FORTUNA:LIGA - Základní část - 8. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Jablonec - 19. září 2021   16:00

Sparta
4' Drchal (Haraslín)
1:1
(1:0)
Jablonec
48' Čvančara  (Krob)

Nita – Vindheim, O. Čelůstka, Hancko, Wiesner – Pavelka (C), Sáček (89. Souček) – Pešek (56. Moberg Karlsson), Hložek, Haraslín – Drchal (61. Karabec).
Heča – A. Gabriel, Panák, Štetina, Moberg Karlsson, Souček, Karabec.
Orel – Caletka, Antoníček
Generali Česká pojišťovna Arena, Praha - Bubeneč
8 115 diváků
Hanuš – Libor Holík, V. Kubista, Zelený, Krob – Považanec (C) (80. Martinec) – Pleštil (55. Malínský), Houska, Kratochvíl, Pilař (80. Vaníček) – Čvančara (60. Nešpor).
V. Hrubý – Vaníček, Malínský, Hübschman, Nešpor, Martinec, Surzyn.
Hanuš

SESTŘIH: Sparta - Jablonec 1:1. První domácí ztráta, Čvančara srovnal po přestávce

Držení míče: 61 % : 39 %.
Střely na branku: 4:1. Střely mimo: 6:2. Rohy: 7:5. Ofsajdy: 2:2. Fauly: 12:19.
Sparta na Letné remizovala s Jabloncem 1:1, když oba týmy skórovaly v úvodu poločasů. Na začátku toho prvního po akci Lukáše Haraslína skóroval Václav Drchal, krátce po změně stran pak Krobův centr využil k vyrovnání Tomáš Čvančara.

