Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 22°C

Bojkot v Rusku! Skikrosaři nenastoupili do závodu Světového poháru

Autor: ČTK, red

Zahraniční závodníci včetně českých reprezentantů Nikol Kučerové a Daniela Pauluse nenastoupili na protest proti vpádu Ruska na Ukrajinu do kvalifikací na víkendové závody Světového poháru ve skikrosu v Sunny Valley. Dvě kvalifikační jízdy absolvovali pouze domácí lyžaři.

Mezinárodní lyžařská federace (FIS) ve středu uvedla, že navzdory vpádu Ruska na Ukrajinu nezruší Světové poháry, jež se tento víkend mají konat na ruském území. V plánu jsou vedle skikrosu v Sunny Valley na Uralu i soutěže akrobatických skokanů v Jaroslavli.

Většina skikrosařů odletěla do Ruska v pondělí rovnou po zakončení olympijských her v Pekingu. Na start kvalifikací - jely se dvě po sobě - nenastoupilo 55 z 61 mužů a 19 z 26 žen. Podle informací ČTK se aktuálně všichni zahraniční závodníci snaží zemi opustit.

„S našimi reprezentanty na místě jsme v intenzivním kontaktu a v jejich rozhodnutí je podporujeme. Prioritou je pro nás to, aby se co nejdříve dostali domů,“ uvedl prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Heřmanský ve vyjádření na svazovém webu. „Eskalující situaci samozřejmě bedlivě sledujeme, čekáme na oficiální stanovisko Mezinárodní lyžařské federace FIS ve vztahu k dalším závodům Světového poháru, které se podle dlouhodobého plánu mají uskutečnit na území Ruska do konce této sezony,“ doplnil Heřmanský.

Výsledky mužské kvalifikace v Sunny Valley
Výsledky mužské kvalifikace v Sunny Valley