Sbohem, finále. Po Berdychovi padl i Štěpánek

Autor: ČTK, spo
0
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

Je konec! Nadějně rozehrané semifinále Davisova poháru proti domácím Srbům nedokázali čeští tenisté dotáhnout do úspěšného konce. Vedení 2:1 neproměnil v postupový bod Tomáš Berdych, který nestačil na Novaka Djokoviče, v rozhodujícím duelu pak Radek Štěpánek padl s Janko Tipsarevičem 0:6, 6:7, 4:6. Srbové tak zvítězili 3:2 na zápasy a v prosincovém duelu o salátovou mísu přivítají ve své metropoli Francii.

Po čtyřhře přitom měli svěřenci Jaroslava Navrátili blízko k zopakování loňského roku, v kterém se dostali do finále po dlouhých 29 letech.

Vedli už 2:1, ale v neděli nejdříve ukázal Novak Djokovič sílu finalisty US Open a porazil Tomáše Berdycha 4:6, 6:3, 6:2 a 6:4. Štěpánek následně v bouřlivé atmosféře padl s Tipsarevičem.

Rozhodující zápas začal Štěpánek jako ve zlém snu. V prvním setu uhrál sedm výměn a dostal za pětadvacet minut "kanára". Tipsarevič navázal na páteční výkon proti Berdychovi a za podpory servisu a frenetického publika v zaplněné hale na kurtu exceloval.

Jan Hájek (vlevo) a Tomáš Berdych zklamaně sledují radost srbských tenistů po výhře Tipsareviče nad Štěpánkem

První game Štěpánek získal až za stavu 0:1 v druhé sadě, jenomže v vzápětí si znovu ztratil servis. Ve výměnách ale už nezaostával, postupně nutil Tipareviče chybovat a zpátky do setu se dostal brejkem Tipsarevičova podání v páté hře. Sadu tak rozhodl tie-break.

Ve zkrácené hře musel Štěpánek několikrát přerušit podání, protože diváci stupňovali nesportovní chování a při nadhozu hlučeli. Český hráč se nenechal vyvést z míry a za stavu 6:5 měl setbol. Při podání soupeře ale poslal forhend do autu. Tipsarevič si následně servisem připravil svůj setbol a tvrdým returnem ho využil.

Štěpánek i český tým se tak ocitli set od prohry v celém utkání. Ta se přiblížila ještě více, když jednatřicetiletý karvinský rodák vstoupil do třetího setu jako do prvního a rychle prohrával 0:4. Štěpánek ukázal srdce bojovníka, zápas nevzdal a snížil na 3:4. Vyrovnat ale nestihl a zápas za dvě a půl hodiny prohrál.

Semifinále začalo páteční výhrou Štěpánka 4:6, 6:2 a dvakrát 6:4 nad Viktorem Troickým, ale Berdych prohrál s Tipsarevičem 5:7, 2:6, 6:2 a 6:7. Nadějný druhý bod přidali Berdych se Štěpánkem ve čtyřhře, v které porazili pár Djokovič, Zimonjič 3:6, 6:1, 6:4 a 6:1.

Komentované online přenosy s tenisovými experty Kukalem, Šmídem a Chládkovou:

Srbsko - Česko 3:2
Djokovič - Berdych 4:6, 6:3, 6:2, 6:4
Esa: 4:7. Dvojchyby: 2:1. Nevynucené chyby: 34:58. Vítězné údery: 29:38. Využité brejkboly: 5 ze 10 - 2 ze 2. Celkem získané míče: 121:98. Čas: 3:14 hod.

Tipsarevič - Štěpánek 6:0, 7:6 (8:6), 6:4
Esa: 9:6. Dvojchyby: 7:2. Nevynucené chyby: 29:38. Vítězné údery: 34:20. Využité brejkboly: 6 z 8 - 2 z 5. Celkem získané míče: 99:77. Čas: 2:30 hod.