Sparta pak měla na trávníku územní převahu, vyložených příležitostí si ale moc nevytvořila a utkání se tak z průměru vymykalo zejména počtem žlutých karet, kterých jsme viděli hned dvanáct! Osm z nich putovalo na konto jabloneckých hráčů.
90+3'
90+3'
Poslední šanci zápasu měl Adam Hložek, jeho přízemní střela z dálky ale zamířila vedle jablonecké branky.
90+3'
Jan Krob u postranní čáry přetlačil Andrease Vindheima a vybojoval autové vhazování pro Jablonec.
90+2'
Adam Karabec se dopustil nedovoleného zákroku ve středu hřiště, následně si také prohlíží žlutou kartu.
90+1'
Karlssonově rohu se Jablonec ubránil, Tomáš Wiesner pak pořádně nepřesnou přihrávkou na Švéda odevzdal míč hostujícím fotbalistům.
90+1'
V úvodu tříminutového nastavení se po standardní situaci dostal k odraženému míči Dávid Hancko, střelou z otočky však neprocedil hradbu těl před Hanušem.
90'
Adam Karabec byl faulován Jakubem Martincem při průniku útočnou polovinou, následovat bude další standardní situace ve prospěch rudých.
89'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Michal Sáček, přichází Filip Souček.
88'
Sparťané mohli po zisku míče zaútočit do otevřenější jablonecké defenzivy, Lukáš Haraslín ale akci zbrzdil, pak už domácí snahu zakončil jen centr do náruče Jana Hanuše.
87'
Po Karlssonově centru Adam Hložek v tísni nadrazil míč jen vysoko do vzduchu, pak si pro něj došel Jan Hanuš.
86'
Už osmá žlutá karta pro Jablonec, také Tomáš Malínský ale po svém zákroku na Tomáše Wiesnera u postranní čáry dostává svoji první.
85'
Nakonec střílel David Moberg Karlsson, ovšem trefil jen jabloneckou zeď.
85'
U míče je klubko asi pěti sparťanů, kteří se domlouvají, jak sehrají tuto standardní situaci.
84'
David Houska před vlastním pokutovým územím nedovoleně atakoval Adama Hložka, z čehož bude následovat velmi nebezpečný volný kop ve prospěch Sparty.
82'
Rada předvedl na lavičce i pár žonglů
82'
Rohovému kopu se sparťané ubránili, přičemž před jejich branku pak letěly ještě dva centry, oba však byly výrazně nepřesné.
82'
David Houska vybojoval míč ve středu hřiště, z jeho práce pak Libor Holík na pravém křídle vytěžil rohový kop.
80'
Jakub Považanec předal kapitánskou pásku Vojtěchu Kubistovi.
80'
Střídání v týmu FK Jablonec: ze hřiště odchází Václav Pilař, přichází Antonín Vaníček.
Střídání v týmu FK Jablonec: ze hřiště odchází Jakub Považanec, přichází Jakub Martinec.
79'
Adam Karabec nepříliš ideální zpětnou přihrávkou nadělal starosti dvojici Hancko – Nita, sparťané už ale dostali míč pevně pod svoji kontrolu.
77'
Jubilejní desátou žlutou v tomto zápase dostává David Moberg Karlsson, ten u postranní čáry podrazil Václava Pilaře.
77'
Sedmým jabloneckým hráčem se žlutou kartu se stává Jakub Považanec za špatně načasovaný skluz pod nohy Adama Karabce.
76'
Haraslín se uvolnil ke střele, s ránou Hanuš neměl problémy
76'
Václav Pilař se snažil zahrozit průnikem po levém křídle, Ondřej Čelůstka jej však tělem odtlačil od míče, jehož se pak zmocnil Florin Nita.
76'
Od rohu pokutového území tentokrát střílel Lukáš Haraslín, mířil však přímo do náruče Jana Hanuše.
75'
Následný sparťanský roh stáhl ze vzduchu Jan Hanuš, sparťané se ale zase brzy dostali k míči.
75'
Sparťané zatlačili Jablonec do jeho pokutového území, volný Adam Karabec pak napřáhl zpoza pokutového území a jeho technickou střelu k tyči vyráží brankář Hanuš!
73'
Na následný centr Adama Karabce nedosáhl Dávid Hancko, míč pak proskákal vedle jablonecké branky.
72'
Další žlutá karta putuje na konto Davida Housky, ten zápasnickým chvatem poslal k zemi Adama Karabce.
72'
Při sparťanské standardní situaci však rozhodčí Orel viděl před brankou domácí faul, rozehrávat bude Jan Hanuš.
71'
Malínský srazil rozběhnutého Wiesnera, Sparta bude zahrávat standardní situaci od postranní čáry.
71'
Dnešní souboj na Letné sleduje 8 115 diváků.
70'
Ofsajd také na druhé straně, tempo zápasu teď mírně opadlo.
69'
