Richard Šíma
1. dubna 2009 • 15:59

Giba porazil svět i leukémii

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ačkoli je mu teprve 32 let a stále hraje, už dnes je považován za legendu. Brazilec Gilberto Amaury de Godoy Filho, jehož celý volejbalový svět zná pod jménem Giba, se o víkendu představí v Praze.V barvách ruského Odincova bude usilovat o triumf ve Final Four. A dost možná také o to, aby dokázal, že je stále nejlepším hráčem světa.

Zeptejte se stovky volejbalových expertů z celého světa na tři nejlepší hráče současnosti. Stokrát se mezi trojicí vyřčených jmen objeví to Brazilcovo. A zeptejte se stejného počtu expertů na nejlepšího hráče tohoto desetiletí. Je to Giba. Muž, jenž v šestkovém volejbalu v dresu Brazílie vyhrál snad už vše, co se vyhrát dá.

Možná že v Praze za pár dní zazáří bulharský smečař Kazijskij, možná bude nejlepším hráčem turnaje Gibův spoluhráč z Odincova Schöps, ale největší pozornost bude stejně poutat Brazilcova přítomnost. Na své si ostatně při pohledu na něj přijdou i ženy.

Je nejlepší, protože je nejvšestrannější. Asi byste na světě našli lepšího blokaře, než je Giba. Nejspíše také hráče s lepším servisem, než jakým disponuje Brazilec. Ale komplexnější hráč s tak mimořádně nebezpečným útokem na světě není. Přestože měří pouze 192 centimetrů.

V Brazílii jej milují. V roce 2006 dotáhl svou zemi k titulu mistrů světa. A protože se stejná věc na světovém mistrovství fotbalistů v Německu nepovedla zbožňovanému Ronaldinhovi, byl v tom roce v Brazílii vyhlášen nejlepším sportovcem své země Giba. „Tehdy byl na vrcholu, ale od té doby se jeho hra nezměnila. Pojem nejlepší na světě je velice relativní, proto ho nepoužiju, ale určitě je stále nejvšestrannější,“ ohodnotil Gibovy kvality Zdeněk Haník, trenér českého reprezentačního týmu.

GIBA
Vl. jménem: Gilberto Amaury de Godoy Filho
Narozen: 23. 12. 1976
Národnost: Brazilec
Výška/váha: 192 cm/85 kg
Dosah – smeč: 325 cm
Dosah – blok: 312 cm
Klub: Iskra Odincovo (Rus.)
Největší úspěch: olympijský vítěz z Atén (2004), dvojnásobný mistr světa (2002, 2006), šestinásobný vítěz Světové ligy
Dětství neměl lehké. Dlouhé měsíce musel bojovat s leukémií, než ji porazil. Dodnes se v boji proti této chorobě angažuje. Rostl z něj těžko zkrotitelný živel, jenž byl v roce 2002 pozitivně testován na marihuanu a následně potrestán.

„O té marihuaně vím, ale to bych nechtěl komentovat, protože mám na její užívání svůj názor. Pokud jde o Gibu, sám jsem jej na jednom mistrovství světa viděl v baru hýřit dlouho do noci,“ vybavil si Haník. „Ale to je prostě schopnost jižanských hráčů. Oni mohou strávit noc v baru, popíjet a třeba si užívat i žen, protože druhý den se to na jejich výkonnosti negativně neprojeví. Ba naopak – nezkřečovatí. I když se nedaří, zůstanou uvolnění,“ poznamenal český trenér.

Mezi volejbalisty je světový šampion a olympijský vítěz modlou. V Česku se představil poprvé před dvěma lety. To když jeho tehdejší tým Cuneo narazil v Lize mistrů na Ostravu. Český tým tehdy proti italskému celku uhrál jediný set, ale ostravský nahrávač Juraj Zaťko i přesto zářil spokojeností. Jednou se mu totiž podařilo slavného Brazilce zablokovat. „Před zápasem jsem si moc přál, ať se mi to aspoň jednou povede. Splnilo se mi to,“ vyprávěl tehdy ostravský hráč.

Nepřekonatelný je Giba ve dvojici s brazilským nahrávačem Ricardem. „Hraje-li s ním, není takřka možné jej ubránit,“ konstatoval Haník. Možná proto, že Ricarda v Iskře Odincovo nemá, jej v této sezoně zastiňuje spoluhráč Schöps. Možná proto, že Ricardo nehrál ani na olympijských hrách v Pekingu, Brazilci i s Gibou v sestavě zlato v loňském roce nevybojovali. „Navíc je pro něj čím dál tím těžší se prosadit, protože už ho opravdu znají úplně všichni, ale rozhodně je to pořád jeden z nejlepších hráčů světa a rozhodně je skvělé, že Final Four v Praze bude i s jeho účastí,“ uzavřel Haník.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud