Premier League - 24. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Bournemouth : Brighton - 21. ledna 2020   20:30

Bournemouth
36' H. Wilson (Solanke) • 41' Groß(vl.)  • 74' C. Wilson
3:1
(2:0)
Brighton
81' Mooy
Bournemouth
Ramsdale – A. Smith, Francis, Aké, Rico – H. Wilson (89. L. Cook), Lerma, Billing, Fraser – C. Wilson, Solanke (86. Gosling).
Boruc – Kelly, Simpson, Surman, Surridge.
Friend – Beck, Holmes
Vitality Stadium, Bournemouth
10 065 diváků
Brighton
Ryan – Alzate, Webster, Dunk, Bernardo (60. March) – D. Stephens, Pröpper, Mooy – Groß (60. Trossard), Maupay, Džahánbachš (60. Connolly).
Button – Schelotto, Duffy, Murray.

Bournemouth v lamanšském derby poráží Brighton, po čtyřech zápasech přerušil gólový půst a po šesti zápasech si připisuje nesmírně cenné vítězství do tabulky. Bodově se "třešně" dotáhly na Aston Villu i West Ham a na celou trojici na hraně sestupu má poražený Brighton už jen dvoubodový náskok.
Zápas začal v hodně vlažném tempu, první šanci měli hosté, kteří pak ale dvakrát inkasovali. Po přestávce zvýraznil náskok po kličce do prázdné brány Callum Wilson, který měl významný podíl i na druhém gólu, nakonec připsaném jako vlastní. Hosté měli celý zápas více ze hry, alespoň čestného úspěchu se dočkali až v závěru díky "angličanu" Australana Mooye.
Držení míče: 34 % : 66 %.
Střely na branku: 4:8. Střely mimo: 4:6. Rohy: 5:8. Ofsajdy: 2:1. Fauly: 9:12.
90+5'
90+3'
Z velkého závaru nedokázali hosté nečistě trefenými pokusy propálit hradbu těl a na několikátý pokus dokázal míč zkrotit ležící Ramsdale.
90+2'
Rozhodčí prověřoval situaci po předchozím trestném kopu, o faul ani ruku v šestnáctce se nejednalo a tak Brighton kope pouze roh.
90+1'
Mooyův přímý kop lízl hlavou jeden z bránících hráčů a útok Brightonu může pokračovat rohem.
90+1'
Žlutou kartu dostává Jefferson Lerma (AFC Bournemouth).
90'
Rozhodčí Friend nastavuje čtyři minuty.
89'
Střídání v týmu AFC Bournemouth: ze hřiště odchází Harry Wilson, přichází Lewis Cook.
87'
Mooyův polovysoký centr chtěl před bránou zasáhnout March, místo toho trefil clonícího Smithe do předloktí.
86'
Střídání v týmu AFC Bournemouth: ze hřiště odchází Dominic Solanke, přichází Dan Gosling.
85'
Bílomodří mají míč jako většinu zápasu v držení, pokusí se ještě o zázrak? Nějaký čas ještě zbývá.
82'
Rozhodčí ještě krátce prověřil na videu, zda si Mooy nezpracoval míč rukou. Verdikt je jasný, gól platí.
81'
Brighton právě vstřelil branku!
Domácí odhlavičkovali míč hodně mizerně, takže ho zachytil Australan AARON MOOY a krásným angličanem po předchozí zasekávačce střílí čestný úspěch "racků".
80'
Domácí pelášili čtyři na tři, Fraser diagonální přihrávkou doprava zahnal Harryho Wilsona z ideálního postavení a jeho centr už si Ryan snadno pohlídal.
78'
Hosté chybovali při rozehrávce na vlastním velkém vápně a křížná rána Ryana Frasera sviští těsně vedle zadní tyče Mathewa Ryana.
76'
Ramsdale skočil po Mooyově přízemní střele z dálky, ovšem zasahovat ani nemusel. Míč klouže metr vedle jeho levé tyče.
