Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 9°C

Sportovní svět v slzách: Zemřela komentátorská legenda Emil Bican (†80)

Autor: sm

Český sport zasáhla smutná zpráva, která doputovala z Ostravska. Do sportovního nebe odešla legenda pevně spjatá s pořadem S mikrofonem za fotbalem, Emil Bican. Nezapomenutelný redaktor se přitom ke komentování dostal díky úplně jiné profesi.

Emil Bican se se původně narodil v Praze, ale později se jeho rodina přestěhovala do Brna. Vojenská služba a láska ho nakonec zavály až do Ostravy, kde začal pracovat v Českém rozhlasu. Původně přitom vůbec neměla být jeho parketa komentování sportu.

„Nastoupil do rádia původně jako technik. Měl průmyslovku, ale furt ho to táhlo ke komentování sportu. Jezdili jsme tehdy na zápasy se sportovním redaktorem Mirko Bohušem. Sedávalo se ještě přímo u hřiště a Mirko Emilovi občas během těch zápasů půjčoval mikrofon,“ popsal pro Blesk jeden z jeho kolegů klikatou cestu, po které Bican došel až k titulu komentátorské legendy.

„Pak se uchytil a zaměřil se na to. Dodělal si vzdělání v Praze na Karlově univerzitě a později, když se vrátil zpátky, byl šéfem zpravodajství,“ vylíčil kamarád. Na Bicana vzpomíná jako na skvělého člověka: „Byl kamarádský a vždycky s ním byla legrace. V kolektivu byl velmi oblíbený.“

Bican později komentoval mnoho sportovních akcí. Kromě fotbalu také atletiku, nebo hokej. O tom, jak skvěle svému řemeslu rozuměl svědčí také fakt, že jej nasazovali i na přenosy duelů, ve kterých figurovaly zahraniční celky. Velkou slávu přinesl Emilu Bicanovi pořad S mikrofonem za fotbalem, na kterém se podílel už od roku 1972. Jeho hlas je tak spjat i s pohárovými zápasy Baníku či Vítkovic.

Poslední rozloučení se známým komentátorem proběhlo ve středu v Ostravě.