Ondřej Škvor
22. listopadu 2018 • 04:55

Neregulérní ČFL. Pět týmů by nemělo hrát, Berbr je vylučovat nechce

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Balzám na duši po derby, řekl Tecl po postupu. Kroměříž? Rekord i modelový mač na Vlašim
ZIMÁK s Dudou o zavřené NHL či Kometě. Holík je mrtvý hráč, snad ho to ani nebaví
VŠECHNA VIDEA ZDE

V nižším fotbale, především v České fotbalové lize, tiká problém. A může vybuchnout. Pět klubů totiž ve třetí nejvyšší soutěži nastupuje v rozporu se soutěžním řádem. Nemají požadovaný počet mládežnických týmů. Řídící komise pro Čechy vedená Dagmar Damkovou přesto jejich start posvětila. Proč k situaci, která může zpochybnit regulérnost soutěže, vůbec došlo a jaká jsou rizika přístupu FAČR, jenž rozhodně nechce jít cestou vylučování? Středočeské Zápy vedou po podzimu ČFL s desetibodovým náskokem a míří do druhé ligy. V krajním případě se však může stát, že se do profesionálního fotbalu nepodívají. Ze stávající soutěže mohou být vyloučeny, stejně jako další čtyři kluby: Živanice, Převýšov, Radotín a Jirny.

„Ano, souhlasím, že správně bychom je měli vyndat ze soutěže,“ připouští i Roman Berbr, místopředseda za Čechy. O co jde?

Od sezony 2008/2009 platí i ve výkonnostním fotbale soutěžní řád, podle něhož musí mít kluby od ČFL až po I. B krajskou třídu daný počet mládežnických týmů. Pokud klub podmínku nesplní, ale disponuje alespoň minimálním počtem mládežnických týmů, může se z rozdílu vykoupit. Ovšem pokud klub na minimum nedosáhne, nesmí nastoupit.

Důvodem tohoto opatření byla jednak snaha garantovat rozvoj mládeže, jednak omezit kluby s pracovním názvem „silný mecenáš“, jehož jediným zájmem je áčko, dál už nic.

Nejsou děti, tvrdí Zápy

Pět klubů ČFL a jeden divizní (Sokol Čížová) nesplňují ani tuto mírnější podmínku. Přesto Řídící komise pro Čechy jejich účast v soutěži posvětila. „Bylo rozhodnuto, že sportovní hledisko převažuje,“ vysvětluje Martin Drobný, předseda sportovně-technické komise ŘKČ. „My jsme takový návrh předložili, řídící komise to schválila.“ Dagmar Damkovou se nepodařilo zastihnout.

Drobný i Berbr to vysvětlují tím, že kluby dávají slib, že mládež obsadí, před začátkem své soutěže, což je nějaké dva měsíce před startem soutěží dětských. „A oni pak třeba zjistí, že tu mládež nedají dohromady,“ říká Drobný. Proti tomu ovšem hovoří, že podobná situace se opakuje už řadu let.

Na každý pád zmíněné kluby hrají v rozporu se soutěžním řádem, což může mít právní dopad. Se zprávou o tom vystoupil 6. listopadu na jednání výkonného výboru předseda revizní a kontrolní komise Zdeněk Šimek.

„Jde o složitou sportovně-legislativní problematiku, ve které nechce fotbalová asociace udělat chybu vůči platným pravidlům a řádům a zároveň ani nechce kvůli malému počtu klubů ohrozit existenci samotné soutěže. Proto si nechal předseda FAČR vypracovat návrh doporučení v celé věci, kterým se bude výkonný výbor zabývat na svém dalším zasedání, tj. v úterý 4. prosince,“ přišlo oficiální vysvětlení z asociace.

Její předseda Martin Malík k tomu dodává. „Není to nic, co bychom tajili. Věc jsme dali na disciplinárku, zjišťujeme, jak se to dá řešit. Vylučovat ze soutěže nechceme, ale věc je potřeba vyřešit v souladu s řády.“

Zářezy v ČFL? Od rozhodčích úmysl, myslí si Herzán. Živanice sledoval Chovanec, vyjádřit se odmítl
Video se připravuje ...

Roman Berbr vylučování ze soutěže odmítá. „Nechceme tu soutěž zničit,“ říká a odhaduje, že od příštího ročníku bude platit možnost vyplatit se za každých okolností, ovšem v řádově vyšších částkách, než je současných padesát tisíc za každé chybějící mužstvo.

Ani Berbrova nechuť vylučovat nemusí nutně znamenat, že kluby zůstanou v klidu. Co když klub, který splňuje podmínky, bude chtít věc důsledně řešit? „Pak to může být problém,“ připouští Malík.