74'
Bournemouth právě vstřelil branku!
Solankeho kolmici sám sobě přiťukl patou do strany CALLUM WILSON, kličkou se zbavil Ryana a zasunul do prázdné brány. Po trochu nespravedlivě odebraném druhém gólu teď proti jeho autorství nemůže nikdo nic namítat.
72'
Alzate ve vápně zezadu podkopl Calluma Wilsona a je po akci.
71'
Aaron Ramsdale vyškrabuje i Mooyovu výstavní střelu zpoza velkého vápna konečky prstů přes břevno na další roh.
70'
Jefferson Lerma se úplně ustřelil, jeho pokus ze střední vzdálenosti po Fraserově pěkné zpětné přihrávce letí blíže rohovému praporku než bráně.
70'
A ani z rohového kopu se "rackové" neprosazují, odkopává se od branky Bournemouthu.
69'
Neal Maupay vyslal z 20 metrů šlehu pod břevno, mladý brankář Aaron Ramsdale znovu předvedl skvělým zákrokem své umění.
68'
Střídající Connolly se na půlící čáře obtáčel kolem protihráče a byl faulován.
67'
Dnešní utkání sleduje 10 065 diváků.
65'
Po Mooyově rohu zakončuje levačkou k tyči Lewis Dunk, domácí brankář zasahuje na čáře s jistotou.
64'
Domácí Adam Smith raději odehrál míč na rohový kop.
62'
Harry Wilson dostal přihrávku na penaltovou značku od svého jmenovce Calluma, obranu Brightonu však nepropálil.
61'
Zpoza šestnáctky vystřelil Dunk, domácí brankář si poradil.
60'
Trenér Potter provádí radikální řez a naráz využívá všechny možnosti střídání v týmu Brighton & Hove Albion FC: místo Alírezá Džahánbachše přichází Aaron Connolly, Bernardo Fernandes přepouští svůj post Solly Marchovi a smolař Pascal Groß bude nahrazen Leandrem Trossardem.
59'
Mathew Ryan zachraňuje jednou rukou na čáře takřka jistý gól. Po Fraserově trestném kopu ze strany hlavičkoval zblízka do protipohybu Billing, ale třetí zásah nepřidal.
58'
U střídačky už postávají svlečení tři fotbalisté v modro-bílých dresech. Trenér Potter se zjevně rozhodl k radikálnímu řezu.
57'
Ramsdale zakopává razantně malou domů za půlící čáru.
54'
Neal Maupay se snad zalekl příliš volného prostoru a místo dalšího postupu zbytečně přihrával obsazeným spoluhráčům. Míč získali obránci červeno-černých.
52'
Druhá půle začala podobně vlažně jako ta první. Nákop z hloubi směřuje k Ramsdalovi.
49'
Rohový kop vzápětí nevyužili ani fotbalisté Brightonu. Jednou rukou přehazuje ostrý centr přes nabíhající hráče brankář Ramsdale.
48'
Po rohu se však píská proti Bournemouthu. Rukou zahrál Lerma.
47'
Akci Calluma Wilsona na druhé straně zastavují hosté za cenu rohu.
47'
Alírezá Džahánbachš si při průniku vpřed dal míč na dlouhou nohu, bez naděje ho ještě zasáhnout zkusil vymodlit pádem faul, ale rozhodčího neobměkčil.
46'
Dlouho opatrný a nudný fotbal přinesl první šanci až na sklonku úvodní půlhodiny. Hostující Maupay ji však neproměnil a během pěti minut naopak skórovali dvakrát domácí, kteří směřují za první výhrou po šesti zápasech.
Autorství druhého gólu ještě upřesníme, zatím je gól připsán jako vlastní Großovi. Podle záznamu se zdálo, že střílel Callum Wilson.

