Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Přiznání Kostomarova po amputacích: Nechtěl jsem dál žít!

Autor: TT

Ruský krasobruslař vyprávěl o tíživých pocitech po amputaci končetin, kdy prý na chvíli úplně ztratil vůli k životu. Z tohoto bídného stavu Romana Kostomarova (46) prý vyvedly až jeho dvě děti, které má se svou krasobruslařskou kolegyní Oksanou Domninovou (39). Jak však reagují malé ratolesti na protézy ve zhýralém těle svého tatínka? Jejich pozitivní reakce vás dojme, rozesměje i překvapí!

Za necelý rok se mu dočista změnil celý svět, a to k výrazně horšímu! Ruské krasobruslařské legendě diagnostikovali těžký zápal plic. Jenže sportovec místo obvyklé léčby dal přednost alternativní metodě, kdy se Roman Kostomarov (46) nerozvážně otužoval v ledové vodě. To se ukázalo býti fatální chybou, neboť byl následně kvůli svému riskantnímu kroku se ocitl v nemocnici, kde byl udržován při životě pomocí plicního ventilátoru.

Kvůli nedostatku kyslíku docházelo v jeho těle ke kritickému odumírání buněk a tkání, proto museli doktoři jednat ihned! Aby tak eliminovali veškerá hrozící rizika jeho nepromyšleného experimentu, včetně jeho možného úmrtí, tak mu byly chirurgicky odstraněny končetiny. „Nechtěl jsem dál žít,“ přiznal Kostomarov, co se odehrávalo v jeho hravě beprostředně po mnohonásobné amputaci.

Na nic takového se podle odborníků nejde dopředu nijak připravit! Dokonce ani skálopevná duševní odolnost či znalost rozličných copingových strategií na zvládání stresu nezaručí plné uzdravení duše. Krasobruslař po zákroku již nemohl pokračovat ve svém životním stylu, na který byl zvyklý. Čelil zaplavujícímu strachu z neznáma, nejistotě, existenciální úzkosti i další záplavě emocí.

Nejvíce ho však tehdy tížilo, co na to řeknou jeho nejbližší. „Bál jsem se, jak bude probíhat setkání s dětmi. Nechtěl jsem opustit nemocnici, dokud se nepostavím na nohy,“ nastínil své obavy ze špatné reakce dětí na robotické protézy v jeho těle. Ačkoliv se Kostomarov tolik strachoval, že dlouho odkládal jejich společné znovushledání, jeho negativní myšlenky nakonec nebyly vůbec na místě!

S novou realitou se rozhodl vyrovnat bez kvalifikovaných odborníků na lidskou psychiku, přesto je na cestě ke zlepšení. Kostomarov pak tvrdí, že se z prvotního šoku dokázal vzpamatovat jen díky nebývalé podpoře příbuzných. A právě manželka Oksana Domninová (39), dcera Anastasia (9) a syn Ilja (4) jsou mu v těžkých chvílích tou největší psychickou oporou, jakou si může přát. „Zpočátku tak nějak nevidíte, že stále máte to nejdůležitější – manželku a děti. Ale je dobře, že mi to hodně lidí říkalo. Sledovat, jak rostou, je skutečné požehnání,“ vnímá už Kostomarov vše o poznání pozitivněji.

Krasobruslařská hvězda také prozradila, jakou mu Nasťa s Iljou vymysleli přezdívku. „Přejmenovali mě na PapaRobot3000. Můj syn se mě tůhle třeba zeptal, jestli mi může roztočit hlavu o 360 stupňů," smál se Kostomarov. Bezstarostnost dětí nemá konce, na svět se zpravidla dívají daleko »růžověji«, což příběh sportovce jen potvrzuje. Svého otce zkrátka vnímají jako supehrdinu bez ohledu na okolnosti. Někdejší olympijský vítěz se tak sice vydal na neznámou cestu za neznámým cílem, ale nekráčí po ní sám.

První fotografie Romana Kostomarova po dlouhém pobytu v nemocnici.
První fotografie Romana Kostomarova po dlouhém pobytu v nemocnici.