Útočná snaha Jablonce na levém křídle je brzy zastavena ofsajdem, rozhodčí Orel pak verbálně domlouvá Pilařovi, jenž poponesl míč z místa rozehrávky.
67'
Karlsson se nádherně uvolnil, pravačkou ale střílel vedle
67'
Po hostujícím rohu se míče zmocnil Florin Nita a rychlým výhozem zahájil sparťanský brejk, v jehož závěru se také další střela Davida Moberga Karlssona nevešla mezi tři tyče.
67'
Jablonec se pokusil zahrozit z rychlého brejku, Wiesnerovi se však povedlo ukopnout míč Malínskému na rohový kop.
66'
Karabcův nákop mířil mezi dvojici Hložek – Haraslín, blíže k míči však měl jiný fotbalista s příjmením na „H“, jediný jablonecký zadák v dosahu Libor Holík.
65'
Haraslín si seběhl z levé strany, skákavá rána zamířila do boční sítě
65'
Houskova táhlá rána zamířila o metr vedle
65'
Podobně neúspěšně dopadla na opačné střele Lukáše Haraslína, ten se aktivně zapojil do dění po velmi dlouhé době.
65'
Dokonce mohli také sami zahrozit, dalekonosná rána Davida Housky však postrádala přesnost a proletěla vedle sparťanské branky.
64'
Další útočnou aktivitu Sparty zakončil faul Davida Pavelky, hosté si budou moci na chvíli oddychnout.
63'
Hložek se excelentně otočil s míčem, ale tutovku neproměnil!
63'
Po souhře s Adamem Karabcem se parádně uvolnil Adam Hložek, jeho následnou střelu vyráží Jan Hanuš!
62'
David Moberg Karlsson se uvolnil u rohu pokutového území a jeho technický obstřel zamířil jen těsně vedle branky Jana Hanuše, jenž střelu mohl pouze sledovat!
62'
S příchodem Adama Karabce se jeho jmenovec Hložek přesunul na hrot, Karabec bude působit pod ním.
61'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Václav Drchal, přichází Adam Karabec.
61'
Sparta se ale z rohu znovu nedokázala nijak prosadit.
61'
Nepovedený centr Moberga Karlssona Vojtěch Kubista „vyšperkoval“ ještě nepovedenějším odkopem a daroval domácím rohový kop.
60'
Střídání v týmu FK Jablonec: ze hřiště odchází Tomáš Čvančara, přichází Martin Nešpor.
59'
Adam Hložek pronikl po levém křídle až do pokutového území, po jeho přihrávce se ale nepovedla střela Jakubu Peškovi.
59'
Hlavní arbitr už opět navazuje hru míčem rozhodčího.
58'
Rozhodčí Orel přerušil sparťanskou rozehrávku, neboť na trávníku klečí Tomáš Čvančara a jablonecký útočník bude muset být ošetřen.
56'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Jakub Pešek, přichází David Moberg Karlsson.
56'
Po jabloneckém rohu je Severočechům pískán útočný faul.
55'
Rychlý kontr hostů, Pleštilova sražená rána skončila těsně vedle
55'
Tomáš Malínského na trávníku přivítal hromový pískot za jeho výroky na sparťanskou adresu během působení ve Slovanu Liberec.
55'
Střídání v týmu FK Jablonec: ze hřiště odchází Dominik Pleštil, přichází Tomáš Malínský.
55'
Rozehrávka nakrátko domácím vůbec nevyšla, přihrávku vystihl Vojtěch Kubista a rozjel rychlý protiútok, v jehož závěru je Pleštilova střela sražena na rohový kop.
54'
Sparťané přesunuli hru k jabloneckému pokutovému území a celkem jednoduše vybojovali rohový kop.
53'
Série žlutých karet pokračuje, za faul na Adama Hložka ve středu hřiště pátou jabloneckou dostává také druhý stoper Vojtěch Kubista.
53'
Na další nebezpečný centr Jana Kroba hosté nedoskočili a míče se zmocnila Sparta.
52'
Andreas Vindheim inkasuje žlutou kartu za faul na Miloše Kratochvíla u postranní čáry, následovat bude standardní situace pro Jablonec.
52'
Jakub Považanec elegantně přešel přes dva protihráče, proti třetímu už si ale naložil příliš velké sousto a o míč přišel.
51'
Obecenstvo na Letné se probouzí a hlasitě podporuje Spartu, v držení míče však je Jablonec.
50'
Střelec jablonecké branky ve středu hřiště přistrčil Davida Pavelku, píská se proti hostům.
48'
Čvančara přilétl do malého vápna na Krobův centr, 1:1!
48'
Jablonec právě vstřelil branku!
Také první jablonecká střela na branku končí v síti! Na centr Jana Kroba si naběhl TOMÁŠ ČVANČARA a přesnou hlavičkou kolem bránícího Dávida Hancka nedal Florinu Nitovi šanci zasáhnout!
48'
Po následné standardní situaci se míč od hlavy Ondřeje Čelůstky odrazil daleko vedle jablonecké branky, rozehrávat se bude od Jana Hanuše.