Statistiky první půle:
Držení míče 35% – 65%, střely na bránu 2:2, střely mimo 2:3, rohy 4:2, fauly 2:6, ofsajdy 1:1.
45+1'
45+1'
Dva góly domácí fotbalisty ohromně povzbudily, třešně mají chuť na další a hosté se nemohou vymanit z tlaku.
45'
Nastavuje se jedna minuta.
45'
Mathew Ryan vyboxoval rohový kop do dálky, ale domácí vzápětí vybojvoali další. Fraser ještě dostal štulec od Džahánbachše, spoluhráče přiběhl mstít Aké a vypukla strkanice jako při hokeji.
44'
Solankeho nebezpečný centr odvrací Dunk skluzem na další roh pro Bournemouth.
43'
Pascal Groß převzal míč od Mooye a pokusil se napravit svůj podíl na obdržené brance, střela však letí vysoko nad.
41'
Na předchozí gól čekali domácí čtyři zápasy, na další jen pět minut. Rohový kop skočil před Calluma Wilsona, který ho usměrnil ze tří metrů bez přípravy a do sítě ho ještě tečoval PASCAL GROẞ, jemuž je gól připsán jako vlastní.
40'
Bernardo Fernandes zachraňuje pro hosty situaci za cenu rohu.
40'
Ryan podběhl centr a přepadl přes vlastního spoluhráče, naštěstí pro něj měl Callum Wilson před prázdnou bránou k míči daleko.
38'
Jeden z hostujících hráčů zůstal chvíli ležet na studeném a mokrém trávníku, ale hra pokračuje.
36'
První gól roku 2020 vyvolal obrovský jásot na tribunách. Po Solankeho přihrávce ho z deseti metrů trefil prudkou levačkou HARRY WILSON.
35'
Do rychlého protiútoku se vydali hosté. Džahánbachš sklepl míč pro Mooye, který přestřelil.
34'
Druhý roh v rychlém sledu, domácí si však nerozuměli a z Lermovy nepřesné kolmé přihrávky vzešel jen odkop od Ryanovy brány.
34'
Bournemouth rozehrál rohový kop nakrátko, po cik-cak kombinaci se dostal ke střele Harry Wilson, jenže trefil jen překážejícího spoluhráče.
33'
První velká šance domácích! Callum Wilson vysunul Solankeho, od něj dostal do úplně prázdného prostoru za přebíhající obrannou čtveřici míč Diego Rico. Všichni několik vteřin čekali, než si naběhne na ránu, kterou nakonec otřel o boční síť.
31'
Pascal Groß přistižen v postavení mimo hru.
29'
Žlutou kartu dostává Bernardo Fernandes (Brighton & Hove Albion FC).
28'
Na rohu malého vápna si Maupay počkal na odskok Mooyova bochánku a napálil ho na bránu. Ramsdale zázračně jednou rukou vyráží, dorážku pak francouzskému střelci zablokoval obránce Aké.
27'
Dunkovi se v pozici posledního muže zamotal míč pod nohy a málem mu ho vypíchl Solanke.
25'
Hosté jsou častěji na míči, jejich kombinace jsou však příliš opatrné a bez nápadu.
24'
Na zemi leží v modrobílém dresu Lewis Dunk a rozhodčí na chvilku přerušuje hru.
23'
Alzate narazil míč do domácí šestnáctky, tam se však Pascal Groß probíjel k míči s pomocí faulu na Akého.
21'
Dvacet minut hry za námi, po nějaké šanci zatím ani vidu, ani slechu.
20'
Davy Pröpper přiťukl Maupayovi, který z 20 metrů nastřelil jen jednoho z domácích beků.
18'
Lerma ucítil na zádech lehký dotyk hostujícího Große a nafilmoval pád, který mu rozhodčí zbaštil.
17'
Trestný kop rozehrál také brightonský Maupay, celý houf nabíhajících hráčů asi cítil závan větru od letícího míče, ale nezasáhl ho nikdo.
16'
Domácí kopali přímák z dobrých 40 metrů, přetažený centr už na zadní tyči stačil Solanke usměrnit na dlouhou nohu jen do Ryanovy náruče.
15'
Harry Wilson si to namířil přímo na bránu a Mooy ho zastavil jen nedovoleným postrčením.
14'
Také druhému rohu se fotbalisté Bournemouthu ubránili a zakopávají míč na soupeřovu polovinu.
14'
Alírezá Džahánbachš si míč navedl na střed, přehodil si ho proti dvěma obráncům na pravačku a ti jeho dobrou střelu tečují nad břevno.
12'
Aaron Ramsdale podklouzl při odkopu, naštěstí pro brankáře "třešní" nedokázali hosté rychle zformovat útok.
10'
Píská se faul hostujícího Pröpera na Harryho Wilsona.
8'
Solanke vypomohl v obraně a ubránil naskakujícího Džahánbachše.
7'
Svižná souhra vynesla Brightonu rohový kop po zblokované přihrávce Bernarda Fernandese.
7'
Ramsdale musel vytáhnout ostrý zákrok proti střele kanonýra Maupaye, kterého před velkým vápnem uvolnil Pascal Groß.
5'
Brankář Ryan si při rozehrávce dvakrát narazil s obránci do trojúhelníků za přihlížení útočníků Bournemouthu.
3'
Hosté potáhli akci středem, Stephens ťukl míč doleva zcela volnému Bernardovi, ale Brazilec na svou slabou střelu vedle pyšný nebude.
2'
Oťukávací pasáž končí odmávaným ofsajdem domácího Calluma Wilsona.
1'
Fotbalisté Bournemouthu vycházejí z tunelu v červeno-černých dresech pod teplákovými bundami, Brighton nastoupí v bílo-modré kombinaci.
Domácí "třešně" se dnes musejí obejít bez zraněných Staceyho a Kinga a potrestaného Cooka, na marodce hostujících "racků" zůstávají jen dlouhodobě zranění Burn a Izquierdo.

