Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Záchranáři našli tělo skialpinistky Nelsonové (†49): Pád do 600 metrů hluboké trhliny!

Autor: čtk, red

V Nepálu našli tělo americké skialpinistky Hilaree Nelsonové (†49), která se v pondělí zřítila do trhliny poblíž vrcholu osmé nejvyšší hory světa Manaslu. S odvoláním na organizátory expedice o tom dnes informovala agentura AFP.

Nelsonová byla zkušená horolezkyně a v roce 2012 se stala první ženou, která za 24 hodin vystoupila na vrchol nejvyšší hory světa Mount Everest a sousední hory Lhoce.

„Záchranářský tým, který vyrazil s vrtulníkem dnes ráno, našel její tělo,“ citovala AFP organizátora výpravy, jíž se Nelsonová v horách účastnila. Podle něj bylo tělo převezeno zpět do základního tábora a bude letecky přepraveno do Káthmándú.

Devětačtyřicetiletá Nelsonová vystoupila na 8163 metrů vysokou horu Manaslu se svým partnerem Jimem Morrisonem. Když sjížděli na lyžích dolů, Nelsonová spadla do 600 metrů hluboké trhliny v ledu. V nižší výšce na hoře Manaslu smetla rovněž v pondělí lavina několik horolezců; zahynul jeden nepálský horský vůdce a další lidé utrpěli zranění.

V pondělí pátrací operaci bránilo špatné počasí, včetně vytrvalého sněžení a deště. V úterý se viditelnost v oblasti zlepšila a nad horu mohl vzlétnout vrtulník se záchranáři.

Na Manaslu je nyní podzimní lezecká sezona a o zdolání vrcholu se pokoušejí desítky horolezců s místními průvodci. V pondělí 13 nebo 14 lidí zavalila lavina, jednoho člověka zabila a další zranila. Zranění, z nichž někteří utrpěli zlomeniny končetin, byli letecky přepraveni do nemocnic v nepálské metropoli Káthmándú.

Americká skialpinistka Hilaree Nelsonová
Americká skialpinistka Hilaree Nelsonová