47'
Zelený přišlápl Drchala a se štěstím unikl druhé žluté kartě
47'
Václav Drchal ve středu hřiště obral o míč Miloše Kratochvíla, ten následně podkopl sparťanského fotbalistu a pořádně riskoval druhou žlutou kartu, rozhodčí Orel však o ni nechce ani slyšet.
46'
Také druhý poločas byl zahájen rozehrávkou fotbalisty s osmičkou na dresu a jménem David, tentokrát sparťana Pavelky.
46'
Po přestávce vyběhly oba celky zpět na trávník v základních sestavách.
První poločas souboje Sparty s Jabloncem nabídl rychlou branku Václava Drchala, pak ale také celou řadu nepřesností a tuhý boj, v němž jsme viděli už pět žlutých karet. Jablonec se prvních pětadvacet minut takřka nedostal přes půlku, pak už ale hru vyrovnal, na vyrovnání však čeká marně.
45+1'
45+1'
Václav Drchal vybojoval míč na pravém křídle jen pomocí nedovoleného zákroku, tím skončí první poločas.
45+1'
V úvodu nastavení mohli hosté zahrávat standardní situaci, při Krobově centru je však máván ofsajd.
45+1'
Rozhodčí Orel k úvodním pětačtyřiceti minutám přidává jednu nastavenou.
45'
Florin Nita se zdlouhavou rozehrávkou dostal pod tlak Davida Housky, v poslední chvíli se rumunskému brankáři povedlo odkopnout míč alespoň za postranní čáru.
44'
Čtvrtá žlutá karta pro Jablonec, Jan Krob skluzem ve středu hřiště zastavil útočný rozlet Adama Hložka.
43'
Holíkův centr přeletěl nabíhajícího Kratochvíla, odraženého míče se ještě mohl zmocnit Čvančara, byl ale v protipohybu.
42'
Jan Krob dostal příliš prudkou přihrávku na levé křídlo, míč už nedostihl na hrací ploše a pouze jej zlostně nakopl do reklamních panelů.
41'
Hložek dostal spoustu prostoru, z penaltového puntíku netrefil bránu
41'
Po dlouhé době si šanci vypracovala Sparta! Postupný útok zakončila přihrávka Dávida Hancka na volného Adama Hložka, jehož prudká rána prosvištěla kolem pravé tyče jablonecké branky!
40'
Jakub Považanec byl faulován ve středu hřiště a míče se mohli ujmout hosté, rychlá rozehrávka právě jabloneckého kapitána ale končí v zámezí.
38'
Při Krobově centru z levého křídla mu před branku nabíhali tři spoluhráči, zkušený krajní obránce je ale překopl.
38'
Po jabloneckém autu se zády k brance snažil uvolnit Kratochvíl, jeho střelu však sparťané zablokovali.
36'
Při Holíkově centru byl Miloš Kratochvíl pokryt domácími zadáky a nepovedlo se mu míč zpracovat, ani sklepnout spoluhráčům.
34'
David Pavelka v přetlačované s Jakubem Považancem ukopl hostujícímu kapitánovi míč, k nevoli diváků je mu však pískán faul, navíc dostává žlutou kartu.
33'
Nakrátko rozehraný roh Spartě nevyšel, Jakub Pešek se při průniku do pokutového území dostal s míčem do zámezí a bude se kopat od Hanušovy branky.
33'
Sparta po čase přenesla hru k jabloneckému pokutovému území a vybojovala rohový kop.
32'
Nepovedený nákop Davida Housky po útočné polovině, někdejší středopolař olomoucké Sigmy nasměroval míč do území nikoho, došel si pro něj Florin Nita.
30'
Kubista našel hlavou Čvančaru, ale jeho pokus zamířil nad bránu!
30'
Pohledná souhra Jablonce, při Považancově nákopu si za sparťanskou obranu naběhl znovu Kubista, jenžhlavou našel před branku nabíhajícího Tomáše Čvančaru, ten v nadějné pozici další hlavičkou minul Nitovu branku.
29'
Při dalším rohu Jablonce Kubista přeskočil bránícího protihráče, zakončit na branku se mu ale nepovedlo.
28'
Skákavý centr z rohu se hostům nepovedl, následně zřejmě praskl míč, rozhodčí Orel tak žádá od laviček nový.
27'
Krobův centr se od Jakuba Peška odrazil za brankovou čáru, následovat bude premiérový rohový kop Jablonce.
25'
Adam Hložek si v pokutovém území Severočechů celkem jednoduše vyměnil míč s Lukášem Haraslínem, pak mu ve střele v otočky na poslední chvíli stačil zamezit Jakub Považanec.
24'
Hložek si převzal míč v oblíbeném prostoru, ale neřešil akci rychle
24'
Hostující snaha ale záhy skončila velmi nepřesným centrem, míč doskákal až za sparťanskou branku.
24'
