Květoslav Šimek
4. října 2021 • 13:12

Šampion s „důchodovou“ pauzou. Koně na start Velké přivede bývalý vítěz

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
TOP jedenáctka sezony: vládne Sparta a Slavia, kdo se vklínil mezi hráče „S“?
S jakým nastavením se Adam Ondra připravuje na blížící se Světový pohár v Praze?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Kvalifikaci na start ve 131. ročníku Velké pardubické se Slavia pojišťovnou splnil. Přesto bude Tzigane du Berlais v neděli v Pardubicích pouze jako čestná hvězda slavnostní přehlídky. Devatenáctku koní povede na start vítěz z roku 2018, který v sezoně přerušil dostihovou kariéru. Majitel Jiří Charvát věří, že pouze dočasně.„Mám velkou radost, že Tzigane du Berlais bude tím, kdo zavede koně do Velké pardubické,“ neskrývá Jiří Charvát. „Udělá si výlet ze Zbraslavic, kde aktuálně je. Letos není v tréninku, ale možná se na dráhu ještě vrátí.“

Desetiletý hnědák se na dráze naposledy ukázal v květnu. V první kvalifikaci doběhl šestý ze čtrnácti účastníků. Žokej Jan Faltejsek se s ním prakticky před každou překážkou pral. „On takový je, člověk na něho musí být trošku přísný,“ krčil po dostihu rameny zkušený žokej. „Je moc opatrný na skoky, vždycky si je pořeší a dává si pozor, aby se mu nic nestalo, aby neměl moc velký dopad. Na tom trošku ztrácíme. Domů zabral, cílovku vyšlápnul dobře, hodnotím to pozitivně. Doufejme, že bude v pořádku, všechno směřuje k druhé neděli v říjnu.“

Další start už v sezoně Tzigane du Berlais ovšem nepřidal, z aktivního tréninku byl stažený. Velkou pardubickou běžel třikrát, vyhrál ji s Janem Faltejskem hned na první pokus v roce 2018. Při obhajobě v roce 2019 smolně upadnul na Taxisu, klopýtnul o Ribelina, který padl těsně před ním. Loni si doběhl pro velmi slušné páté místo.

Tzigane du Berlais vyhrál Velkou pardubickou
Tzigane du Berlais vyhrál Velkou pardubickou

V neděli bude na Tzigane du Berlais startu pouze jako hvězda, která povede koně na slavnostní přehlídku. Tak jako před ním například Sagar, Peruán nebo naposledy Orphee des Blins. A kdo ví, třeba se časem po zdravotní pauze přece jenom ještě divákům představí i na dráze. Jan Faltejsek bude v sedle šestiletého nováčka Mahe Kinga.

Areál Pardubického závodiště se v neděli 10. října otevírá už v 8 hodin, kdy v paddocku začne veterinární přejímka koní do 131. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou. V 10 hodinbude slavnostní zahajovací ceremoniál, o půl hodiny později odstartuje první z osmi dostihů. Velká pardubická startuje v 15:45 hodin. Vstupenky na stání i na tribuny jsou stále v prodeji (www.zavodistepardubice.cz).

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud