Temné stránky z historie letních olympiád | LOH Rio 2016 | iSport.cz
9. května 2016 • 10:44

Temné stránky z historie letních olympiád

Autor: tsch
TOP VIDEA
TOP 5 motorsport filmů: Rallye smrti, ale i Rivalové či Ford vs. Ferrari
Nejlepší fotbalista v lize: Koho zvolili redaktoři Sportu?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Někdy se to prostě nepovede. Do olympiády vpadne Adolf Hitler nebo teroristý útok, navíc se čím dál tím více na olympijských hrách bojuje s dopingem a někdy se také stane, že to pořadatelé zkrátka a dobře nezvládnou. Nejhorší zahájení olympijských her

Stovky mrtvých ptáků jako symbol míru
Olympijské ceremoniály jsou přísně sledovanou částí her. Hraje se o první dojem a také o prestiž pořadatelské země. Ne vždy se všechno ale vydaří podle plánu.
V roce 1988 byla pořádající zemí Jižní Korea. Vymyslela, že součástí zahajovacího ceremoniálu bude vypuštění stovek sněhobílých holubic symbolizujících mír. Holubice se však po vypuštění usadily na desetimetrové nádobě, ze které měl vzápětí vzplát olympijský oheň. V přímém přenosu, který sledovaly miliony diváků, na zem začali padat sežehnutí naříkající ptáci. Země si tím zajistila první místo v žebříčku nejhorší ceremoniálů, které se v novodobých dějinách her odehrály.

Hitlerova nacistická olympiáda

Letní olympijské hry v roce 1936 se konaly v Berlíně. Adolf Hitler je považoval za možnost ukázat světu sportovní velikost nacistického Německa. Vzhledem ke světové situaci se objevila řada bojkotů. Hry chtěly původně bojkotovat i Spojené státy, ale nakonec se rozhodly přeci jen jet. Na olympiádě, kde chtěl Hitler dokázat nadřazenost árijské rasy a ze které bylo pokoutně vyloučeno několik židovských sportovců, nakonec pro Spojené státy získali sportovci tmavé pleti 11 zlatých medailí a to i v jedné z nejprestižnějších disciplín, běhu na 100 metrů.

Dopingové olympijské hry v Sydney

Jedna z největších dopingových afér se dotkla olympijských her v roce 2000 v Sydney. Celkem bylo nalezeno 12 porušení pravidel a ovlivněno bylo několik hned několik sportů – cyklistika, veslování, vzpírání, box nebo atletika. Právě v atletice se odehrálo drama teprve o sedm let později. Americká atletka Marion Jonesová v roce 2007 přiznala doping, který zahrnoval i LOH v Sydney. Právě tam několikrát zvítězila a stala se hrdinkou atletických disciplín, ve kterých vybojovala tři zlaté medaile a dva bronzy. Ty jí byly po přiznání odebrány a všechny její individuální výsledky byly anulovány. Podle přiznání Jonesové jí zakázané látky podával trenér Trevor Graham. Jednalo se o růstový hormon, erytropoetin a inzulin.

Mnichovský teroristický masakr

V průběhu mnichovské olympiády v roce 1972 bylo uneseno a zavražděno 11 sportovců reprezentujících Izrael. Útok spáchala palestinská organizace Černé září. O olympijském neštěstí, které je považováno za jednu z největších tragédií olympijských dějin, dokonce Steven Spielberg natočil v roce 2005 film (Mnichov) v hlavní roli s Danielem Craigem.

 

Sport 2020

Koronavirus ovlivňuje sport. Sledujte ONLINE
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, na další vývoj se čeká u fotbalové Fortuna ligy. Minimálně do konce dubna se nerozjede ani Premier League na Britských ostrovech.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče * Herní myši na Heuréka.cz

Články odjinud


Články odjinud