Po Pavelkově faulu na Kratochvíla se Jablonec bude moci vůbec poprvé v zápase přesunout na sparťanskou polovinu.
22'
Po dalším jabloneckém faulu ve středu hřiště se Dávid Hancko snažil rychlou rozehrávkou vysunout Václava Drchala, pas druhého ze sparťanských Slováků v základní sestavě ale byl příliš pomalý.
21'
Útočná snaha Lukáše Haraslína na levém křídle je přerušena hvizdem hlavního rozhodčího, tomu neunikl Slovákův zásah rukou při průniku kolem Holíka.
20'
Arbitr pískl do píšťalky až o chvíli později, kdy skluz Miloše Kratochvíla pod nohy Michala Sáčka ocenil už třetí žlutou kartou pro hostující hráče.
19'
Lukáš Haraslín se průnikem k pokutovému území a následným pádem snažil vybojovat faul pro Spartu, rozhodčí Orel ale tentokrát nechává pokračovat ve hře.
18'
Po rohu míč nebezpečně proletěl před jabloneckou brankou, rudí se ale do zakončení nedostali.
17'
Václav Drchal si z levého křídla navedl míč do pokutového území, pak jeho prudkou střelu hosté srazili na druhý sparťanský roh zápasu.
15'
Michal Sáček byl nedovoleně atakován na útočné polovině, už druhou žlutou kartu v hostujícím týmu za tento zákrok dostává Tomáš Čvančara.
13'
Hosté také brzy přišli o míč, Tomáš Wiesner však při útočném výpadu střílel vysoko nad branku.
12'
Václav Drchal se aktivním napadáním snažil dostat pod tlak Vojtěcha Kubistu a zamezil mu v nahrávce brankáři Hanušovi, Jablonec bude vhazovat z hloubi vlastní poloviny.
11'
Po odrazu míče do zámezí u protilehlé tribuny rozhodčí přisoudili vhazování Jablonci, což se nelíbí poblíž sedícím fanouškům.
10'
Aktivní Haraslín zakombinoval v pokutovém území Jablonce s Hložkem, toho hosté nepustili do zakončení a Sparta je donucena k založení další útočné snahy od středové čáry.
9'
Adam Hložek dostal těžkou přihrávku od Dávida Hancka k postranní čáře, v tísni už se mu nepovedlo udržet míč ve hřišti.
9'
Následnému rohovému kopu se Jablonec ubránil, odraženého míče se však znovu ujali fotbalisté v rudém.
8'
Haraslín si udělal prostor, sražená rána zamířila nad břevno
8'
Další sparťanská příležitost! Domácí fotbalisté se usadili u soupeřova pokutového území, Jakub Pešek si všiml volného Lukáše Haraslína, jeho střelu hostující zadáci dokázali srazit mimo branku.
6'
Jaroslav Zelený bude hrát většinu zápasu se žlutým napomenutím, vysloužil si jej za zákrok na Davida Pavelku u středové čáry.
4'
Drchal si připsal první gól po návratu na Letnou, 1:0
4'
Sparta právě vstřelila branku!
Sparta se ujímá brzkého vedení! Lukáš Haraslín byl při dravém průniku útočnou polovinou faulován, rozhodčí Orel však ponechal výhodu, Haraslín se dostal za záda jabloneckých zadáků, v pádu posunul míč k VÁCLAVU DRCHALOVI, jenž tváří v tvář brankáři Hanušovi nezaváhal a otevírá skóre zápasu!
3'
Neúspěšný průnik Jana Kroba podél postranní čáry, hostující bek už se dostal do zámezí a vhazovat může Andreas Vindheim.
2'
Sparťané mají v úvodu zápasu míč na svých kopačkách, zatím však převážně na vlastní polovině, kam Jablonec vytahuje svůj presink.
1'
Úvodního výkopu se ujal David Houska a je rozehráno!
1'
Sparťané nastoupí v tradičních rudých dresech, Jablonec oblékl černou sadu.
Na trávník postupně zamířila trojice rozhodčích v čele s Pavlem Orlem, sparťanští a po nich i jablonečtí fotbalisté.
Letenskou arénou zní klubová hymna Sparty „Zpívej, kdo jsi sparťanem!“, blíží se nástup aktérů zápasu na trávník.
Velkého aplausu přítomných fanoušků se dočkal David Lafata, jenž včera oslavil čtyřicáté narozeniny a kromě Sparty zanechal významnou stopu také právě v Jablonci, odkud na Letnou v lednu 2013 přestoupil. V dresu obou dnešních soupeřů se celkem šestkrát stal nejlepším ligovým střelcem.
Ve sparťanské sestavě jsou dvě změny oproti jedenáctce startující v Kodani, vynucenou změnou je účast Andrease Vindheima místo zraněného Matěje Polidara, přičemž stejně jako během zápasu proti Bröndby se na post levého obránce přesune Tomáš Wiesner, v útoku pak dostane šanci Václav Drchal, Adam Hložek se stáhne na post podhrota a jen na lavičce zůstane Filip Souček.

