Jan Jaroch
19. února 2016 • 14:50

Neúspěšná Kvitová. Váhá s trenérem, hazarduje s budoucností?

Autor:
TOP VIDEA
SESTŘIH: Bayern Mnichov - Brémy 4:2. Favorit skolil Pavlenkův tým až v závěru utkání SESTŘIH: Bayern Mnichov - Brémy 4:2. Favorit skolil Pavlenkův tým až v závěru utkání
Sáblíková po bronzu: Uspěchávala jsem to, ke konci se mi to trošku vymstilo Sáblíková po bronzu: Uspěchávala jsem to, ke konci se mi to trošku vymstilo
VŠECHNA VIDEA ZDE

Singl hned porážka, debl také. Při dubajském turnaji byla Petra Kvitová neviditelná. A nejhorší start do sezony v její kariéře pokračuje. Stejně jako potenciálně nebezpečný experiment hrát tenis na vlastní pěst bez trenéra. Wimbledonská šampionka tvrdí, že při něm poznává samu sebe, a nazývá tento krok evolucí. Někteří se však obávají, že si zahrává se svou budoucností.


REKLAMA
digi tv

Od 25. ledna, co ukončila sedmiletou spolupráci s Davidem Kotyzou, nevyhrála Petra Kvitová ani zápas. Dvě porážky při Fed Cupu v Rumunsku následoval krach hned v úvodním utkání turnaje v Dubaji, kde si zažádala o volnou kartu, aby si rychleji osvojila zápasovou praxi. Proti snaživé Američance Madison Brengleové (60. na žebříčku) vyhrála první set za 19 minut 6:0, pak však uvadla (6:7, 3:6) a její letošní bilance je alarmujících 1:5.

Ještě předtím se rozhovořila o tom, jak jí současný stav vyhovuje. „Nemám trenéra, jsem sama a docela si to užívám. Doufám, že to mému tenisu pomůže,“ řekla na předturnajové tiskovce a pokračovala:

„Cítím, že je pro mě tento krok důležitý, abych zjistila, co chci a co musím dělat, abych zase hrála dobře. Použila bych pro to slovo evoluce. Cítím se teď svobodnější než předtím. Jsem tu jen sama za sebe a všechny tréninky i povinnosti mimo kurt obstarávám sama, což mě nutí víc přemýšlet a starat se. Dozvídám se něco nového o sobě,“ pravila Kvitová, již v Dubaji nedoprovázel kondiční trenér David Vydra ani žádný sparingpartner. Toho by si však prý ráda našla pro americké turnaje v Indian Wells a Miami, které čekají v březnu.

Kdo bude trenérem?

Rozchod s Davidem Kotyzou vysvětlila pocitem, že se přestala zlepšovat. „Byla to dlouhá spolupráce a cítila jsem, že potřebuji nový impulz. Ale s Davidem jsme si stále blízcí a vycházíme dobře, i když už není mým trenérem. Není to tak, že bychom spolu nemluvili,“ vysvětlovala.

Dozrát k rozhodnutí o potřebě nového impulzu koncem ledna po další společné přípravě na sezonu je stejně tak kostrbaté jako současný stav bezvládí v jejím týmu. Pokud odhlédneme od absence trenérského vedení, je to pro ni extra starost při bookování kurtů, tělocvičen, orientaci na turnajích a dohadování hráček pro tréninky.

Kvitová však hovoří o tom, že jí současná „svoboda“ vyhovuje, a znovu zopakovala, že si nestanovila ani časový horizont, kdy by chtěla nového kouče mít. Podle zákulisních zpráv stejně tak vlažně přistupuje k hledání Kotyzova nástupce.

Podle informací Sportu již měla dost na výběr. Mluvilo se o Tomáši Krupovi, jenž se však vrátil pomáhat Barboře Strýcové. Na přetřes přišla jména jako Jaroslav Navrátil, Petr Korda, Petr Pála, fedcupový trenér David Kunst. Sama se nabízela Biljana Veselinovičová, bývalá trenérka Lucie Šafářové. Ani v jednom z případů zatím nedošlo ke konsenzu.

Kvitová je právě teď na křižovatce, ale zatím jen popojíždí po kruhovém objezdu. Většinový názor přitom je, že by rozhodnutí měla udělat dříve než později. Současný stav totiž může být hazardem s její budoucností.

Momentálně zůstane na osmém místě žebříčku a nemusí se v nejbližší době obávat dramatického pádu, jelikož loni vyhrála v Dubaji a Dauhá jen po zápase a na betony do USA ani neletěla. V navazující antukové části roku ale obhajuje 1430 bodů, čtyřicet procent svého aktuálního zisku. Bez něj by nebyla ani v elitní dvacítce.

ZAČÁTKY SEZON KVITOVÉ PO TURNAJ V DUBAJI
ROK BILANCE ÚSPĚŠNOST
2016 1:5 17%
2015 10:3 77%
2014 4:4 50%
2013 12:5 71%
2012 9:2 82%
2011 16:2 89%
2010 7:4 64%

Trápení Petry Kvitové nebere konce
Trápení Petry Kvitové nebere konce

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

Témata:  sport, tenis, Petra Kvitová
 Klasická verze
Mobilní verze