AFC Bournemouth: Ramsdale – Smith, Francis, Aké, Rico – H. Wilson, Lerma, Billing, Fraser – C. Wilson, Solanke.
Náhradníci: Boruc – Kelly, Simpson, Gosling, Cook, Surman, Surridge.

Brighton & Hove Albion FC: Ryan – Alzate, Webster, Dunk, Bernardo – Pröpper, Stephens, Mooy – Groß, Maupay, Džahánbachš.
Náhradníci: Button – Schelotto, Duffy, March, Trossard, Connolly, Murray.

Rozhodčí: Friend – Beck, Holmes.
Vzájemné zápasy

Zatímco v loňské sezóně dominoval Bournemouth, který po vítězství 2:0 doma dokonce potupil konkurenta 5:0 na jeho hřišti, nedávný mezisváteční zápas přinesl vůbec poprvé úspěch Brightonu poměrem 2:0 (3. Džahánbachš, 79. Mooy).
Brighton & Hove Albion FC (6-7-10, 26:31, 25 bodů, 15. místo)

Ani východnější z klubů na pobřeží La Manche nemá komfortní postavení, od sestupového pásma jej dělí pouhé tři body. Jeho poslední výhra se datuje do 28. prosince právě nad Bournemouthem, v roce 2020 Brighton doma remizoval s Chelsea i Aston Villou 1:1 a nejtěsnějším poměrem podlehl na hřišti Evertonu.
Nejlepším střelcem klubu je se sedmi góly Neal Maupay, nikdo další nepřekonal metu tří branek.
AFC Bournemouth (5-5-13, 20:36, 20 bodů, 19. místo)

Pokud si fanoušek Bournemouthu v novém roce chtěl zakřičet "Gól!", musel zajít na utkání poháru proti třetiligovému Lutonu. V Premier League ještě domácí neskórovali a usadili se v pásmu sestupu. Z posledních šesti zápasů vytěžili jediný bod a vstřelili jeden gól. Naposledy dokonce podlehl poslednímu Norwichi 0:1. Dočkají se vítězství v derby jihoanglických letovisek?
Ofenzíva klubu je nejhorší v lize, ovšem výjimkou jsou jmenovci Harry a Callum Wilsonovi, kteří nasázeli solidních šest, respektive pět branek.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:30.