Základní sestava Jablonce obsahuje jediné nové jméno v porovnání s tou, která nastoupila proti Kluži, na hrotu útoku místo Martina Doležala bude působit Tomáš Čvančara.
Do úvodního výkopu na Letné zbývá sedmnáct minut, fotbalisté se čile rozcvičují na hrací ploše, mezitím se začínají pozvolna zaplňovat tribuny.

AC Sparta Praha: Nita – Vindheim, O. Čelůstka, Hancko, Wiesner – Pavelka (C), Sáček – Pešek, Hložek, Haraslín – Drchal.
Náhradníci: Heča – A. Gabriel, Panák, Štetina, Moberg Karlsson, Souček, Karabec.

FK Jablonec: Hanuš – Libor Holík, V. Kubista, Zelený, Krob – Považanec (C) – Pleštil, Houska, Kratochvíl, Pilař – Čvančara.
Náhradníci: V. Hrubý – Vaníček, Malínský, Hübschman, Nešpor, Martinec, Surzyn.

Rozhodčí: Orel – Caletka, Antoníček.
FK Jablonec

Jablonci vůbec nevyšel vstup do letošního ligového ročníku, když v minulém kole sice porazil 1:0 Karvinou, v dosavadních sedmi zápasech však uhrál jen 8 bodů za dvě vítězství, dvě remízy a tři porážky, přičemž skóre mají Severočeši dokonce hrozivých 5:11.

V Konferenční lize Jablonec rozehrál základní skupinu cennou výhrou 1:0 nad rumunskou Kluží, kterou zařídil penaltovou trefou Václav Pilař, v závěru září čeká tým Petra Rady cesta do Alkmaaru.

Na pražské Letné se Jablonci v posledních letech vůbec nedaří, na ligové vítězství tu čeká už od března 2007, kdy senzačně zvítězil na úvod jarní části 3:0, od bezbrankové remízy v listopadu 2018 tu pak prohrál všechny čtyři následující ligové zápasy i loňský pohárový.
AC Sparta Praha

Sparta vstupuje do zápasu z druhého místa se ztrátou pěti bodů na vedoucí Plzeň, která však odehrála svůj zápas osmého kola už včera. V dosavadních sedmi zápasech sparťané pětkrát zvítězili, body ztratili jen remízou na Bohemians a naposledy prohráli právě v Plzni.

Ve čtvrtek se Sparta představila v Kodani proti místnímu Bröndby, v úvodním zápase skupinové fáze Evropské ligy uhrála proti dánskému mistrovi bezbrankovou remízu, když zejména ve druhém poločase byla výrazně lepším týmem, svoji převahu však nedokázala zužitkovat ve tříbodovou trefu.

Dlouhodobě zraněni jsou Casper Höjer a Ladislav Krejčí mladší, na několik měsíců je mimo hru kvůli plicní embolii i Ladislav Krejčí starší a v Kodani se mezi marody zařadil i Matěj Polidar, Spartě tak nějakou dobu bude chybět klasický levý obránce.
Hezké odpoledne z pražské Letné, kde se v rámci osmého kola fotbalové FORTUNA:LIGY utkají čeští zástupci v základních skupinách evropských pohárových soutěží, Sparta hostí Jablonec.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:00.