Takovým klubem by mohla být třeba Jiskra Domažlice, po podzimu druhý tým ČFL za Zápami. „Odpovědní by to měli řešit, pravidla mají platit pro všechny, tato tolerance není správná. Ale jsem proti vylučování ze soutěže,“ říká za klub manažer Jiří Pojar.

V Zápech s 859 obyvateli si jsou svého prohřešku vědomi. „Víme o tom a budeme čekat, jak se vše vyvine. Případný trest přijmeme. Zároveň bych chtěl říct, že u nás při nejlepší vůli nejsme schopni mládežnické týmy vybudovat. Nejsou děti,“ tvrdí sekretář a trenér Michal Mašek.

Zápy přitom míří do druhé ligy, kde je zapotřebí hned šest takových týmů. „Pokud to nesplní, nemohou hrát,“ tvrdí Tomáš Bárta z LFA. Zápy ovšem mají tu výhodu, že u profesionálů si mohou taková mužstva koupit od jiného oddílu.

Fotbalová asociace na každý pád musí tenhle problém rychle řešit.

Berbr: Nechceme tu soutěž zničit

V České fotbalové lize i v divizích hrají kluby, které tam podle soutěžního řádu hrát nesmějí. „Je to tak. Ale my je nevyloučíme. Problém vyřešíme,“ říká Roman Berbr, místopředseda asociace za Čechy, kde neregulérně působí šest oddílů.

Proč k tomu došlo?
„Protože to je špatně nastavené a my to musíme celé změnit. Dosavadní proces je následující: kluby nahlásí, že budou mít mládež, někdy kolem 10. srpna začnou hrát své soutěže, jenže v té době ty děti ještě ani nejsou pohromadě. Jejich soutěže začínají až o měsíc a půl později, někdy v září. Teprve tehdy ty kluby zjistí, kolik udělají týmů, respektive že neudělají požadovaný počet týmů. A na rozdíl od ligy tu není možné, aby si mládežnické týmy koupily. Musíme změnit soutěžní řád, protože to jinak prostě není řešitelné. Víme o tom, řešíme to a vyřešíme to už od příštího ročníku.“

To ale nemění nic na tom, že to je proti řádu. Navíc se to opakuje už několik sezon, takže by bylo na místě požadovat od klubů nějakou garanci předem.
„Ano, ta zkušenost taková je. Proto chceme změnit soutěžní řád. Ono je to jednoduché: kdybychom měli ve třetí lize tým z Prahy, Plzně nebo třeba Klatov, je to v pohodě. Ovšem my tam máme, protože se tam dostaly sportovní cestou, Zápy, Jirny a podobně. A tam děti prostě nejsou.“

Ale soutěž běží, a to v rozporu s řádem. Správně by tam ty kluby být neměly.
„Ano, souhlasím, že správně bychom je měli vyndat ze soutěže. Ale to neuděláme, protože bychom soutěže zničili, což nechceme.“

Jenže může přijít klub, který má vše v pořádku, a požadovat sportovně právní cestou, aby tyto kluby vyřazeny byly. Třeba i proto, že zatímco on vydává peníze na mládež, ten druhý nikoli a má více prostředků na své áčko, takže získává výhodu.
„A bude v tom mít pravdu. Já to nepopírám. A znovu říkám, že když se to vezme striktně, tak by v soutěži takové kluby být neměly. Ale my tu soutěž tímto zničit nechceme. Musí se to vyřešit finančně.“

Jak?
„Jednoduše. Výsledek musí být ten, že když někdo mládež nechce dělat, tak za každý chybějící tým z požadovaného množství musí zaplatit citelnou sumu. Třeba čtyři sta tisíc až půl milionu korun pro ČFL, v součtu pěti požadovaných týmů tedy dva až dva a půl milionu korun. Musí tam být takovéto rance. V tuhle chvíli tam jsou srandovní postihy. Není to na kluby bič. Do budoucna se nesmí vyplatit nemít mládež.“

Zatím je stanovený minimální počet mládežnických týmů. Pokud je klub nemá, nemůže se vyplatit. Nově by tedy mohl?
„Ano. Ale opakuju, musí to být taková částka, aby se mu to nevyplatilo.“

Vstoupit do diskuse
0

Kvalifikace na EURO 2024 v Německu

Program kvalifikace na EURO 2024 Skupina E Skupiny kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Českou fotbalovou reprezentaci čeká kvalifikační skupina E, ve které se utká s Polskem, Albánií, Faerskými ostrovy a Moldavskem.

Fotbal dnes * Evropská liga * Konferenční liga * Kde sledovat los Evropské ligy v TV?

Články odjinud


Články odjinud