Olehly nebo Rabbit Hawk Wing (Rabbit Trhový Štěpánov) od Josefa Váni. „Zkusíme start a uvidíme,“ plánuje Urbánek.

Ve své kariéře Nikas vyhrál sedm dostihů. V roce 2011 triumfoval například v prestižní Ceně Labě, o dva roky později byl druhý ve Velké pardubické. O nejcennější vítězství ovšem přišel.

V roce 2015 s Markem Stromským vyhráli v rekordním čase, jenže o triumf přišli kvůli stopovým prvkům nepovolených látek v těle koně (kofein a theobromin). Majitel Petr Kupka sice s trenérem Stanislavem Popelkou vyhráli soudní spor o kontaminované krmivo, ale z listiny vítězů byli vyškrtnuti.

Poslední vyjížďka. Dostihový kůň Nikas se loučil s kariérou

Vítěz Velké pardubické Nikas dopoval. Co si myslí jeho majitel i trenér?

 

Sport 2020

Koronavirus ovlivňuje sport. Sledujte ONLINE
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, na další vývoj se čeká u fotbalové Fortuna ligy. Minimálně do konce dubna se nerozjede ani Premier League na Britských ostrovech.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče * Herní myši na Heuréka.cz

Články odjinud


Články odjinud