US Open bývá tradičně posledním ze čtyř grandslamových tenisových turnajů v sezoně. Koronavirová pandemie však způsobila, že se účastníky prořídlé US Open bude konat jako druhý grandslam roku 2020, z kterého už se odhlásili oba obhájci titulu Španěl Nadal i Kanaďanka Andreescuová.

Vše o US Open 2020 >>

Hraje se v Národním tenisovém centru Billie Jean Kingové v newyorské čtvrti Queens, podle přilehlého parku se mu také říká Flushing Meadows

Areál se může pochlubit mj. dvěma kurty se zatahovací střechou - po největším tenisovém kurtu světa Arthur Ashe Stadium (22 547 diváků), získal zastřešení i Louis Armstrong Stadium (14 069 diváků). Ty však kromě tenistů a jejich realizačních týmů letos zůstanou prázdné, turnaj se v roce 2020 odehraje bez diváků.

Vítězové mužské a ženské dvouhry si na US Open vydělají zhruba 3 miliony dolarů (o 850 tisíc méně než loni). Celková dotace turnaje v betonovém království je 53,4 milionů dolarů, US Open jako první turnaj srovnalo finanční odměny pro ženy i muže.

US Open patří v moderní tenisové éře mezi nejvyrovnanější grandslamy. Naposledy titul ve dvouhře obhájila v roce 2014 Serena Williamsová. Mezi muži je situace ještě vyrovnanější, posledním úspěšným obhájcem titulu byl v roce 2008 Roger Federer, který tím zakončil svou pětiletou nadvládu ve Flushing Meadows.

Z Čechů se do historie nejvýrazněji zapsal Ivan Lendl, který v letech 1982-1989 nechyběl ve finále ani jednou. Pro titul si došel třikrát v letech 1985-1987. US Open pak v roce 1985 vyhrála i Hana Mandlíková.

Články odjinud


Články odjinud